تاریخ درج خبر : 1394/04/27
کد خبر : ۵۱۳۴۸۴
+ تغییر اندازه نوشته -
محمد زرین

«غرب اصفهان؛بهترین پیشنهاد سفر برای تعطیلات»

سایت استان: محمد زرین

تا حالا اصفهان رفتید؟!بله که رفتیم.این سوال و جواب قطعا تا حال برای شما رخ داده است.اما نظر بنده را بخواهید من بعد در دادن پاسخ به سوال اندکی تامل کنید.بعد بپرسید((کجای اصفهان.شهر،یا استان اصفهان)).چرا چنین کنیم؟چون به شخصا بر این باورم که کلان شهر زیبا،تاریخی و فرهنگی اصفهان آن قدر فربه شده که عملا سایرنقاط اصفهان پشت آن قرار گرفته و به نوعی پنهان شده است.
هدف ازین نوشتار این است که از خواننده دعوت کند اگر برای تعطیلات دنبال مقصدی است که هم خنک باشد،هم مسافتی متوسط داشته و هم کمتر مقصد سفر او و آشنایان قرار گرفته غرب اصفهان را انتخاب نماید.
اصفهان برای خودش یک ایران است.با همان تفاوت در اکوسیستم،آب و هوا واقلیم.توضیح اینکه به طرز جالبی شهر اصفهان حایلی است میان دو نوع یا حتی سه نوع سرزمین متفاوت.اگر از مرکز اصفهان به سمت شرق سفر کنی،که نایین و جندق در آن مسیر است دشتهای فراخ و کویر مرکزی ایران را می بینید.که باهمه زیبایی بخاطر گرمی هوا فعلا پیشنهاد ما نیست.اما اگر به سمت غرب برانید،اول که در مجاورت شهر چند شهر داریم که تقریبا به خود اصفهان پیوست شده اند.از جمله نجف آباد،زرین شهر،خمینی شهرو…شهرهایی تاریخی با هوایی نسبت به شرق خنک تر.
پس شرط اول قدم آن باشد که در این سفر وقت را در شهر اصفهان تلف نکنید.
1.چادگان،نگین غرب اصفهان.هوای متبوع،آرامش مثال زدنی و رونق گردشگری سه خصوصیت این زیباشهر غرب اصفهان است.ای شهر آرام و زیبا بخشی از حیات خود را مدیون همسایگی اش بر لب ساحل سدی در آن منطقه میداند.ساحلی که در قرق نهادهای دولتی است اما تا جاهایی می شود رفت و دید.سفر به غرب اصفهان بدون دیدن چادگان ناقص است.
2.گلپایگان.دیار شعر و ترانه و تاریخ.
گلپایگان شهر سه شاخص بالا هست اما در کشور به شاخصه دیگری می شناسندش.(کباب).تقر یبا همه نام کباب گلپایگان را شنیده اند.شخصا بر این نظرم که کیفیت کباب بیش از آنچه به نحوه پختش بستگی داشته باشد،بسته است به طبیعت آن منطقه.بدبن شکل که گوسفند از گیاهان آن منطقه تغذیه می کند،بالتبع اگر علفهای معطر و با طراوت یافت شود،گوشت کیفیت بهتری خواهد داشت درنتیجه کباب هم بهکذا.
اما تاریخ و بناهای تاربخی این شهر را حتما باید دید.از همه مهم تر ارگ تاریخی شهر به نام ارگ گوگد در مجاورت شهر.که البته غیر از این اثر آثار و ابنیه فراوانی از دوره های مختلف تاریخی هم در این شهر وجود دارد.از جمله امامزاده هفده تن.بقعه ای تاریخی که برمزار هفده تن از یاران و فرزندان امامان شیعه ع در آن مدفون است.به نوعی مرکز مذهبی شهر بحساب می آید.
اما روستای نمونه گردشگری گلپایگان که حتما باید در برنامه قرار بگیرد (کوچری) است.در مجاورت سدی به همین نام.اقامتگاهی هم با تغییر کاربری یک مکان تاریخی در کوچری بنا گردیده است.3.خوانسار،یک قطعه از بهشت ایران.
خوانسار سربلند،و با غرور در غرب اصفهان در دامنه یکی از کوههای زیبای اصفهان به نام گلستانکوه آرمیده است.چقدر سخت است بخواهی یک شاهکار طبیعت و تاریخ و مردم شناسی را با نوشته بیان کنی.بی گمان اگر سفری به خوانسار داشته باشید و عصری را در (سرچشمه) که تقریبا اصلی ترین تفرجگاه خوانسار است بگذرانید،همانجا با ارسال تصویر حسرت نیامدن و همراه نشدن را به دل بستگان و دوستان می نشانید.
یک خواب راحت در یک شب سرد تابسانی پیشنهاد ما برای شماست.اقامت شبانه در پارک سرچشمه خوانسار.
خوانسار از مراکز مهم عسل هم هست،از مرغوبترین عسل های جهان و ایران عسل خوانسار است.شاید خنده دار باشد اگر بگوییم در خیابان اصلی شهر اگر قصد خرید از سوپری دارید باید از میان دهها عسل فروشی دنبال سوپری باشید.بعد از فراوانی عسل فروشی ها،عطاری ها هم از دیگر مراکز مهم خرید خوانسار است.
خوانسار در حوزه علم و هنر هم سرآمد.دهها عالم و روحانی و هنرمند و فرهیخته از مفاخر این شهر است.برای اهل موسیقی اگرگلپا، اکبر گلپایگانی اهل گلپایگان بود،استاد محمودی خوانساری خوش صدا هم از خوانسار بود.خوانسار را باید دید،و شاید رفت و ماند.
برای برگشتن پیشنهاد ما بازگشت از طریق استان چهارمحال و بختیاری است.که آن دیار پر رونق را نوشتار دیگری لازم است.
فرصت را از دست ندهید.سفر کنید و نگذارید هیچ چیز مانع سفر شما گردد.ایران زیبا را ببینید.این یک وظیفه ملی است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • حمید.س گفت:

  ما کباب گلپایگان راخورده ایم،کیفیت چندانی نداره

  • زرین گفت:

   باوسلام و سپاس از مخاطبان خوب و ارجمند
   این مطلب خلاصه شده یک مطلب مفصل تر بوده که در آن به شهرهای فریدونشهر و همچنین محلات در استان مرکزی اشاره شده بود که بلحاظ اختصار خلاصه شد.
   در پاسخ حمید عزیز
   بله،از جهتی حق باشماست.خودم هم که قبلا از یکی ازکاسبان گلپایگان پرسیدم توجیهش این بود که بخاطر افزایش اجاره بها و نیز سایر اقلام مصرفی مجبوریم ا زکیفیت

 • مسعود خادمی گفت:

  باسلام خدمت دوست عزیز
  باز هم متنی زیبا از جاذبه های گردشگری .بسیار توصیفات رسا و اطلاعات جالبی بود.استفاده کردیم.متشکرم

 • چرام گفت:

  فقیر فقرا، کارفرمایان و همه آنهایی هم که کمتر پول دارند بروند آنتالیا، استانبول، دبی و. … و اگر اصلا پول ندارند بروند تور 10 روزه برلین رم پاریس و یا تور یک ماهه امریکا…………. ای بابا کجای کاری عمو!

 • سالمیان گفت:

  بسیار جالب بود برادر

 • بویراحمد گفت:

  خانها وکخداهاوپیمانکارهاکه پول دارندبایدبرونداصفهان برای تفریح

پربازديد