تاریخ درج خبر : 1394/05/04
کد خبر : ۵۱۳۹۰۴
+ تغییر اندازه نوشته -
استاندار:

کسب دانش های فنی و حرفه‌ای راه گذر از مدرک گرایی است/ بازدید مسئولان از فنی و حرفه‌ای

استاندار کهگیلویه وبویراحمد گفت: یکی از پیش نیازهای اساسی برای توسعه و کاهش میزان بیکاری گذر از مدرک گرایی ، توجه به اهمیت مهارت آموزی و کسب دانش های فنی و حرفه ای است.
سید موسی خادمی درآیین گرامیداشت هفته مهارت آموزی و آموزشهای فنی و حرفه ای در کهگیلویه وبویراحمد بر ضرورت نهادینه کردن فرهنگ مهارت و کارآفرینی در سیستم آموزشی و همچنین بازار کار در حوزه های مختلف تاکید کرد.

IMG_5518

وی ضعف مشهود و گرایش محدود جوانان جویای کار ودانش آموختگان دانشگاهی به سمت دانش های فنی و حرفه ای را یادآورشد وگفت: نبود انگیزه در بین جوانان برای یادگیری و انجام کارهای فنی زمینه بروز بسیاری از چالش های اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی در جامعه شده است.

خادمی تصریح کرد: کسب دانش های صرف تئوری و نظری در دانشگاه ها، مراکز علمی و آموزشی بدون یافتن مهارت ها و دانش های فنی و کاربردی از بزرگترین چالش های فرارو در ساختار نظام آموزشی کشور است.

وی ترکیب تکنسین، مهندس و کارگران ماهر را از نیازهای مهم در فعالیت و تقویت چرخه صنعت و توسعه دانست و گفت: این مهم هنوز به خوبی در جامعه نهادینه و عملیاتی نشده است.

استاندار کهگیلویه وبویراحمد گفت: اداره کل فنی و حرفه ای به عنوان متولی و ناظر اصلی در ارایه آموزش های مهارت اموزی نقش محوری و تعیین کننده در تحقق این مهم دارد.

خادمی از ایجاد تحول و رفع بسیاری از مشکلات و چالش های فرا روی بخش صنعت در آینده ای نزدیک با توجه به کسب موفقیت بزرگ هسته ای و طرح های جامع و راهبردی اقتصادی از سوی دولت خبر داد.

وی ابراز داشت: متولیان امور درحوزه آموزش های فنی وحرفه ای با همکاری بخش خصوصی باید با اعمال مدیریت اموزشی دانش بینان و توسعه آموزش های کاربردی و مهارتی متناسب با تکنولوژی های روز، خود را باشرایط حاکم تطبیق دهند.

وی با اشاره به محدودیت امکانات و زیرساخت ها از سوی دولت برای ارایه آموزش های فنی و حرفه ای و مهارت آموزی خواستار ورود بخش خصوصی در این راستا شد.

خادمی گفت: البته سازمان فنی و حرفه ای باید در این راستا نیز نقش نظارتی و راهبری ایفا نماید و از ایجاد بازار کاذب، منفعت طلبی سودجویان ونیز گسترش مدرک گرایی جلوگیری کند.

ترویج فرهنگ مهارت های آموزی توسعه همه جانبه را به دنبال دارد

نماینده مردم شهرستان های بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی نیز در این آیین بر ضرورت ترویج فرهنگ مهارت های آموزی به عنوان یک ضرورت غیرقابل انکار در توسعه همه جانبه تاکید کرد.

غلام محمد زارعی افزود: تا زمانی که کسب مهارت و دانش های فنی و حرفه ای به عنوان یک فرهنگ در جامعه نهادینه نشود نباید انتظار رفع معضل بیکاری و تحول در حوزه صنعت را داشت.

وی با بیان اینکه گرایش جوانان به سمت پشت میز نشینی و مشاغل دولتی از عوامل مهم افزایش آمار بیکاری در کشور بویژه استان کهگیلویه وبویراحمد است، افزود: هم اکنون ساختار نظام آموزشی با وجود کسب دانش های تئوری و نظری صرف بشدت دچار آسیب است.

وی تصریح کرد: باید این حلقه مفقوده بین دانشگاه و صنعت تحت عنوان آموزش های نظری صرف، گسترش بازار مدرک گرایی و چرخه معیوب در ساختار نظام آموزشی کشور با کسب مهارت های فنی و حرفه ای پر شود.

زارعی بر ضرورت شناسایی و گسترش مهارت های فنی و حرفه ای در روستاها و مناطق عشایری نیز تاکید کرد و گفت: مجلس و دولت آماده همکاری و ارایه تسهیلات ویژه به کارآموزان و مهارت آموزان برای ایجاد اشتغال و کارافرینی در حوزه های مختلف است.

خدمات 11 مرکز آموزشی استان به مهارت‌آموزان

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای کهگیلویه وبویراحمد نیز در این آیین گفت: 11 مراکز آموزشی در این استان آماده ارایه آموزش فنی وحرفه ای به مهارت آموزان است.

فرج الله راد موازی کاری و دخالت برخی مراکز علمی ، آموزشی و حتی دستگاه های اجرایی در امر آموزش و مهارت آموزی را از جمله مشکلات و دغدغه های اساسی مراکز آموزشی فنی و حرفه ای در استان اعلام کرد.

وی تصریح کرد: گسترش این رویه نیز تا حدودی معضل مدرک گرایی به جای کسب مهارت های فنی و حرفی ای را شامل شده است.

راد از ارایه بیش از یک میلیون نفر ساعت آموزش های فنی و حرفه ای و مهارت آموزی در دو بخش دولتی و خصوصی به علاقمندان و افراد جویای مهارت در سال جاری در این استان خبر داد.

راد تاکید کرد: 600 هزار نفر ساعت در بخش دولتی و حدود 400 هزار نفر ساعت نیز مربوط به بخش خصوصی است.

وی افزود: اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان متعهد شده تا پایان سال جاری بیش از دو میلیون نفر ساعت در بخش دولتی و حدود چهار میلیون نفر ساعت نیز در بخش خصوصی در حوزه های صنعت، خدمات و کشاورزی آموزش ارایه دهد.

استاندار کهگیلویه وبویراحمد به‌همراه نماینده مردم شهرستان های بویراحمد و دنا و جمعی از مدیران اجرایی و فعالان اقتصادی از بخش ها و کارگاه های آموزشی فنی و حرفه ای منطقه سرابتاوه بویراحمد بازدید و از نزدیک با مسایل ، مشکلات و کمبودهای آموزشی در این زمینه آشنا شدند.

در پایان این مراسم از برگزیدگان حوزه فنی و حرفه ای در استان تجلیل شد.

گزارش تصویری از این بازدید:

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد