تاریخ درج خبر : 1394/04/30
کد خبر : ۵۱۳۶۵۸
+ تغییر اندازه نوشته -
اولین مواجهه یک فرماندار دولت اعتدال با امام جمعه

دامن زدن به اختلافات قومی و قبیله‌ای چه گره‌ی از مشکلات مردم را وا می‌کند؟

فرماندار دنا با ارسال یادداشتی، به سخنان امام جمعه پاتاوه واکنش تندی نشان داده است.

در بخشی از مطلب علی تاج امیری آمده است: سوال بنده این است؛ آیا در بخش پاتاوه قحط الرجال یا معمم کم داشت که حضرتعالی در جایگاه نماز جمعه منصوب شده اید؟

tajamiri20

به گزارش سایت استان، متن این یادداشت در پی می آید:

محضر مبارک امام جمعه محترم شهر پاتاوه

حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا افشار دامت برکاته

سلام علیکم

احتراما ضمن قبولی طاعات و عبادات جنابعالی و تبریک عید سعید فطر، عید بندگی و بخشندگی، اخیرا در خطبه های نماز جمعه در بین نمازگزاران شریف شهر پاتاوه آن هم از تریبون عمومی یکی از نهادهای مقدس مطالبی را بیان فرموده اید که اعتقاد بنده بر این است ایراد چنین موضوعاتی، نه درشأن و منزلت نماز جمعه است و نه درخور و شایسته مردم بزرگوار شهر پاتاوه که بخواهند وقت گرانمایه خود را صرف اینگونه افاضات نمایند.

برهمگان بویژه مردم فهیم بخش پاتاوه پرواضح و مبرهن است، آماج شلیک توپخانه جنابعالی به سمت دولتمردان و خدمتگزاران نظام از زمانی آغاز شد که با تمام توان و قدرت قد علم نمودی تا یک نیروی مخالف جریان دولت تدبیر و امید همچنان بعنوان نماینده عالی دولت در بخش پاتاوه تثبیت شود. گرچه این مطالبه در حیطه وظایف جنابعالی نبوده اما بر خود تکلیف می دانستم برای هر تغییرمدیریتی در بخش پاتاوه با امام جمعه محترم آن شهر مشورت و نظرخواهی نمایم .

جناب حاج آقا افشار:

بنده خود را درمقام پاسخگویی به اظهارات غیرکارشناسی نمی‌دانم اما برای ادای احترام به مردم بخش پاتاوه و تنویر افکارعمومی یکبار دیگر افاضات مغرضانه جنابعالی را با هم بازخوانی می کنیم و با پاسخی صریح و آشکار مردم خود قضاوت خواهند نمود که حضرت آقا به دنبال حلال مشکلات مردم هستند یا پیگیر امیال شخصی دیگران.

۱- در خطبه ای بیان فرموداید: «مگر در بخش پاتاوه نیروی بومی و معلم نیست که قرار است از یک بخش دیگر بخشدار معرفی کنند». این جمله شما جز دامن زدن به اختلافات قومی و قبیله ای، تشدید تنش های اجتماعی، مرزبندیهای منطقه ای و تحریک احساسات پاک مردم بویژه قشر فرهنگی و زحمت کش بخش پاتاوه چه گره ای از مشکلات مردم را وا می کند. به فرض صحت ادعای مذکور، مگر خود جنابعالی غیر بومی شهر پاتاوه نیستی و سوال بنده این است؛ آیا در بخش پاتاوه قحط الرجال یا معمم کم داشت که حضرتعالی در جایگاه نماز جمعه منصوب شده اید؟

به یقین شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان در وجود نازنینتان شاخصها و معیارهایی را یافته اند و بر اساس آن توانانهایی را برای این مسئولیت مهم و خطیر سنجیده اند . لذا به خود بقبولانید، حتما برای انتخاب یک مدیر در دولت نیز ملاک های ارزیابی خاصی وجود دارد از جمله پایبندی به وعده های ۲۴ خرداد ۹۲ ریاست محترم جمهور با ملت شریف ایران.

۲- در خطبه ای دیگر به «نبود جاده و امکانات در روستای برآفتاب جلاله» سخن رانده اید و نمی دانم پس از سال‌ها، چرا بعد از توافق انرژی هسته ای محرومیت همنوعان بنده به ذهنتان خطور کرده است.

در ادامه به «کمبود آب آشامیدنی حوزه سادات محمودی» اشاره داشته اید، غافل از اینکه زمانی این موضوع را به عرض جنابعالی رسانده اند که با تلاش شبانه روزی شرکت آبفای روستایی، دهیاران و شوراههای اسلامی روستاها، به علت ترکیدگی خط انتقال آب مشکل حل شده بود. اما ذکر این نکته لازم است، بدانید جنابعالی امام جمعه شهر هستید نه بخش پاتاوه.

بنابراین مشکلات روستا از طریق نمایندگان مردم یعنی شوراههای اسلامی و دهیاریها به مسئولین منعکس خواهد شد و مسئولین خود را پاسخگو می دانند و چنانچه مسئولی در بخش قصور نماید در وهله اول بخشدار نورچشمی جنابعالی باید جوابگو باشد بعد دیگران.البته با توجه به پدیده خشکسالی و کاهش سفره های زیرزمینی و افت آبدهی چشمه ها بد نیست بر معلومات خود در این زمینه بیافزایید تا درک نمایید این سالها تامین و توزیع آب در جوامع روستایی با چه مشقتی مدیریت می شود.

۳- و اما خطبه ای دیگر که نوبر خطابه جنابعالی بود، بیان نموده‌اید «فرمانداری شهرستان دنا بیش از نه ماه با سرپرستی مدیریت می شود و مسئولان چاره ای بیاندیشند». بیم آن داریم که با این اطلاعات ناقص نمازگزاران حتی در موعظه های جنابعالی هم دچار شک و تردید شوند. گرچه حکم بنده به سمت فرماندار شهرستان دنا از همان آغازین روزهای کار با امضای وزیرمحترم کشور ابلاغ گردید اما انصافاً اگر خصومت و خصلت کینه ورزی نباشد، بیان چنین مطالب، بی مایه چه دردی از مردم را دوا می کند.

امام جمعه محترم:

مطمئن باشید آنچیزی که از سر دلسوزی و عالمانه از تریبون نهاد مقدس نماز جمعه متوجه مسئولین و دولتمردان شهرستان بشود نسبت به پیگیری و اصلاح آن سمعا و طاعتا. گر جنبه تخریب و مقصود عامدانه در کار باشد، زهی خیال باطل.

استدعا می نمایم؛ منش، رفتار، فصاحت و بلاغت فاضل اندیشمند حضرت حجت‌الاسلام و المسلمین حاج آقا حسینی امام جمعه محترم شهر یاسوج را الگو و مبنای خطابه خویش قرار دهید تا همچنان سایه محور وحدت و معنویت بر فضای شهر پاتاوه حکمفرما باشد و بجای طرح مطالب کلیشه ای در خطبه های وزین نماز جمعه می توان در یک فضای صمیمی، تعاملی و حضوری به این موارد جزئی پرداخت.

در پایان پیروزی غرورآفرین تیم مذاکره کننده هسته ای که با پشتوانه همین مردم و رهنمودهای داهیانه مقام معظم رهبری و تدابیر عالمانه ریاست محترم جمهورجناب آقای دکتر روحانی به ثمر نشست و یکبار دیگر اقتدار نظام، حیثیت، شرف و عزت جمهوری اسلامی ایران را در عرصه های جهانی و منطقه ای به منصه ظهور رسانده به جنابعالی تبریک و تهنیت عرض می نمایم.

بنده هم این روزها در پس این موفقیت تاریخی، احوالات و روحیات جنابعالی را درک می کنم، انشاالله خداوند به همه ما صبر جزیل عنایت بفرماید.

علی تاج امیری
فرماندار دنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناشناس گفت:

  درود بر فرماندار شجاع وقهرمان دنا ،این جماعت در هر حوزه غیر تخصصشان دخالت بیجا میکنند

 • ناشناس گفت:

  خدا کنه روزی برسه که انسانهای با لیاقت مسئول باشند نه هر کس که تندروتره

  • ناشناس گفت:

   بالاخره اختلافات باید کنار گذاشته بشه . خوب یا بد هر دوتاشون اشتباه کردند

 • حمزه ب گفت:

  سلام و عرض ادب خدمت همه بزرگواران حاج آقای افشار در طول این چند سال همواره دلسوز شهر و بخش بوده و همیشه مشکلات مردم رو به نوعی به مسولین گوشزد کرده حالا این فرماندار محترم با چنین لحن تندی اینطور اهانت کردن به ایشون.
  صحبتهای فرماندار نه تنها توهین به امام جمعه محترم بوده توهین به ائمه جمعه سراسر استان و کشور بوده . تمام مردم پاتاوه از صحبتهای فرماندار گلایه مندن و ایشون باید کمی انتقاد پذیر باشند.

 • سید انقلابی گفت:

  آقای فرماندار شما اجازه بدهید جوهر. امضای فرمانداری شما خشک بشه بعذ شرو به پرخاشگری کنید.

 • یا علی گفت:

  این دولت دولتی نیست که انتقاد پذیر باشد
  حاج آقای افشار متشکریم

 • یا علی گفت:

  امام جمعه محترم پاتاوه جناب حاج آقا افشار شما حرف حق رو بیان کردید و مردم به خوبی جواب کسانی که قصد بی حرمتی به شما رو دارند میدهند.خدا پشت وپناه شما.
  واقعا مردم استان باید قدر دان چنین شخصیتی. باشند که از پست های کلیدی وراحت گذشته و در منطقه ای محروم مشغول خدمت رسانی به مردم وبیان درد دل مردم میباشد
  مردم به جای فرماندار بی بصیرت از شما معذرت خواهی میکنند.
  واقعا بابت بی حرمتی که شد متاسفیم…
  مردم به جی فرماندار بی بصیرت از شما غ

 • ناشناس گفت:

  امام جمعه محترم حرف دل مردم محروم منطقه رو زدند
  وحال شما با کم کاری و بی بصیرتی با لحنی زشت و دور از ادب نسبت به امام جمعه محترم موضع میگیرید
  واقعا متاسفم

 • كوه دنا گفت:

  امام جمعه محترم:( واقعا متن جالبیه )

  مطمئن باشید آنچیزی که از سر دلسوزی و عالمانه از تریبون نهاد مقدس نماز جمعه متوجه مسئولین و دولتمردان شهرستان بشود نسبت به پیگیری و اصلاح آن سمعا و طاعتا. گر جنبه تخریب و مقصود عامدانه در کار باشد، زهی خیال باطل.

 • محمد نظر گفت:

  امام جمعه . به اسمت خیلی سوء استفاده میکنی .مردم احترام لباستو دارن. تو لباس پیغمبر می پوشی . خوب نیست این طوری رفتار کنی .

 • چراغ گفت:

  مردم پاتاوه خیلی بدبختند . هنوز نشناختنش . بد جوری هم پیله کرده . به نظرم فرماندار محترم خیلی متین صحبت کرده .آفرین . احسن . تبارک الله .

 • محمودي گفت:

  آیا جاده جلاله قبلا درست بود و حالا این فرماندار خرابش کرده و باید درست کنه . این بنده خدا تازه شروع به کار کرده که متاسفانه گرفتار جنگ وجدال امام جمعه و بخشدار شده اون هم بخشداری به اسم گلی و ملی

 • جلاله گفت:

  آخه آقای افشار به نظر خودت این کار خوبیه ؟ نه اصلا درست نیست .بهتره که کاری به کار مسئولین محترم نداشته باشی . کار شما و وظیفه شما چیز دیگری است . درس احکام . تبلیغ دین . و…………. خلاصه کار درستی نیست

 • سادات گفت:

  جناب حضرت حجت الاسلام آیت الله ملک حسینی آقای افشار واقعا دربخش پاتاوه بد روشی را به دست گرفته از یک امام جمعه خیلی بعیده که از تریبون نماز جمعه هر حرفی که دلش خواست پخش کنه اون هم در سال همدلی و همزبانی دولت و ملت به جای صلح و سازش جنگ و جدال آن هم از طریق تریبون مقدس نماز جمعه .

 • ناشناس گفت:

  فرماندار هنوز نتونسته آزادراه کریک بیاره را درست کنه اونوقت انتظار داریم جلاله را درست کنه

 • ا گفت:

  جاداشت فرماندار بهتر ومتین تر صحبت می کرد

  • خودم گفت:

   اتفاقا خیلی خوب صحبت کرده آخه از یک امام جمعه اختلاف افکنی و تفرقه افکنی خیلی بعیده اگه میخوای حکومت کنی اینطور نه خیلی آروم تر .

 • پاتاوه گفت:

  فرماندار پاسخ انتقادات غیرمنصفانه و شخصی امام جمعه را داده اند و مطالبی را که گفته اند جوابی به انتقادات غیرواقعی امام جمعه نسبت به انتساب بخشدار پاتاوه است و هر عملی عکس العملی دارد. واکنش فرماندار اتفاقا نمونه بارز اعتدال است و اعتدال به معنای گردن نهادن به خواسته ها و امیال دیگران نیست چنانکه وزارت کشور در مورد استانداری فارس که از قضا هم استانی ما بوده، نسبت به انتقادات نابجا در مورد انتساب آقای افشانی باتدبیر عمل کردند. تیتر سایت شما هم واقعا دور از اعتدال و افراطی است.

 • ناشناس گفت:

  امام جمعه به نوعی نماینده رهبری هستن وباید پیگیر مشکلات مردم باشند

 • ناشناس گفت:

  احساس میکنم بد صحبت کردی جناب فرماندار

 • محمد گفت:

  احسن بر این فرماندار خیلی عالی بود اگر یک نسخه را برا دفاتر ائمه در تهران می فرستادید بگو حاج آقا حواست به کارهای خودت باشه در کار عاقلان و دولتمردان دخالت نکن

  • اصلاح طلبی از سی سخت گفت:

   شعور ملت بالاتر از این حرفهاست
   1- شما آمدید یک بحث شخصی و اختلاف سلیقه ای رو شتابزده و بدور از هرگونه تدبیری از طریق تریبون های عمومی بیان نمودید. و چنان تاختید که گویی در میدان جنگ برای یک منافق رجز خوانی میکنید.
   اینکار شما کلی برای استان وشهرستان ما هزینه بردار بوده و هست کافی است به سایتها و کامنت های موافق و مخالف سری بزنید آنوقت انشاء اله خواهید دانست که به چه میزان وقت و انرژی و سرمایه های انسانی و حرمت ها را فدای امیال شخصی تان کرده اید.
   2- جوابیه شما آکنده از خشم و تمسخر و ادبیات لات های کوچه بازاری بود آنجا که میفرمایید “افاضات نمایید” – “آماج شلیک توپخانه” – “قد علم نمودید” – “حضرت آقا بدنبال امیال شخصی خود هستید” – “در وجود نازنین تان” – “بخشدار نورچشمی جنابعالی” – “بد نیست بر معلومات خود بیفزایید تا درک کنید” – “نوبر خطابه جنابعالی” – “اگر خصومت و خصلت کینه ورزی ندارید” – “بنده در این روزها احوالات و روحیات شما را درک می کنم”
   فرمانداری که اینگونه ادبیاتی داشته باشد آنهم در مقابل ائمه جمعه و بارزترین خصوصیتی که در مصاحبه اش نمود پیدا کند خشم باشد که ناشی از احتمال از دست دادن منصب ش باشد و طرف مقابل را به تمسخر بگیرد باید فاتحه شهرستان و استان ش را خواند و انتظاری از سایر شهروندانش نداشت که چرا نزاع دسته جمعی؟ و چرا شلیک رگبار در شب قدر مولا علی؟ و چرا قتل شوهر؟ و هزاران چرای دیگر؟؟؟؟
   3- اگر توافقی انجام گرفته است در سایه همدلی و همزبانی دولت و ملت بوده است و رهنمودهای رهبری پس سعی نکنید منبعد نتایج ملی و حتی استانی و شهرستانی را بنام شخص خود مصادره نموده و آنرا دست مایه ای سازید برای سرکوب مخالفین شخصی تان و مهمتر از آن بالا رفتن خود و نمایاندن خود به خلق الله
   4- استدعا می نمایم؛ منش، رفتار، فصاحت و بلاغت رییس دولت اعتدال را الگو و مبنای خطابه خویش قرار دهید تا همچنان سایه محور وحدت و معنویت بر فضای شهرستان حکمفرما باشد و بجای طرح مطالب کلیشه ای در تریبون های عمومی می توان در یک فضای صمیمی، تعاملی و حضوری به این موارد جزئی پرداخت.
   5- ما در 8 سال قبل چنان چوب اقدامات شخصی و جناحی خشمانه و ادبیات تمسخر آمیز دولت قبل و در صدر آنها محمود احمدی نژاد که سر آخر حاصل آن برای خودشان نیز انحراف بود را خوردیم که تا جوابیه شما را خواندیم تداعی آنروزها شد برایمان و لرزیدیم که آن سناریوهای تلخ ملی اینبار در شهرستان فرهنگی دنا دارد تکرار میشود و ما و سرمایه های انسانی مان باید تاوان اغراض شخصی و کینه توزی مسئولین را بدهیم
   تجربه اندوزی تان مستدام – اصلاح طلبی از سی سخت

 • ا گفت:

  حضرت عباسی نوشتیه چه ؟مگه ایراد داره مشکلات رو برسونه هرکس باشه وهر پستی میخوتد داشته باشه

 • zزيلويي گفت:

  چرا گنجایش انتقاد ندارید جناب فرماندار: انرژی هسته اى چه ربطی به جاده جلاله و برافتاب و اب اشامیدنی دهات سادات محمودی دارد اىا تا کنون با پای پىاده به د ه مرحوم کا رشید رفته ای ?
  اصلا منطقه جلاله را بلدی? هرچند خودت اهل موشمی سفلى زیلویی
  از دهه امیر گپى هستی، متاسفانه بحث هسته ای این روزهابرای انواع سخنرانی مدشده است .فراموش مکن که جناب فرماندار نماینده عالی دولت و پىگیر مایحتاج عمومی و سیاست های دولت امید و تدبیر در منطقه دنا تشریف دارندلطفا” برای ارتقا ء و سطح اگاهیخود فرمان مولای متقیان علی ع خطاب به مالک اشتر را اویزه گوشت قرار ده و با توده مردم به نرمی سخن بگو و کمتر به طلاب و رو

پربازديد