تاریخ درج خبر : 1394/04/27
کد خبر : ۵۱۳۴۴۲
+ تغییر اندازه نوشته -

راه‌اندازی کمپین حمایت از اعطای جایزه صلح نوبل به ظریف

NBNکمپین «حمایت از ظریف برای دریافت جایزه صلح نوبل» راه‌اندازی شد.

هفته گذشته طارق رئوف، رییس سابق اداره هماهنگی سیاست های راستی آزمایی و امنیتی آژانس بین المللی انرژی اتمی، اعلام کرده بود که توافق هسته ای اعطای جایزه صلح نوبل ۲۰۱۶ را به جان کری و محمد جواد ظریف مسلم می کند و این دو را به عنوان نامزدهای دریافت این جایزه معرفی کرده بود.
همچنین نامزدی محمد جواد ظریف و جان کری برای دریافت جایزه صلح نوبل مهم ترین عنوان روزنامه های روز پنجشنبه ۲۵ تیرماه روسیه است. روزنامه انگلیسی زبان هندوستان تایمز نیز روز سه شنبه در مقاله ای نوشت: تلاش های محمدجواد ظریف و جان کری وزرای خارجه ایران و امریکا سبب شده این افراد برای کسب جایزه صلح نوبل ۲۰۱۵ بین دیگر افراد شانس بیشتری داشته باشند.

گرچه پس از انتشار این اخبار، یک نماینده این موسسه سوئدی روز چهارشنبه به خبرگزاری ایتارتاس گفت: «مطالب منتشر شده نظر شخصی یکی از کارکنان ما بوده و موسسه تحقیقات بین‌المللی صلح استکهلم هیچ تصمیم رسمی در این باره اعلام نکرده است.»

پس از انتشار خبر تکذیب اعطای این جایزه به ظریف، گروهی در ایران کمپینی در حمایت از محمدجواد ظریف به راه انداخته اند و در معرفی اهداف این کمپین عنوان کردند: “این کمپین در نظر دارد با جمع آوری درخواستهای مردم در اقصی نقاط جهان و ارسال آن به کمیته نروژی اعطای جایزه صلح نوبل به این کمیته اثبات نماید که علاوه بر اینکه دلایل بسیاری برای حمایت و اعطای جایزه به ایشان وجود دارد، مردم بسیاری در جهان نیز علاقه مند به اعطای جایزه به کسی هستند که اثبات کرد می توان به جای جنگ گفتگو کرد.”

طبق اساسنامه و اهداف کمیته برگزاری صلح نوبل، این جایزه باید «به کسی داده شود که بهترین یا بیشترین کوشش را در راه برادری ملل، انحلال یا کاهش ارتش‌ها یا تشکیل و ترغیب کنفرانس‌های صلح کرده باشد». در همین راستا این کمپین بر این باور است که وزیر امور خارجه ایران، محمد جواد ظریف به دلیل نقش پررنگی که در ایجاد توافقی تاریخی و برقراری صلح و برادری میان ملت‌ها داشته است، شایسته دریافت این جایزه است.

موافقین این طرح می‌توانند با مراجعه به آدرس NobelForZarif.com حمایت خود از محمدجواد ظریف را با ذکر دلایل اعلام کنند و یا با هشتگ #NobelForZarif در رسانه‌های اجتماعی آن را به اشتراک بگذارند.

جایزه صلح نوبل یکی از پنج جایزه نوبل است که توسط آلفرد نوبل صنعت‌گر و مخترع سوئدی وقف شده است. این جایزه برای اولین بار در سال ۱۹۰۱ اعطا شد.
آلفرد نوبل در وصیت‌نامه خود گفته است که این جایزه باید «به کسی داده شود که بهترین یا بیشترین کوشش را در راه برادری ملل، انحلال یا کاهش ارتش‌ها یا تشکیل و ترغیب کنفرانس‌های صلح کرده باشد.» جایزه نوبل صلح تنها جایزه نوبل است که در استکهلم داده نمی‌شود. این جایزه هر ساله در اسلو پایتخت نروژ اهدا می‌شود.

گفته می شود ادوارد اسنودن، افشاگر کنونی و پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا به دلیل افشای نظارت گسترده دولت آمریکا از رقیبان اصلی ظریف برای کسب این جایزه است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • عباس مزرعی گفت:

    انشالله دکتر ظریف موفق باشد هر کاری در رابطه با دیپلماسی با امریکا انجام دهد مورد تایید من است جایزه صلح نوبل حق ظریف است من مطمین هستم رهبر هم با نظر من موافق است و دکتر روحانی

  • ممد گفت:

    ظریف ^ یه مرد

پربازديد