تاریخ درج خبر : 1394/05/04
کد خبر : ۵۱۳۸۶۸
+ تغییر اندازه نوشته -

تجربه سرما در دل گرما

به لطف مانسون هندی؛ کهگیلویه و بویراحمد در گرمترین روزهای سال شاهد بارش باران بود و خاطرات بهار در دامنه های دنا زنده شد.
عصر پنجشنبه آسمان کهگیلویه و بویراحمد روز متفاوتی را تجربه کرد. مانسون هندی که از چهارشنبه در آسمان این استان خیمه زده بود، اشکهایش را بر برخی مناطق این استان ریخت تا تابستان این دیار هم از برکت باران بی نصیب نباشد.

مانسون هندی به بارانهای سیل آسای موسمی اقیانوس هند می گویند که در تابستان بر شبه قاره هند و اقیانوس هند حکمفرما می شود و حالا دامنه اش به بخش هایی از کشور و کهگیلویه و بویراحمد در جنوب غربی ایران هم کشیده شده است.

بارشهای عصر پنجشنبه باران در این استان همراه با رعد و برق شدید و افت دما بود و به طبیعت گرما دیده این استان جانی دوباره بخشید.

این بارشها نه تنها در دامنه های دنا و شهرهای یاسوج و سی سخت رخ داد بلکه شهرهای گرمسیری گچساران و باشت هم در روزهایی که دمای ۴۰ درجه را تجربه می کنند، شاهد نزول باران بودند.

گردشگران غافلگیر شدند

در یاسوج اما بارش باران تابستانی با افت دما مواجه بود و گردشگرانی که از جنوب برای گذران روزهای گرم سال پای به این دیار گذاشته بودند، غافلگیر شدند و سرما را در دل گرما تجربه کردند.

بارش باران همچنین مرهمی بود بر داغ جنگلهای بلوط استان که طی ماههای گذشته بیش از ۳۵ بار آتش سوزی را تجربه کرده بودند.

همچنین برگهای غبار گرفته جنگلها و باغات استان از گرد و غبارهای عربی پاک شدند و نفسی تازه کردند تا در مقابل آفات و تهدیدات زیست محیطی مقاوم تر شوند.

فعالیت مانسون هندی تا شنبه

اما به گفته رئیس مرکز پایش هواشناسی استان این پدیده تا شنبه در استان فعال است.

ولی بهره مند گفت: این پدیده که از جنوب شرقی کشور وارد استان شده فرداهم در جو استان فعال است.

ولی بهره مند افزود: پدیده مانسون هندی در عصر ها فعال می شود و همراه با رعد و برق، باد شدید و بارشهای رگباری است.

وی بیان کرد: این پدیده بیشتر آسمان مناطق سردسیری و ارتفاعات استان را در بر می گیرد و احتمال فعالیت آن در ارتفاعات مناطق گرمسیری نیز وجود دارد.

بهره مند با هشدار در خصوص خسارت های احتمالی این پدیده گفت: بارشهای رگباری منجر به آبگرفتگی معابر خواهد شد.

وی به عشایر استان هشدار داد که در کنار آبراهها و رودخانه های فصلی اسکان نیابند و از چرای دامها در کنار آبراهها و دره ها خود داری کنند.

با این حال هوای این چند روز یاسوج و سی سخت نشانی از نیمه تابستان ندارد و به ابتدای بهار شباهت دارد و همه چیز برای حضور مسافران گرمادیده جنوب مهیاست تا از گرمای خرماپزون جنوب فرار کنند و دمی در زیر سایه خنک بلوطهای دنا مأوا گزینند.

منبع: مهر

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد