تاریخ درج خبر : 1394/04/30
کد خبر : ۵۱۳۶۳۴
+ تغییر اندازه نوشته -

هفت طرح بزرگ تامین و حفاظت آب گچساران در حال اجراست

رییس اداره امور آب گچساران گفت: هفت طرح تامین آب کشاورزی و آشامیدنی این شهرستان در حال اجراست.

عارف بهگام افزود: تامین آب زمین های کشاورزی روستاهای آبرزی و انگشترک،ساماندهی رودخانه دیل، تعمیر کانال آب رودبال، ساماندهی رودخانه خیرآباد، تامین آب زمین های کشاورزی امامزاده جعفر، دشت لیشتر و رینگ مخازن آب آشامیدنی سد کوثر به شهر دوگنبدان از جمله این پروژه ها است.

رییس اداره امور آب گچساران با اشاره به پیشرفت 77و 98 درصدی ساماندهی بستر رودخانه خیرآباد و دیل تصریح کرد: این پروژه ها با هدف جلوگیری از تخریب روستاهای حاشیه، فرسایش بیشتر زمین های سواحل رودخانه، پیشگیری از افزایش بستر رودخانه به دلیل انحراف آب سیلاب های بالا دست، مهار روان اب ها و کنترل سرعت سیلاب با احداث سازه سیل و تثبیت فونداسیون پل بین روستا اجرا می شود.

وی میزان پیشرفت فیزیکی انتقال آب به سه هزار و 500 هکتار از زمین کشاورزی امامزاده جعفر را 95 درصد برآورد کرد و افزود: این پروژه در آینده نزدیک بهره برداری می شود.

وی با بیان این که 680 هکتار از زمین های کشاورزی دشت لیشتر در هفته دولت بهره برداری می شود، روند پیشرفت فیزیکی این طرح ها را خوب ارزیابی کرد.

بهگام افزود: طرح های انتقال آب از رودخانه زهره و سد کوثر به زمین های کشاورزی لیشتر و امامزاده جعفر برای تامین آب کشاورزی بیش از 10 هزار هکتار زمین اجرا می شود.

وی از بهره برداری پروژه انتقال آب آشامیدنی از سد کوثر به شهر دوگنبدان و 22 روستای اطراف در نیمه اول امسال خبر داد.

وی بیان کرد: این پروژه که با 90 درصد پیشرفت فیزیکی در سال 89 به دلیل بسته شدن تخصیص آب غیر فعال شده بود که در دولت یازدهم با 120 میلیارد ریال اعتبار اجرای آن از سر گرفته شد.

وی گفت: برای تکمیل این طرح 11 کیلومتر خط انتقال آب و دو مخزن پنج هزار و 500 متر مکعبی در مناطق پانصد دستگاه شهر دوگنبدان و روستای آبگرمو اجرا خواهد شد.

وی بیان کرد: میزان تخصیص آب آشامیدنی سدکوثر برای گچساران با تکمیل این طرح 400 دبی در ثانیه و برای افق سال 1405 بیش از 600 در ثانیه در نظر گرفته شده است.

وی طرح تعمیر کانال هدایت آب رودبال را از دیگر طرح های در حال اجرای گچساران ذکر کرد این پروژه که دو هزار و 500 میلیون ریال اعتبار دارد.

بهگام پیشرفت فیزیکی این پروژه را بیش از 90درصد برآورد کرد.

وی با بیان این که عملیات اجرایی سد شیو برای انتقال آب 14 هزار هکتار زمین کشاورزی و صنعت گچساران در سال 95 شروع می شود ابرازامیدواری کرد: با تکمیل این طرح ها مشکل کمبود آب کشاورزی، آشامیدنی و صنعت در این شهرستان که به سرزمین آب های روان شهرت دارد، رفع شود.

منبع: ایرنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد