تاریخ درج خبر : 1394/05/01
کد خبر : ۵۱۳۷۷۴
+ تغییر اندازه نوشته -

تبدیل بخشی ازمنطقه حفاظت شده دنای شرقی به سایت گردشگری صحت ندارد

مدیرکل محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد واگذاری بخشی از منطقه حفاظت شده دنای شرقی به اداره میراث فرهنگی و گردشگری برای اهداف گردشگری را تکذیب کرد.
عطا پورشیرزاد گفت: به رغم در خواست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هیچ توافقی دال بر این واگذاری و جابجایی پاسگاه محیط بانی صورت نپذیرفته است.

وی بیان کرد: برخی مطالب رسانه ها که «دنا به سرنوشت آشوراده گرفتار می شود و بخشی از منطقه کوه گل برای اهداف گردشگری واگذار خواهد شد»، صحت ندارد.

پورشیرزاد تاکید کرد: قطعا هرگونه بهره برداری از مناطق حفاظت شده، منوط به هماهنگی و مجوز در چارچوب قانونی از طریق سازمان حفاظت محیط زیست کشور است.

افزایش جمعیت کل و بز در استان

مدیرکل محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد همچنین گفت: بیش از ۱۱درصد مساحت کهگیلویه و بویراحمد را مناطق حفاظت شده تشکیل داده و در مجموع بیش از ۲۹۸هزار هکتار منطقه حفاظت شده در استان وجود دارد.

وی افزود: با توجه به وسعت یک درصدی کهگیلویه و بویراحمد نسبت به کشور، این استان در این زمینه جایگاه بسیار خوبی دارد.

پورشیرزاد اظهار داشت: یک هزار و۲۵۶ گونه مهره دار در کشور وجود دارد که بیش از ۳۰۰گونه از این تعداد در این استان زندگی می کنند.

مدیرکل محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: پلنگ، کل وبز، قوچ، میش، سیاه گوش، خرس، خرس قهوه ای بزرگ، گرگ، روباه، کفتار، شغال، گورکن، موش کور، موش خرما، سنجاب جنگلی، خرگوش، سمور، راسو، گراز، خفاش نعل اسبی، گربه، کاراکال، گربه شنی، گربه پالاس، خفاش گوش بلند، سگ آبی، تشی و چندین گونه دیگر از مهمترین گونه های جانوری این منطقه است

کمبود محیط بان در مناطق حفاظت شده

وی تصریح کرد: مناطق حفاظت شده محیط زیست استان کهگیلویه و بویر احمد بالاترین تعدادجمعیت کل و بز در کشور را دارند.

پورشیرزاد بیان کرد: طی سالهای اخیر شاهد افزایش گونه کل و بز در پارک ملی دنا، منطقه حفاظت شده خائیز، سرخ و سولک بوده ایم.

وی کمبود محیط بانان در این استان را یکی از مهمترین مشکلات استان عنوان کرد و گفت: تعداد محیط بانان متناسب با وسعت مناطق حفاظت شده نیست.

وی افزود: طبق استانداردهای بین المللی برای هر دو تا سه هزار هکتار یک محیط بان باید مشغول فعالیت باشد اما هر محیط بان ما جور سه محیط بان را می کشد.

منبع: مهر

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد