تاریخ درج خبر : 1394/04/31
کد خبر : ۵۱۳۷۵۲
+ تغییر اندازه نوشته -
علی تفضلی

«توافق؛ پیروزی بر جنگ نه پیروزی در جنگ»

سایت استان: علی تفضلی

1- جهان انسانها را ایده ها می سازند.ایده ها خالق جهان اجتمای هستند.برخلاف جهان جغرافی مانند قله دنا که وجودش به وجود انسانها وابسته نیست، شهر یاسوج محصول ایده های آدمیان این دیار است.یاسوج 50 سال پیش محصول ایده های ادمیان 50سال پیش بود و یاسوج امروز تجلی ایده های احاد انسانی کنونی دراین دیار است.ادمیان نیازهایی دارند و ایده های ادمیان شکل و شمایل این نیازها را مشخص و راه ارضا و تامین آنها را ایجاد می کند.یکی از نیازهای اساسی انسانها و جوامع نیاز به امنیت است.ایدها راه تامین امنیت راتعیین می کنند و انسان ها و جوامع ازاین راهها می روند که امنیت را محقق کنند.
2- درک ما از واقعیت پیرامون و مسایل آن حاصل مواجهه است.درپس مواجهه با واقعیت شناختی از آن حاصل می شود و این شناخت احساس و عمل ما را نسبت به واقعیت رقم می زند.فرض کنید نیمه شبی از شبهای برفی فصل زمستان درحال عبور ازجاده باغچه سادات با جنبنده ای مواجه شوید.اگر تصور کنید آن جنبنده حیوان درنده ای است ، احساسی به شما دست خواهد داد و به تبع آن احساس، رفتاری از خود بروز خواهید داد.اگر تصورکنید جنبنده راهزنی است، احساس و رفتار دیگری خواهید داشت.اگر دانستید انسانی است درمانده در راه، احساس و رفتار شما متفاوت خواهد بود.اگر تصورکنید انسانی است راهزن،به تبع نیاز به امنیت، برانگیخته می شوید.دراین صورت ازذخیره دانش خویش استفاده کرده و راههای ممکن را بررسی می کنید و راه کم هزینه ای را برای تامین امنیت انتخاب و براساس آن تصمیم می گیردو عمل می کنید.هرچه درک ما از موضوع دقیق تر باشد رفتار ما و نتایج آن مفیدتر است.
3- درک و تصور دولت آمریکا از دولت ایران، صرف نظر ازدرست و غلط بودن آن،تصور دولتی مخل امنیت جهانی بود.در8سال دولت اصولگرایان،این تصور به قدری غلظت یافت که امریکا را قادرساخت علیه ایران اجماع جهانی را شکل دهد.براساس این اجماع قطعنامه های بی سابقه ای علیه ایران درسازمان ملل تصویب شد. این قطعنامه ها آثارزیانبار زیادی درپی داشتند، که سایه شوم جنگ یکی از مخربترین آنها بود. گمان نمی کنم امریکایی ها عمدا و آگاهانه چنین شناخت غلطی از ایران فراهم نموده باشند.چون هر فرد یا دولتی که بر مدار عناد و لجاجت زندگی خویش را سامان دهد دیری نمی پاید که به ورطه بی سامانی افول فرو خواهد افتاد.رمز موفقیت هرکشوری در جهان از جمله آمریکا و غرب شناخت درست و دقیق دیگران، حتی دشمنان است.نفرت مردم آمریکا از بوش به دلیل اطلاعات غلط درباره سلاح هسته ای صدام بیانگراین امراست. تصوری که در جهان غرب از ایران ساخته شده است بخشی باید مبتنی بر اطلاعاتی باشد که اسراییل اعراب و روسیه تولید می کنند.اما بخشی ازاین تصویر معلول اطلاعاتی است که ایرانیان خود در تقابل با یکدیگر تولید می کنند.سخنان و رفتار های دولتمردان ایران نیز یکی دیگراز منابع شکل گیری چنین تصوری است. اجماعی که علیه ایران درجهان ایجاد شد، منشا اش عملکرد علمداران اصول گرا بود.وگرنه مگر ما چه جنایتی مرتکب شده بودیم که به عنوان کشور تهدید کننده امنیت جهان معرفی شدیم و بدون زحمت مارا زیر فصل هفتم منشورسازمان ملل قرار دادند؟ بشاراسد بمب خوشه ای علیه مردمش استفاده می کند،چرا نمی توانند او را به عنوان مخل امنیت و ناقض حقوق بشر در سازمان ملل معرفی کنند؟چون روسیه و چین از او حمایت می کنند.همان روسیه و چینی که مانع تصویب قطعنامه علیه دولت سوریه می شوند، منافع تجاری بسیار بیشتری از قبل رابطه تجاری با ما کسب می کنند.بنابراین هم نفع بردندو هم به قطعنامه علیه ما رای مثبت دادند.علتش، بی اخلاقی ونقض قوانین بین الملل نیست.علتش اولا این است که برای آنها تامین منافع ملی اصل اساسی است ثانیا دولتمردان در هشت سال گذشته نخواستند یا نتوانستند در قبال منافعی که به این دو می رساندند،از رای آنان در سازمان ملل استفاده کنند.اصول گرایان مانند خروسان شاطر در این 8سال یا دشنه در پیکر دیگران می زدند یا پنجه بر صورت خویش می کشیدند.یکشنبه سیاه مجلس و تقابل دکتر ولایتی و دکتر جلیلی در مناظره انتخاباتی گویای عمق سیاست گریزی و توسعه ستیزی اصول گرایان است.

4- باری پس از دوازده سال، توافق “وین”،چنان که رییس جمهور گفتند، اگر هیچ نتیجه دیگری نداشته باشد، مهمترین اثرش این است که اکنون بسان گذشته به راحتی نمی توان ایران را به عنوان بخشی از مسئله ناامنی درجهان و برای جهان تعریف کرد.اکنون افکار عمومی درغرب، چنان که در رسانه های غرب دیده می شود،ایران را عامل موثر و مفید در تامین امنیت منطقه و بازیگری قابل برای تحقق این هدف می بینند.تا جایی که به ما مربوط است باید، تلاش کنیم این تصور در ذهن و ضمیر دنیا تقویت شود،یا دست کم تضعیف نگردد.چنان که رییس مجلس گفتند،بهانه دست بدخواهان ندهیم.گذشته از خسارات این 12سال که ملت ایران را از قافله توسعه عقب راند،تخم دشمنی بیهوده کاشتن،درعرصه بین الملل دایره تعامل ما را محدود و هزینه آن را افزون کرد.تعاملی که عقلا باید موجب بسط و توسعه توان و قابلیت ملت ایران می شد.اگر تعامل موجب پیشرفت است و اگر بسط آن به فزونی پیشرفت می انجامد،البته باید به یاد داشته باشیم میدان تعامل میدان برد-برد است.هرکشوری و دولتی بسته به ذکاوت و درایتش سهمی بیشتر می برد.بنابراین اگر به جای ظریف و تیمش، جلیلی و تیمش ملت ایران را نمایندگی می کردند،سهم ما از آنچه در جهان قابل دسترس است کمتر می بود.پس تعامل بالقوه سازنده است به شرطی که کار را به کاردان بسپاریم ازاین بالاتر،تعامل اصل طلایی زندگی بشراست تاجایی که می توان از طریق آن برجنگ پیروز شد.بنابراین توافق هسته ای پیروزی بر جنگ است نه پیروزی در جنگ.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناشناس گفت:

  چند شب پیش اخبار20و30می گ که جان کری برای اعتماد نمایندگان سنا و کنگره از این مجلس به اون مجلس می ره،میگه که 98درصد توان هسته ای ایران با این توافق از بن می ره.
  این است عزت ایرانی؟

  • تفضلی گفت:

   آقای ناشناس جانکری سخنان دیگری هم گفت.او تلویحا گفت که آمریکا فعال مایشا جهان و عرصه بین الملل نیست.او گفت که ما موجب بی اعتمادی ایرانی ها شده ایم. او گفت ایرای ها توان تولید سلاح هسته ای دارند.و…اما آنچه 20/30 پردازش می کند در حد ذهن و ضمیر و ظن متولیان صدا و سیماست.کیل شما برای اندازه گیری عزت ایرانی چیست؟از سنخ سخنان آقای احمدی نژاده،از سنخ سخنان آیت الله علم الهدی و احمد خاتمی و …است .وانگهی کی تا حال سخنان جان کری برای ماحجت شده است؟

   • ناشناس گفت:

    جناب تفضلی،اگر سخنان جان کری برای شما حجت نیست،سخنان رهبر معظم انقلاب که حجت است.

    • تفضلی گفت:

     اینجا جای اظهار نظر و رای من و شماست.رای مردم نیز حق الناس است.حکم رهبر معظم انقلاب هم علاوه بر وجه سیاسی ،رای شرعی هم هست و تخطی از آن گناه است.خیالتان را راحت تر کنم دوست عزیز شیعه یعنی ولایت.اما در پس پشت عنوان ولایت راه انداختن جنگ زرگری مسموع ومقبول نیست.از این منظر ضربه ای که ظاهرگرایان به ولابت شیعی می زنند کاری تراز ضربه ای است که دشمن وارد می کنند.شما به سخنان جان کری ارجاع داده اید، پرسیدم این چگونه دشمنی است که سخنش حجت شما دلباختگان عزت ایرانی است.همین!!!

     • ناشناس گفت:

      می دونستی طبق توافق اخیر ایران حق ارسال سلاح به کشورهای منطقه را ندارد.و این یکی ازخطوط قرمزی است که در مذاکرات شکسته شدچون مقام معظم رهبری علناًگفته بودندکه از کشورهای مظلوم ومسلمان منطقه حمایت می کنیم.در جنگ 33روزه ما به حزب الله کمک نظامی کردیم و هر جایی هم نیاز باشد کمک می کنیم.کرانه باختری هم باید تجهیز سلیحاتی شود.
      و طبق توافق هر کدام ازکشورهای منطقه مانند بحرین وقطروغیره حق تفتیش کشتیهای ایرانی رادارند.
      من دردوراول انتخابات84به رضایی رای دادم.دردوردوم به رفسنجانی ودرانتخابات 88دوباره به رضایی رای دادم واز منتقدان احمدی نژاد هستم ولی احمدی نژاد مثل شیرمقابل این سگها ایستاد و نترسید.

     • تفضلی گفت:

      اگر به نوشته شما جواب ندهم دو حالت دارد یا قابلیت جواب دادن نداره یا به شما بی اعتنایی شده است.این حالت دوم نا پسند است.من هم نه مایلم و نه حق دارم کسی راکه وارد گفتگو می شود، بی اهمیت تلقی کنم.
      با این مقدمه اما؛ ادعای شما بیانگر این است که ساختار قرارداد مذارکرات به ضرر ماست.البته در مذاکره حلوه خیر نمی کنند.طرف مقابل همانطور که ما، دنباال منافعش است.اما گویی بشکن بشکنه و هیچکس جز جنابعالی خبر ندارد؟حتی رهبری که خود خط قرمز رسم کردند، خود بی خبر یا ساکت اند .
      وانگهی این سخن شما توهین به رهبری هم هست.چگونه متوجه این اعوجاجات گفتاری نمی شوید؟نمی دانم.البته حدس می زنم.اما یقین ندارم.هرکشوری می ت

 • غلامرضا پناه گفت:

  سلام برعلی تفضلی تحلیل متین ومنطقی است.دردنیای امروز جنگ پیروز ندارد آنچه مهم است درک واقعیت بر مدار سیاست وتدبیر است. وجناب عالی واقع گرایانه نگاشته ای .درود برشما باد

 • ناشناس گفت:

  فرض محال را بر این می گیریم که این توافق خوب بوده کاکو.
  پس چراسران مذاکره کننده یعنی ظریف و روحانی در 12سال پیش نتوانستند به همچین توافقی دست پیدا کنند؟
  میخوای دلیلشو برات بگم،داش؟
  چون دردولت احمدی نژاد چند صد کیلو اورانیوم غنی سازی شد که این مهمترین پشتوانه برای رسیدن به توافق گردید.
  افتاد؟…

 • ناشناس گفت:

  زود قضاوت نکن،دو سال دیگه همین متنی که امروز نوشتی را دوباره بخون.یادت نره ها…
  جوجه ها را آخر پاییز می شمارند
  آمریکایی ها از این توافق بسیار خوشحالند.بدین دلیل که در سالهای گذشته ایران قطعنامه های شورای امنیت را به رسمیت نمی شناخت.و شورای امنیت نمی توانست علیه ایران حمله نظامی را تصویب کند.ولی الان ایران قطعنامه ها را در توافق وین به رسمیت شناخت و به آن مشروعیت بخشید. و طبق قوانین شورای امنیت و قطعنامه2231در صورت نقض از سوی ایران به هر دلیلی جامعه جهانی می توانند علیه ایران وارد جنگ شوند.
  این است راز خوشحالی ِ آمریکایی ها و به قول سران آمریکا این توافق باعث هدفمند شدن جنگ با ایران می شود.

  • تفضلی گفت:

   1-اگر دوسال دیگر معلوم شد که تصور کنونی ما اشتباه بوده، می پذیریم و برداشت کنونی را اصلاح می کنیم همه نیز می دانند که عیار سخن ما چقدر است. به نظرم اکنون ما در پایان پاییز هستیم.این هم نوعی شمارش جوجه ها در پایان 12 سال مذاکرات است.تفاوت بنده و شما دراین است که من با شناسنامه می نویسم و شما بدون شناسنامه.بنابراین اگر دو سال دیگر معلوم شد که ادعای شما غلط است،کجا می شود شما راپیدا کرد؟مسئولیت پذیری اقتضائاتی داردوهمه باید به انها توجه کنیم.امیدوارم بار دیگر با نام و مشخصات روشن اضهار نظر بفرمایید.این روش برای همه ما و برای پیشرفت مملکت خوب تر است.

   • ناشناس گفت:

    شخصی یک کیسه گندم را به پسرش سپرد تا برای آرد کردن به آسیاب ببرد ولی پسر در فاصله‌ای که منتظر نوبتش بود، با عده‌ای قمار کرده و کیسه گندم را باخت و برای اینکه توبیخ نشود، همانجا ماند و به خانه نرفت. پدر که نگران شده بود به سراغ او رفت و پسر را دید که گوشه‌ای نشسته و نان و ماست می‌خورد. پرسید کیسه گندم چه شد؟ پسر گفت؛ سیل آمد و کیسه گندم را با خودش برد. پدر با عصبانیت کاسه ماست را بر سر او ریخت و پسر در حالی که ماست را به چهره می‌کشید گفت؛ خدا را شکر که هم حساب پس دادم و هم رو سفید شدم!

پربازديد