تاریخ درج خبر : 1394/04/23
کد خبر : ۵۱۳۱۱۲
+ تغییر اندازه نوشته -
سید عباس سجادی اصل

استعفای سوال برانگیز، گفتمان انحراف خیز

سایت استان: سید عباس سجادی اصل
خبر استعفای دسته جمعی نمایندگان استان فارس در اعتراض به انتصاب یک چهره برجسته عمرانی – اقتصادی به استانداری این استان موجب بهت و حیرت در فضای سیاسی و اجتماعی کشور شد.
گویا نمایندگان به بهانه غیربومی بودن و سیاسی بودن – غیر همسو با جناح خود – با ایجاد فضای غیرواقعی سعی در جلوگیری از انتصاب مدیر مورد نظر دولت و تحمیل مهره مورد نظر خویش در کسوت استاندار می باشند.
آنچه که حیرت آور است تلاش جمعی از واضعان و ناظران قانون در ایجاد روندی است که غیرقانونی بودن آن عیان است، بدان علت که این حرکت در اعتراض به یک امر قانونی صورت گرفته است و آن امر قانونی تصریح دارد که وظیفه انتصاب مدیران از جمله استاندار بر عهده دولت می باشد. وظایف نمایندگان به دو امر قانون گذاری و نظارت محصور می شود و دخالت در نصب مدیران یا جلوگیری از انتصاب مدیری که مراحل تایید و گزینش را از مراجع ذی‌صلاح دریافت کرده است وجهی ندارد و دخالت آشکار در وظایف قوای دیگر محسوب می شود.البته نمایندگان می توانند چنانچه مدیری وظایف خویش را به نحو احسن انجام نداد و یا از اختیارات و امکانات دولتی سوءاستفاده کرد وزیر مربوطه را با ترتیبات قانونی قابل اجرایی همچون تذکر، سوال و استیضاح وادار به پاسخگویی نمایند. اما پیش داوری و قصاص قبل از تخلف در مورد یک مدیر به دور از شئونات اخلاقی و قانونی حاکم بر جامعه ماست.
نمایندگان استان فارس بدانند
استان کهگیلویه و بویراحمد در همسایگی استان شما و دارای پیشینه‌ی مشترک فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی با استان فارس می باشد و ذهنیت مشترک تاریخی و همجواری جغرافیایی سبب الفت و ارتباط تنگاتنگ ساکنان دو استان بوده است و به همین علت مدیران بسیاری در هر دو استان از استان همجوار بر صندلی مدیریت تکیه زده اند. اگر چه سهم استان فارس از مدیریت استان کهگیلویه و بویراحمد چندین برابر بوده است و خوب است بدانید چندین استاندار و معاون استاندار و بسیاری از مدیران کل استان کهگیلویه و بویراحمد از خطه فارس بوده اند و دردآور آنکه بسیاری از این مدیران دوران کارآموزی اجرایی و سیاسی خود را در کمال آرامش در این استان محروم سپری کردند. علیرغم مولفه‌های انسجام بخش و یکپارچه ساز فرهنگی و عشیره ای که مخالفت با این مدیران را به بهانه غیربومی بودن بسیار آسان می نمود ولی مخالفتی از این سنخ ندیدند. اینک که به بهانه انتصاب یک چهره با تجربه و علمی، آتش قومیت گرایی را برافروخته و اذهان را برعلیه موجود غیرقابل قبولی به نام غیربومی می‌شوراندند، آیا از نتایج گفتمان ضدامنیت و ضدتوسعه بومی گرایی آنهم بر علیه نیروی یک استان همجوار آگاه هستید؟
آیا به نخبگان و نمایندگان و مردم استان کهگیلویه و بویراحمد حق می دهند با ادعای غیربومی بودن با انتصاب هر مدیری از استان فارس در استان خود جلوگیری کنند؟
آیا از تسری این گفتمان به سایر بخشها، به شهروندان استان همسایه حق می دهند از انتقال کالای استراتژیک آب از طریق سدتنگ سرخ به فارس جلوگیری کنند؟
از منظر اجتماعی این انحراف گفتمانی نه تنها به واگرایی وسیع نظری و عملی بین شهروندان دو استان بلکه به واگرایی اجتماعی و شهرستانی در استان فارس خواهد انجامید زیرا که بخش بزرگی از ساکنان شهر شیراز و شهرستانهای غربی استان فارس دارای قومیت مشترک با استاندار پیشنهادی هستند. تبعات ناخوشایند و ویرانگر چنین اقداماتی در ایجاد گسلهای قومی شایسته آن است که نهادهای متولی امنیت به مروجان و بانیان این گفتمان به موقع هشدار دهند که نفرت پراکنی در سطح توده ها به شکاف های غیرقابل ترمیم قومی و بالنتیجه خشونت منجر خواهد شد.
دولت محترم نیز بداند اگر علیرغم تاکید بر تعهد به شعارهای انتخاباتی خود، در عمل میدان را به مخالفان خستگی ناپذیر واگذارد و اختیار بخشی از مسئولیت قانونی خود را در انتصابات به مخالفانش بسپارد، اقتدار و هژمونی دولت مورد سوال واقع شد، امید حامیان را به یاس و مخالفان را جری تر و امیدوارتر خواهد ساخت.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • م گفت:

    با سلام
    چه عجب که دوستان ناخواسته موضوع سدی را که نباید احداث شود را به انتصاب آقای افشانی گره می زنند و ندانسته مسیر احداث این را سد را هموار می سازند . بهر حال چه افشانی استاندار فارس بشود چه نشود احداث سدی تحت عنوان سد تنگ سرخ بویراحمد را گرفتار مشکلات عدیده ای می کند که جبرانش امکان پذیر نیست.لطفا این دو موضوع مختلف را قاطی نکنید

  • شهروند گفت:

    درود بر سید عباس اما اگر چنین ممانعتی موفق شود نمایندگان ما در مجلس شورا چگونه از مواضع غیر اصولی همکارانشان همکارانشان سخن خواهند گفت.ایا واقعا اینان حداقل برای دفاع از کسوت وکیان تبارشان به میدان نمیایند اگرچه واقعا دیر شده ولی این یک مطالبه عمومی است حتی در عجبم که این همه سکوت در مقابل این حرکت غیر قانونیووحتی مخل امنیت عمومی چه توجیهی دارد

پربازديد