تاریخ درج خبر : 1394/04/25
کد خبر : ۵۱۳۳۶۰
+ تغییر اندازه نوشته -

اهداء خون 5108نفر در کهگیلویه و بویراحمد

معاون فنی انتقال خون کهگیلویه و بویراحمد گفت: از ابتدای سالجاری تا نیمه اول تیرماه 5982 نفر برای اهدای خون مراجعه کرده اند.

سید یوسف کریمی نژاد افزود: از این تعداد مراجعه کننده از 5108 نفر خونگیری انجام شد که 131 نفر خانم و 4977 نفر آقایان بودند.

وی بیان کرد: از این تعداد خونگیری 3117 نفر اهداکننده با سابقه مستمر، 1216 نفر اهداء کنندگان با سابقه و 775 نفر جزء اهدای کنندگان خون برای بار اول هستند.

کریمی نژاد با اشاره به اینکه سازمان انتقال خون تنها سازمان متولی تامین خون و فروارده های خونی سالم برای گیرنده های خون و فروارده های آن است، عنوان کرد: سازمان انتقال خون یک سازمان عامل المنفعه است و هدف آن تامین خون و فراورده های آن برای بیماران نیازمند به خون است که از جمله مهمترین این بیماری ها بیماران تالاسمی، بیماران هموفیلی، بیماران تصادفی و اعمال جراحی است.

معاون فنی انتقال خون کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: از یک واحد خونی چند فراورده خونی تولید می شود از جمله خون فشرده، پلاسما، پلاکت، کرایو و خون شسته شده است که از این تعداد فروارده خونی خون فشرده بیشتر مصرف را در بین بیماران در استان دارد.

وی خاطرنشان کرد: از ابتدای ماه رمضان تا 27 ماه رمضان 1306 مراجعه کننده برای اهداء خون داشتیم که از این تعداد از 1097 نفر خونگیری انجام شد که 30 نفر آنها خانم و 1067 مرد بوده است.

کریمی نژاد با اشاره به اینکه اهدای خون برای خانم ها هیچ مشکلی ایجاد نمی کند، بیان کرد: اهدای خون در استان توسط خانم ها کمتر از 10 درصد است در حالی که بیشترین مصرف کننده خون و فراورده های آن در استان خانم ها هستند که ممکن است دلیل آن باور غلطی باشد که در بین خانم ها وجود دارد.

معاون فنی انتقال خون کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: قبل از خونگیری از افراد هم از آقایان و هم از خانم ها تست غلظت خون گرفته می شود که در صورت داشتن کم خونی خونگیری صورت نمی گیرد و آقایان می توانند چهار بار در سال و خانم ها سه بار در سال اقدام به اهداء خون کنند.

منبع: ایسنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد