تاریخ درج خبر : 1394/04/23
کد خبر : ۵۱۳۱۰۰
+ تغییر اندازه نوشته -

گردنه بیژن دنا جایی که عطر طبیعت شامه نوازی می کند

کوه دنا با ویژگی های طبیعی وگردشگری متنوع به عنوان منحصر بفردترین پارک ملی ایران از ویژگی های خاصی برخوردار است و در این میان گردنه بیژن شرایط ویژه ای به این چین خوردگی کم نظیر طبیعت داده است.

گردشگران به فاصله شش کیلومتر از شهر سی سخت این عروس زیبای جنوب به گردنه بیژن می رسند جایی که عطر گلهای وحشی هر مسافر خسته ای را شامه نوازی می کند.

این روزهای گرم تابستان در وسط گردنه بیژن ، برف انباری بزرگ و مدفون در لایه های خاک پدیده شگفتی جلوی چشم هر تازه واردی قرار می دهد.

به فاصله کمتر از 90 کیلومتر از این مکان خوش آب و هوا، دمای هوای برخی از شهرهای گرمسیری جنوب تا بیش از 45 درجه سانتیگراد گزارش می شود.

دیدن وانت بارهایی درحال بارگیری برف از این انبار برفی خدادادی جلوه ای از خوان بی شمار کوه دناست که علاوه بر هدیه طبیعت بکر جریان معیشت اقتصادی را به اشکال مختلف در خود جای داده است.

بسیاری از مسافران طبیعت گرد وقتی وارد گردنه بیژن می شوند اولین چیزی که برای آنها خاطره ساز می شود وزش نسیم سردی است که تحمل ماندش بویژه اگر کمی در مسیر سفر در خودرو عرق کرده باشند سخت است.

در مسیر جاده گردنه بیژن تماشای انبارهای برفی و طبیعت سبز آکنده از انواع گونه های گیاهی درحالی که نسیم خنکای کوه مشحون از عطر گلهای وحشی بویژه گیاه معطر چویل است، نشاط روحی مضاعفی را تقدیم نفس های مشتاق هوای طبیعت می کند.

بیژن نام یک دلاور ایرانی است که در گذشته نه چندان دور به همراه 29نفر نیروی خود در این گردنه که ارتفاع برف آن در زمستان به نزدیک ده متر نیز می رسد برفگیر و جان خود را از دست دادند.

نام شهر سی سی سخت مرکز شهرستان دنا برگرفته از این حادثه است یعنی سی مرد سخت است که در شرایط سخت و زیرخروارها برف جان سپردند.

گردنه بیژن نقطه مرزی شهرستان دنا به مرکز شهرسی سخت کهگیلویه وبویراحمد و منطقه مرتفع سمیرم از توابع استان اصفهان است که به لحاظ موقعیت جغرافیایی ،گردشگری و اقتصادی دریک موقعیت ویژه قرار دارد.

این گردنه متصل به منطقه حفاظت شده و پارک ملی دناست که به لحاظ تنوع پوشش گیاهی و جانوری از منحصربفردترین مناطق ملی و بین المللی محسوب می شود بگونه ای که در زیست کره ثبت شده است.

دنا با 93 هزار هکتار وسعت دارای 40قله بالای چهار هزار متر است که با این ویژگی متفاوت از دیگر رشته کوههای زاگرس مقصد خوبی برای گرشگران داخلی و خارجی است.

وجود بخش زیادی از دو هزار گونه گیاهی با 50 گونه اندمیک و بیش از 165گونه جانوری به زیستگاه پارک ملی دنا شرایط ویژه ای داده است.

وجود گله های پرشمار کل وبز در کوه دنا جلوه ی ویژه ای به این منطقه مهم زیستگاهی داده است چیزی که در کمتر جای دیگر می توان نطیر آن را دید، البته شرایط برای بهتر شدن وضعیت این زیست بوم با افزایش و تنوع جمعیت گونه های جانوری آن نیز فراهم است.

گردنه بیژن بالادست ارتفاعات آن جلوه ای زیبا از یخچال های برفی و دامنه آن با چشم انداز باغ شهر سی سخت و چشمه سارهای مفرح برای هر گردشگر طبیعت دوستی درهر فصلی جلوه ای تماشایی و سحرآمیز دارد.

برفراز این گردنه زلال جاری آب گوارا از سینه کش کوهساران و اسکان خانوارهای عشایری در پایین دست آن به سمت منطقه پادنا سمیرم یک موقعیت ویژه برای خانوارهای عشایری ایجاد کرده است.

** چشمه میشی خوان فرح بخش دنا

در گوشه شهر سی سخت و دامنه دنا چشمه سار زلالی جاری است که از جمله تفرجگاههای مفرح زاگرس محسوب می شود زیرا هر گردشگری در سفر به سی سخت و سیاحت گاه کوه گل محو تماشای چشم انداز این چشمه سار برفی می شود.

آب سرد این چشمه فرحناک در فرصت حضور گردشگران به مکانی برای مسابقه کودکان برای تحمل چند لحظه دست و پا گذاشتن در این آب سرد که چون تیغ بران است، می شود.

** سیاحت گاه دیدنی کوه گل

در ده کیلومتری شهر سی سخت تلاقی جلوه ای بدیع از کوه، دره و طبیعت مملو از گل و گیاه کانون گردشگری کم نظیر کوه گل را هدیه قدم گردشگران کرده تا جایی که در برخی ایام تابستان تردد در این مسیر به سختی میسر می شود.

در بالادست سیاحت گاه کوه گل، دریاچه طبیعی با بهشتی از گل های رنگارنگ بویژه در ایام بهار در قاب نگاه هر چشم مشتاق طبیعت کیمیاگری می کند.

اینجا رایحه عطر پونه، بومادران ، درمنه و تماشای درختان ول کهنسال آرمیده برسینه صخره ها، لبخند ستیغ های برفی درحالی که در همسایگی آسمان ابرهای سفید برفراز آن چتراندازی کرده اند، خاطره سیر و سفر رویایی را برای گردشگران ماندگار می کند.

استاندار کهگیلویه وبویراحمد با کم نظیرتوصیف کردن ویژگی های منحصر بفرد کوه دنا و موقعیت توریستی شهر سی سخت در این باره می گوید : از مهمترین مولفه های توسعه شهرستان دنا شکوفایی بیش از پیش بخش گردشگری آن است.

سید موسی خادمی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا فزود: تامین زیرساخت های خدمات دهی با رویکرد درآمدزایی یکی از راهکارهای شکوفایی اقتصاد گردشگری است و منطقه کوه گل سی سخت شاخص ها و ظرفیت های لازم را برای تحقق این هدف و رونق بخش گردشگری دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه وبویراحمد از سی سخت به عنوان قطب گردشگری این استان یاد کرد و افزود: امسال برای توسعه زیرساختهای کانون گردشگری کوه گل سی سخت افزون بر 35میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافت.

محمود باقری افزود: امسال برای شروع عملیات اجرایی این طرح نیز بیش از پنج میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی تخصیص یافته است.

وی طرح جامع زیرساخت منطقه نمونه گردشگری سی سخت را شامل بهسازی و رفع نقاط حادثه خیز جاده ‘کوه گل’ به طول هفت کیلومتر ، ایجاد سوئیت های جدید و توسعه کمپینگ های اقامتی بویژه در منطقه بندون اعلام کرد.

باقری اظهار کرد: در فاز نخست اجرای این طرح بهسازی جاده کوه گل به طول هفت کیلومتر، اجرای حدود 11 آبراهه لوله ای ،ایجاد یک دهنه پل به طول سه متر و حجم خاک برداری به میزان 23 هزار و 500 مترمکعب انجام خواهد شد.

وی تصریح کرد: اجرای طرح زیرساخت منطقه نمونه گردشگری کوه گل سی سخت علاوه بر دسترسی آسان گردشگران و رفع مشکلات موجود همراه با پیوست حفظ منابع طبیعی و محیط زیست اجرا خواهد شد.

شهر توریستی سی سخت مرکز شهرستان دنا با جمعیتی حدود هشت هزار نفر به عنوان شهر نمونه گردشگری کهگیلویه وبویراحمد معرفی شده است.

فرماندار دنا هم گفت :80 میلیارد و 896 میلیون ریال اعتبار از محل اعتبارات تملک و دارایی و سرمایه ای، دو درصد نفت و قانون الزامات در این شهرستان در سال 94 توزیع شد.

علی تاج امیری افزود: از این مبلغ ،9 میلیارد و 400 میلیون ریال به فصل فرهنگ، هنر و گردشگری در این شهرستان اختصاص یافته است.

فرماندار دنا تصریح کرد: اعتبارات بخش گردشگری این شهرستان متناسب با موقعیت سیاحتی آن که به لحاظ سفر سالانه هزاران مسافر به توسعه خدمات رفاهی نیاز دارد، نیست.

منبع: ایرنا

 

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد