تاریخ درج خبر : 1394/05/04
کد خبر : ۵۱۳۸۷۶
+ تغییر اندازه نوشته -

ذبح بهداشت در کشتارگاه دهدشت

کشتارگاه‌ دام به عنوان تامین‌کننده گوشت قرمز مورد نیاز مردم و یکی از مهمترین پروسه‌های تولید پروتئین محسوب می‌شود.

احداث کشتارگاه مناسب یکی از ضروری‌ترین اقدامات جهت تامین بهداشت و سلامت جامعه و نیز تامین مواد پروتئین سالم است و شرایط ذبح دام از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

کشتارگاه‌های دام به سه دسته سنتی ، نیمه‌صنعتی و صنعتی تقسیم می‌شود؛ عملیات کشتار دام در کشتارگاه‌های سنتی در وضعیت کاملا غیربهداشتی صورت می‌گیرد و مصرف گوشت حاصل از این کشتارگاه‌ها به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

در کشتارگاه‌های نیمه‌صنعتی عملیات پوست‌کنی دام بر روی خط کشتار (ریل) صورت می‌گیرد و بنابراین آلودگی ثانوی گوشت نظیر کشیده شده لاشه دام روی زمین کم می‌شود، سوم کشتارگاه‌های صنعتی است که نقش مهمی در حفظ محیط زیست دارند؛ زیرا ضایعات حاصل از کشتار دام نظیر خون و اجزای گوشتی غیرقابل مصرف، در محل تبدیل ضایعات به پودر گوشت تبدیل می‌شود که علاوه بر قرارگرفتن مجدد در چرخه اقتصادی از آلودگی محیط زیست نیز جلوگیری به عمل می‌آید و فاضلاب حاصل از کشتار در تصفیه خانه‌های مجهز تصفیه شده و سپس آب حاصله به مصرف کشاورزی می‌رسد.

با این تعاریف و در یک بازدید میدانی کشتارگاه دهدشت را می‌توان در رده پایین‌تر ازنوع سنتی قرار داد، در این کشتارگاه مباحث و مولفه‌های بهداشتی آن‌گونه که باید رعایت نمی‌شود و حتی می‌توان سلامت و بهداشت ذبح خانگی را بر آن ترجیح داد.

*وضعیت غیربهداشتی کشتارگاه سلامت مردم را به مخاطره می‌اندازد

کشتار دام در کشتارگاه دهدشت به اذعان خود مسئولان کاملا غیربهداشتی است و سلامت مردم را به مخاطره می‌اندازد، نبود کشتارگاه مناسب و بهداشتی خلاء جدی در بهبود زنجیره سلامت غذایی مردم این شهرستان است.

بهداشت و سلامت مردم این شهرستان سال‌هاست قربانی بی‌مسئولیتی متولیان امر قرار گرفته و با این روند پیگیری در رفع مشکلات موجود در کشتارگاه، بعید به نظر می‌رسد به این زودی شهروندان از رعایت سلامت کشتار آسوده خاطر شوند.
فضای فیزیکی کشتارگاه از بدو ورود مهر صحه بر غیربهداشتی بودن آن می‌زند؛ نبود حوضچه محلول ضدعفونی، نداشتن یخچال نگهداری لاشه و معدوم‌سازی غیراستاندارد پسماندهای اضافی دام‌های ذبح شده محیط را برای میکروبی‌شدن و بیماری مشترک انسان و دام مساعد کرده است؛ با این تفاسیر می‌توان گفت کشتارهایی که در منازل و به صورت غیرمجاز انجام می‌شود حداقل در خونابه‌های ریخته شده در محل کشتار غوطه‌ور نیستند و بر کشتار غیربهداشتی و غیراصولی دام کشتارگاه ارجحیت دارند.

لاشه ذبح‌شده به خاطر نبود یخچال نگهداری در شرایط غیربهداشتی و بدون کنترل سلامت روانه بازار مصرف می‌شود؛ این در حالی است که به دلیل فعل و انفعالات شیمایی که در گوشت روی می‌دهد برای بهبود کیفیت و از بین بردن احتمال ابتلا به بیماری‌هایی مانند تب کنگو، گوشت باید در مرحله پیش سرد به مدت 24 ساعت نگهداری شود.
حسن عبدالی، رئیس شبکه دامپزشکی کهگیلویه، درباره وضعیت کشتارگاه دهدشت به خبرنگار فارس گفت: ساختار این کشتارگاه مورد تایید دامپزشکی نیست و بارها نسبت به این موضوع هشدار داده شده است.

*همه مشکلات به غیراستاندارد بودن ساختمان برمی‌گردد

رئیس شبکه دامپزشکی کهگیلویه با اشاره به ساختمان نامناسب کشتارگاه و با بیان این‌که بخش مهمی از مشکلات به ساختمان برمی‌گردد افزود: فاضلاب، نداشتن منبع ذخیره آب، جاسازی‌نشدن یخچال نگهداری لاشه دام، نبود چاه دفع فاضلاب و غیربهداشتی بودن ماشین حمل لاشه از جمله مشکلاتی است که در وضعیت حاد قرار دارند.

عبدالی با تاکید بر لزوم تامین آب متناسب با وزن هر لاشه عنوان کرد: هر ساله اعتباراتی برای کشتارگاه در نظر گرفته می‌شود اما با گذشت چند سال از وضعیت اسفناک موجود، تاکنون اقدام عملی در جهت رفع این مشکلات صورت نگرفته است.
این مقام مسئول تغییرات انجام شده در کشتارگاه با وجود بررسی‌های مکرر را تنها در حد اضافه‌کردن یک کوره لاشه‌سوز دانست و افزود: امکانات ریلی موجود در این واحد کشتارگاهی هنوز اجرا نشده است.

*ذبح غیرانسانی دام سنگین در نبود شوکر برقی

عبدالی از نبود شوکر برقی به عنوان دیگر معضل موجود در این کشتارگاه نام برد و با ابراز تاسف از کشتار غیرانسانی دام سنگین گفت: خودروی مناسب جهت حمل گوشت وجود ندارد، فاضلاب کشتارگاه مشکل دارد و انتقال انواع بیماری از طریق گوشت قرمز تهدیدی است که همه باید جدی بگیرند.

وی اعتبار سال گذشته اختصاص داده‌شده به کشتارگاه را 220 میلیون تومان عنوان کرد و یادآور شد: از این مبلغ 70 درصد تخصیص یافت اما معلوم نیست کجا هزینه شده است.

رئیس دامپزشکی کهگیلویه با اشاره به این‌که روزانه 100 راس دام سبک و ماهانه قریب به پنج راس دام سنگین در کشتارگاه ذبح می‌شود خواستار توجه ویژه شهرداری در رفع مشکلات موجود شد و افزود: بازدیدهای مکرر و مصوبات عملی‌نشده تاکنون نتوانسته گره‌ای از مشکلات باز کند.

جواد تخشا قدمت راه‌اندازی کشتارگاه در ساختمان فعلی را از سال 87 اعلام و با ضعیف خواندن عملکرد پیمانکار سابق این پروژه بیان داشت: طراحی ساختمان به نسبت منطقه و اقلیم گرمسیری انجام نشده و مشکلات ایجادشده ناشی از همین غیراصولی‌بودن ساختمان است.

شهردار دهدشت با اشاره به واگذاری مسئولیت کشتارگاه به پیمانکار جدید از چهاردهم تیرماه امسال نسبت به رفع بخشی از مشکلات در کوتاه‌مدت قول مساعد داد و گفت: تا پایان هفته، نسبت به دفع سپتیک فاضلاب و برخی نیازهای اولیه اقدام خواهد شد.

تخشا تصریح کرد: برای رفع مشکلات اساسی کشتارگاه، در حال حاضر نه بودجه کافی و نه مکان مشخصی جهت انتقال وجود دارد.

علی پوزش، فرماندار کهگیلویه هم در حاشیه بازدید از کشتارگاه با ابراز نگرانی از وضعیت نامناسب کشتارگاه و تهدید سلامت مردم، کشتارگاه را از ضروری‌ترین نیازهای مردم برای سلامت تغذیه پروتئینی خواند و تصریح کرد: مشکلات کشتارگاه بارها در نشست‌ شورای سلامت مطرح و مصوبه‌هایی در این زمنیه بر روی کاغذ آمده است.

*اختصاص 120 میلیون تومان به کشتارگاه

فرماندار کهگیلویه با تاکید بر لزوم همکاری دستگاه‌های مرتبط با این واحد، از اختصاص 120 میلیون تومان اعتبار از محل تملک دارایی‌های سرمایه‌ای به کشتارگاه خبر داد و افزود: انتظار می‌رود شهردار با حساسیت خاص این موضوع را دنبال و در اسرع وقت نیست به برطرف‌شدن مشکلات اقدام کند.

پوزش، جمع‌آوری کشتارهای غیرمجاز در اطراف شهر و انتقال به کشتارگاه را ضروری خواند و افزود: برای رفع مشکلات می‌بایست اراده جمعی از سوی متولیان امر صورت گیرد و سلامت و بهداشت مردم جدی گرفته شود.

بر اساس این گزارش، به هر حال جان و سلامت مردم با اهمیت‌تر از آن است که با وعده‌های توخالی و مصوبات بی‌عمل هم‌چنان در معرض مخاطره جدی ناشی از سهل‌انگاری در ساماندهی کشتارگاه باشد و آن‌چه به نظر می‌رسد این است که با روند فعلی، مردم کهگیلویه باید تا مدت‌های زیادی در حسرت داشتن کشتارگاه مناسب باشند تا از صحت و سلامت گوشت مورد نیاز و مصرفی خود اطمینان پیدا کنند.

رفع این معضل به سرپنجه تدبیر مسئولان و مشارکت هدفمند بخش خصوصی نیاز دارد تا مشکلات کشتارگاه یک بار برای همیشه رفع شود.

منبع: فارس

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد