تاریخ درج خبر : 1394/04/30
کد خبر : ۵۱۳۶۶۸
+ تغییر اندازه نوشته -
بهزاد کاظمی

خارج از گود1- انتخابات 94 آزمونی برای انصاف مردم شهرستانهای گچساران و باشت

خارج از گود مجموعه یادداشت های انتخاباتی یک تحلیلگر سیاسی است که به تمام معنای کلمه خارج از گود جریانهای انتخاباتی فعال در عرصه حال حاضر استان و کشور قرار دارد. بهزاد کاظمی را در هیچ حالتی نمی توان یک اصولگرا نامید و به دلیل مرزبندی جدی اش با جریان نئولیبرال ایران و سیاستهای تعدیل اقتصادی تحت رهبری بانک جهانی نمی تواند به جریانهای داخلی حامی آن مانند کارگزاران و شاخه جدید آن (جریان تعدیلیون یا همان تدبیر و امید) نزدیک باشد. با وجود سابقه تشکیلاتی در احزاب اصلاح طلب هم بعد از مرزبندیهای دور دوم ریاست جمهوری سید محمد خاتمی دیگر نمی توان او را اصلاح طلب نامید و با تغییر رویه اش در سال 1392 و پذیرش حرکت در چهارچوب قانون اساسی و التزام به قانون هم نمی تواند یک اپوزیسیون محسوب شود. خودش هم از عنوان چهارچوب گریز مستقل دوری می گزیند و معتقد است هیچ جریانی بدون جهت و انگیزه نمی باشد و هر کس بر همان حوضی که آب می خورد سینه می زند. اما خودش اعتقاد دارد در شرایط فعلی بیشتر از آنکه به دنبال جریانهای سیاسی و خطی باشد منافع ملی و عمومی استان و کشور برایش اولویت دارد و در انتخابات پیش رو باید جریانی حول محور آشتی ملی با محوریت نیروهای اثرگذار و حافظ منافع عمومی شکل بگیرد تا انگیزه ای باشد برای ورود تمام نیروهای اجتماعی به عرصه توسعه ملی حتا آنانی که خارج از گود نشسته اند اما دل در گرو آینده این آب و خاک دارند.

با توجه به احتمال استانی شدن انتخابات مجلس لازم است تمام نیروهای سیاسی تحلیل کاملی از شرایط استان داشته باشند تا در صورت تایید طرح توسط شورای نگهبان و اجرای آن دچار غافلگیری دقیقه 90 نشوند و در صورت عدم اجرای این طرح نیز چنین تحلیلی در شکل گیری یک مجمع نمایندگان قوی برای پیشبرد امر توسعه در استان بسیار مفید خواهد بود. در بررسی شرایط انتخاباتی در استان کهگیلویه و بویراحمد آسانترین حوزه انتخاباتی برای تحلیل و تصمیم گیری حوزه انتخاباتی گچساران و باشت می باشد، چرا که از یک سو در شرایط فعلی هیچ نیرویی تاب مقابله و رقابت با دکتر غلامرضا تاج گردون را ندارد و از سوی دیگر هیچ دلیلی هم وجود ندارد که مردم این حوزه ها با وجود چنین نماینده توانمند و اثرگذاری در جستجوی گزینه دیگری باشند تا بخواهند نیازموده ای را تازه بیازمایند. هرچند آقای تاج گردون نیز بدون رقابت این انتخابات را طی نخواهد کرد اما خطر بیشتری که پیروزی ایشان را در انتخابات تهدید می کند بیش از آنکه از سوی رقیب باشد از درون جریان و جناح خود وی خواهد بود که از یکسو تلاش گسترده ای برای درگیر کردن وی با عموزاده سیاسی اش حاج بهرام تاج گردون در حال انجام است و از سوی دیگر نارضایتی برخی از دوستان سابقش در میان اصلاح طلبان مسایلی را برای وی دامن می زند. در جناح مقابل حتا در صورت یکپارچگی و حمایت مطلق از یک کاندیدای واحد بازهم امکان پیروزی دکتر تاج گردون بیشتر می باشد. در بحث آرا سرگردان غیر جناحی و همچنین رای اثرگذار قشقایی ها هم آقای تاج گردون پتانسیل و جذابیت بیشتری برای کسب رای دارد اما آنچه مدنظر نگارنده است چیزی بجز رقابت انتخاباتی می باشد؛ براستی چرا باید زمانی که یک نفر چنین قوی و اثرگذار عمل کرده که تاثیر برنامه ها و کارهایش را حتا می توان بعینه و با چشم غیر مسلح نیز مشاهده کرد بگونه ای که در هر گوشه ای از شهرستانهای گچساران و باشت فعالیت عمرانی و اجرایی در حال انجام است و گویی مستندساز پرحوصله ای از رشد کند گیاهان تصویربرداری نموده و اکنون با سرعت بیشتر برای بینندگان مشتاق پخش می کند و شدت این فعالیت ها در حدی بوده است که صدای اعتراض سایر شهرستانهای استان را نیز درآورده است ـ که آن هم خود جای بحث جداگانه ای دارد ـ باز هم در پی رقابت انتخاباتی و جدل سیاسی با وی بوده و انرژی او را در چنین زمینه نالازم و غیرمفیدی تلف نمود و چنین فرصت ارزشمندی برای رشد و توسعه را هدر داد؟
براستی نباید تمام جریان های سیاسی و مردمی گچساران و باشت منیت و منافع خصوصی خود را کنار نهاده و برای منافع عمومی شهر و دیارشان با هم متحد و یکپارچه شده و با حمایت مجدد و قاطع خود از غلامرضا تاج گردون او را در طی سریعتر و قویتر مسیر توسعه این دو شهرستان یاری نمایند؟ و حتا با این رفتار پسندیده و صحیح شان ذهن و خاطر وی را آسوده تر سازند تا توانش را در اختیار تمام مردم استان قرار دهد و شاهد توسعه گسترده و پرتلاش سایر مناطق استان هم باشیم. آری انتخابات مجلس پیش رو آزمون انصافی خواهد بود برای مردم شهرستانهای گچساران و باشت تا پاسخ زحمات مردی را بدهند که بخاطر ایشان و توسعه بیشتر شهر و دیارشان عداوت و رقابت بسیاری را بجان خریده و خود را در معرض حملات و اتهامات فراوانی در سایر نقاط استان قرارداده است.
رای این مردم نشان خواهد داد که تا چه حد قدر زحمت دلسوزان و تلاش گران عرصه توسعه را می دانند و ملاکی خواهد شد برای آینده فعالیت های سیاسی استان تا هرکس بداند نتیجه زحمت برای منافع عمومی مردم چه خواهد بود و چه دستاوردی خواهد داشت؟
امید است که مردم شهرستان های گچساران و باشت در این آزمون سخت سربلند باشند تا در راستای تشکیل یک جریان آشتی ملی حول محور افراد اثرگذار و دلسوز برای منافع عمومی، مردم حوزه انتخاباتی گچساران و باشت پیشگام عبور از جریان های سیاسی و خطی باشند و با متر جدید منافع ملی افراد و جریان ها را بسنجند.
این نگاه آشتی ملی می تواند خروجی قدرتمندی از چهره های اثرگذار و توانمند داشته باشد تا با توان و ارتباطات ایشان موتور توسعه محلی منطقه محروم مان روشن شود تا سرانجام از این دور باطل توسعه نیافتگی و محرومیت نجات یابیم و بتوانیم با همراهی سایر مردم ایران موتور توسعه و پیشرفت ملی را به حرکت درآوریم. این آرزوی کوچک دست یافتنی خواهد بود اما تنها با همت و انتخاب صحیح همه ما مردم استان.
و اما در پایان گذر کوتاهی نیز به حدیث اعتراض سایر بخشهای استان به عملکرد آقای دکتر تاج گردون داشته باشیم که گاه تا حد انتقادات شدید و حتا عداوت هم پیش می رود؛ از نظر نگارنده با وجود وارد بودن برخی انتقادات به بعضی عملکردهای ایشان که گاه شکل زیاده روی و حتا زیاده خواهی پیدا می کند اما بیشتر این انتقادات بیش از آنکه محصول عملکرد شخص ایشان باشد ناشی از ضعف عملکرد دو نماینده دیگر استان می باشد که وظایف حداقلی خود را در قبال مردم حوزه های انتخابیه خویش به درستی انجام نمی دهند و همین کوتاهی باعث نگرانی مردم این حوزه ها شده است و این انتقاد و مخالفت را ایجاد کرده که گویی آقای تاج گردون و حوزه انتخابیه وی حق دیگران را تضعیع نموده و به سود خویش مورد استفاده قرارداده در حالی که بسیار عادی و طبیعی است که هرگاه نیرویی کار خود را درست انجام ندهد حریف از این ضعف و سستی بهره ببرد و به تیم ضعیفتر گل بزند و نمی توان این توانایی حریف را تقصیر جلوه داد و ضعف خود را بر گردن حریف وارد دانسته و او را برای توانایی اش محکوم نمود و مورد انتقاد و مخالفت و دشمنی قرارداد. از سوی دیگر هم نباید تضییع تاریخی و طولانی مدت حقوق مردم شهرستان گچساران در ایام گذشته را فراموش کرد و باید بار فشار مضاعف مطالبات عقب مانده و انباشته شده این مردم را بر دوش نماینده شان درنظر گرفت و آنگاه به قضاوت عملکرد وی پرداخت و چه بسا همین بار فشار، عامل اصلی بسیاری از رفتارهای مورد انتقاد ایشان باشد هرچند آقای دکتر تاج گردون هم نباید از محیط گفتگو و مشورت با دیگران حتا منتقدین خود بویژه منتقدین دلسوز و بدون غرض و دوستان فکری و سیاسی فعلی و سابق خود فاصله بگیرد و رنجیده شود چرا که آفت مردان بزرگ همواره غرور و مشاوران ناصالح و متملق بوده است.
در پایان این مطلب با آرزوی آنکه مردم گچساران با انتخاب صحیح و قدرتمند خود از این آزمون بزرگ انصاف موفق خارج شوند و بانی تشکیل جریان آشتی ملی در استان حتا زودتر از مرکز و سایر نقاط کشور باشند، امیدوارم جناب دکتر تاج گردون نیز، خود آغازگر تشکیل مجمع نیروهای اثرگذار و توانمند استانی بویژه در حوزه ملی و کشوری شود و با شروع گفتگوهای اثرگذار و جدی با چنین افرادی که تعدادشان کم هم نیست کمپین انتخاباتی آشتی ملی را تشکیل دهد و حاصل آن انتخاب افراد توانمند و مثمر ثمری باشد که موتور توسعه و خروج از محرومیت استان را روشن کنند و نام نیک خود را بر صفحه تاریخ این سرزمین حک نمایند.
در مطالب بعدی وضعیت دو حوزه انتخابیه دیگر استان را مرور نموده و پیشنهادات این حقیر در آن دو حوزه را برای تشکیل کمپین آشتی ملی به نظر مخاطبین محترم خواهم رساند، امید آنکه مورد قبول افتد و البته آرزومندم قبل از آن شاهد خبر تشکیل چنین کمپینی توسط عقلا و بزرگان قوم باشیم…

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • بیژن کاظمی کیان گفت:

  چرا ﮐﻪ ﺁﻓﺖ ﻣﺮﺩﺍﻥ ﺑﺰﺭﮒ ﻫﻤﻮﺍﺭﻩ ﻏﺮﻭﺭ ﻭ ﻣﺸﺎﻭﺭﺍﻥ ﻧﺎﺻﺎﻟﺢ ﻭ ﻣﺘﻤﻠﻖ ﺑﻮﺩﻩ
  ﺍﺳﺖ . درود به جناب کاظمی تحلیلتون بسیار فصیح و جالب توجه بود . در مورد کمپین آشتی ملی بیشتر توضیح بدین ممنون میشم. همچنین برای کمپین آشتی ملی شخص یا گروهی را مد نظر دارین در حوزه های بویراحمد و دهدشت ؟

 • بهروز عزیزی گفت:

  دروود بر بهزاد راستین…

 • ناشناس گفت:

  دروود بر آنان که در فکر آبادی و آبادانی این مرز و بوم هستند…

 • شاهزیدی گفت:

  باز هم عجله کردی بهزاد جان، مثل اون مقاله ای که در مدح مهندس پژمان نیک اقبال در ابتدای انتصاب ایشون نوشتی.

 • سجاد بهمنی گفت:

  قلمت پایدار باد

 • محمد گفت:

  شعار مردم گچساران وباشت “هرکس بجز تاجگردون”

 • زرین گفت:

  نسبت غلامرضا تاجگردون با هم طرازهایش در استان چونان یک کاسه ارزن است.دو دانه بقیه و باقی تاجگردون است.
  نسبت ایشان در صحن مجلس هم مصداق بارز مناره در کویر است.
  با سپاس از برادر کاظمی و آقای تاجگردون که اقلا یک بخش استان از تجربه بیست سال در منصب بودن ایشان کامشان شیرین می شود.
  اصطلاح مرد داشتن در قلعه که از قدیم در گویش محلی ما بوده هم یک نمونه بارزش همین نماینده موفق است.
  مردم سایرنقاط استان خصوصا کهگیلویه عجالتا در آرزوی چنین مردی در قلعه فعلا بروند سماق بمکند تا بعد.

 • پوریا پورمحمدی گفت:

  تبریک بخاطر تحلیل منصفانه و نگاه فرا قومیتی تان به انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی و چالش های احتمالی پیش رو وهمچنین گوشزد نمودن یا به عبارتی بهتر یاد آوری ریز مسایل کلیدی برای مردم فهیم حوزه انتخابیه گچساران و باشت باوی.

 • محمد بوذری گفت:

  اقای تاجگردون یکی از بهترین نمایندهایی هست که از استان ما به مجلس رفته وامیدوارم موفق بشه تو دورجدید.بدرود

 • جلال مطهری گفت:

  مطلب با واقع بینی و بدون حب و بغض و با دقت و اشراف و دلسوزانه بیان شده و از معدود مطالب منتشر شده در سایت های محلی پیرامون انتخابات و عملکرد نمایندگان است که میتوان هم تا انتها خواند و هم لذت برد . دفاع از نقاط قوت عملکرد نماینده موفق گچساران در مجلس و نقد بجای برخی رفتارهای سیاسی ایشان با صراحت و شفافیت و اشاره صحیح به آزمون یزرگ پیش روی مردم حوزه انتخابیه باشت و گچساران و نقش این انتخاب در اینده اقتصادی و سیاسی استان .
  ممنون از بهزاد کاظمی

پربازديد