تاریخ درج خبر : 1394/04/24
کد خبر : ۵۱۳۱۹۱
+ تغییر اندازه نوشته -
دکتر فرید مرادیان

ادبیات زیبای ایران گفتمانی فراتر از کوتولگی می طلبد

طی روزهای گذشته خبر انتصاب استاندار جدید فارس موجی از موافقتها و مخالفتها را به همراه داشت.

به گزارش سایت استان، در این بین، نمایندگان استان فارس به صورت دسته جمعی استعفا داده و وزیر کشور نیز بر تصمیم وزارت کشور پای فشرد و فشار نمایندگان برای تغییر استاندار رد کرد.

یکی از نمایندگان استان فارس نیز در ادبیاتی سخیف، استاندار جدید را کوتوله خواند.

دکتر فرید مرادیان عضو انجمن اسلامی پزشکان کشور در واکنش به این توهین متنی را برای سایت استان ارسال کرد که در پی می آید:

(گفتنی است این متن در رسانه های مکتوب و مجازی استان فارس نیز منتشر شده است)

IMG_0200

بسمه تعالی

ادبیات زیبای ایران گفتمانی فراتر از کوتولگی می طلبد.
با کمال تعجب و تآثر در روزهای اخیر ، در پی طرح احتمال انتصاب یکی از خدومترین و اصیل ترین نیروهای انقلابی در مسند استانداری فارس شاهد هجمه ها و تخریب ها و گفتمان های دون شان و نامناسب بوده ایم که جنجالی ترین و نامناسب ترین آن مصاحبه احدی از نمایندگان محترم شیراز در مجلس شورای اسلامی “آقای ذوالانوار” بوده که به اختصار نکات ذیل معروض می گردد:
1-عبارات و استعارات و شکل و محتوای گفتمان فوق که حاوی کلمات دون شان و بلاوجهی همچون “کوتولگی” بوده آنچنان تاسف بار بود که لحظه به لحظه حقیر به عنوان شهروندی هرچند کوچک انتظار تکذیب آن را از طرف منتسب الیه داشتم که با کمال تاسف اتفاق نیافتاد.
2-نظام مقدس جمهوری اسلامی بر مبنای معیارها و آرمانهایی بنا گردید و از سرچشمه علم و ادب و فقاهت و اجتهاد به نحوی مشروب گشت که اختلاف انگیزی های قومی و قبیله ای و دسته بندی های مخرب و ویرانگر هیچ جایگاهی در قاموس انقلاب نداشت و امام خمینی ” رحمه الله علیه” و مقام معظم رهبری همواره وحدت کلمه و اتحاد عمومی و خرد جمعی و برادری اسلامی را متضمن استقلال و آزادی کشور و انقلاب دانستند و بر آن تاکید کردند.
3-همگان باید بدانیم که نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران هیچگاه بدنبال ایجاد عسر و حرج و رعب و وحشت و تهدید و تخریب نبوده است و این اوصاف ناپسند را در هیچ جایگاهی نپذیرفته است و انقلاب اسلامی ، کرامت شهروندان را از هر قوم و قبیله مفروض و موکد میداند ، فلذا هرگونه تخریب و توهین و کسر شان ، از زبان هرکس و هر خط و ربط سیاسی مردود بوده و بالاخص که با نگاهها و قضاوتهای روزمره دنیوی نمیدانیم که خداوند باریتعالی چه قضاوتی خواهد داشت و باید بدانیم که ما در هر لباس هرظاهری باشیم معیار عزت و بزرگی و تقوی نخواهیم بود.
4-هر فردی که به هر نحو ممکن به مجلس شورای اسلامی راه پیدا می کند باید خود را نماینده کل ملت عزیز و شریف ایران دانسته و مدافع حقوق شهروندی همگان بوده و سعی در ارتقای عزت و کرامت ایرانیان داشته باشد و نه اینکه با الفاظ رکیک و نامناسب دامن به اختلاف انگیزی و تفرقه افکنی بزند.
5-در شرایطی که حریم امنیت و ترقی نظام، کشور و انقلاب، نیازمند وحدت و همدلی بوده و همگان باید مکلف به لحاظ نمودن عمل به شعار سال مطرح شده از جانب رهبری معظم انقلاب باشیم و عبور از بحران های متعدد منطقه ای و بین المللی نیازمند این وحدت و همدلی است نباید تالیف قلوب و اصلاح ذات البین را با چنین عبارات دون شان مخدوش نماییم.
6-آقایانی همچون جناب آقای ذوالانوار که در دو دوره و تاکنون در کسوت نمایندگی شیراز ، فارس و ایران بوده اند آیا به یاد دارند که چه استاندارانی را بر مسند فارس نشاندند؟ آیا سوابق درخشان ، تجربیات، تعهد و توانمندیهای متعدد آقای مهندس افشانی که شهره عام و خاص هستند قابل قیاس با آنهاست ؟ آیا آقایان از یادشان رفته که با تبلیغات اغراق آمیز و اغواء گرانه خود مدیریت کلان فارس را به ورطه سقوط و انحطاط کشاندند؟ آیا همین افراد و همفکران و طرفدارانشان نبودند که نهایتا در حرکتی غیره اخلاقی ، خلاف قانون و نامتعارف حتی با رفتاری ناپسند اقدام به مسدود کردن ورودیهای استانداری فارس کردند ؟
7-آیا آقای ذوالانوار و دوستان خود نبودند که با جنجالها،تصمیمات غیر منطقی و ظلم و بی عدالتی که راه انداخته بودند با انتصاب افراد نامناسب و ناسالم به خصوص در سازمانهای حساسی چون جهادکشاورزی استان فارس،منابع طبیعی استان فارس،صنایع ومعادن استان فارس و شهرکهای صنعتی استان و … چنان اختلاسهای ویرانگر و میلیاردی را به فارس و مردم مظلوم فارس تحمیل کردند؟ آیا اصلاح مدیریت و برون رفت از آن بساط ناهنجار و ویرانگر واصلاح قانون مدارانه امور باید تعبیر به کوتولگی شود.
8-آقای ذوالانوار که متاسفانه در گفتمان ناپسند و غیره اخلاقی خود، حسن همجواری هزاران ساله و مراودات متعدد اجتماعی و علمی را اینگونه به باد هتاکی و توهین میگیرند آیا میدانند که در جایگاه حقوقی خود به عنوان نماینده مجلس میبایست مروج اخلاقیات و هنجارها باشند؟ آیا از پیوندهای ناگسستنی فارس با ولایات و استانهای و مناطق دور و اطراف خبردارند؟ آیا ایشان حافظه تاریخی ویاحداقل اشراف تاریخی دارند که مناطقی راکه به باد توهین و هتاکی گرفته اند بخشهایی از ولایت پارس بوده اند؟
9-منطقه و قومی راکه آقای ذوالانواربا لفظ”کوتولگی”ازآن یاد کرده اند تاریخی سراسر سربلندی و عزت مندی داشته که ازقیام آریوبرزن برضداسکندر مقدونی گرفته تا آنهمه رشادت و فداکاری که فرزندان شجاع و مظلوم این قوم در دفاع مقدس داشته اند و عالمان و اهل فرهنگ ومجتهدان و حکیمانی که ازاین قوم برخاسته اند وبه دین ودنیای ایران وایرانی خدمت مخلصانه نموده اند،قومی که به غیرت ،تعصب وصداقت ومهمان نوازی شهره عام وخاص بوده اند، سزاوارچنین الفاظی دون شان نیستند بخصوص اینکه بنابر قرار مسموع آقای ذوالانوار خود منتسب به خانواده محترم شهدا هستند.
10-فارس را بام علم و فرهنگ ایران مدانیم و توسعه فارس درسایه وحدت ،همدلی،کینه زدایی،تلاش و مجاهدت ایجاد خواهد شد.ترقی و پیشرفت فارس نیازمند مدیریت بخردانه،صادقانه وبامتانت است. تجربه جنجال برانگیزیهای سالیان اخیر پراست از زخم ها وصدمات حاد و مزمن برپیکره فارس عزیز،که ترمیم آن همت و دانش و اخلاق و تدبیر وامید میخواهد.
11-امیدواریم که چنین الفاظ و عبارات رکیک که منجر به جریحه دارشدن احساسات قومی بزرگ و با اخلاق گردیده آقای ذوالانوار را وادار به اعتذار نماید که همانا سیره ودستور ائمه اطهار است ویا اینکه این رفتارزشت که دون شان نمایندگی ویابا دیدی دیگر شان دون نماینده ای خاص است به سایر نمایندگان استان تعمیم داده نشود.

حافظ ار خصم خطا گفت نگیریم بر او
ور به حق گفت جدل باسخن حق نکنیم

*دکتر فریدمرادیان – متخصص جراحی عمومی

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • مهرداد گفت:

  درود بر دکتر فرید چهره فرهیخته و آزاد اندیش از فرزندان دلیر دیار آریوبرزن

 • محسن گفت:

  به اعتقاد بنده آقای افشانی گزینه مناسبی برای استانداری کهگیلویه و بویر احمد است ما منتظرش هستیم

 • سجاد بهمنی گفت:

  این مجلس برخاسته از رای کدام مردم است؟!
  این جمله ناگهان در ذهنم تداعی شد زمانیکه دیدم اکثر احزاب، تشکلها، ارگانها، شخصیت ها، دانشگاهیان،سیاسیون و…،حمایت قاطعانه خود را از دکتر افشانی اعلام نمودند و تنها 16نماینده ی مردم نما مخالفت ورزیدند.!
  به راستی این مجلس برخاسته از رای کدام مردم است؟!

 • کا جونباز گفت:

  احسنت

پربازديد