تاریخ درج خبر : 1394/05/04
کد خبر : ۵۱۳۹۶۱
+ تغییر اندازه نوشته -

رتبه پایین شرکت گاز استان در شاخص های رشد کشوری

سایت استان: موسی رحیم زاده
چند وقت پیش مشغول مطالعه نشریه ای متعلق به شرکت ملی گاز بودم که نکاتی در آن نشریه توجهم را جلب کرد و بسیار جالب بود.

gaz
بر اساس افق 1404 تا چهار سال آینده پوشش جمعیتی گاز رسانی کشور به 100 درصد خواهد رسید . بگذریم از این که این مهم برای مدیران گاز رسانی در استانی با جمعیت چند میلیون نفری و مدیران گاز رسانی استان ما از نظر نیاز به گاز کار قابل قیاسی نیست ( جمعیت استان ما 700 هزار نفر) که بسا ما مانند شهرستانی در استانی دیگر باشیم .
عمده مشکل گاز رسانی به شهرهای کشور رساندن خط تغذیه از خطوط اصلی به شهرها می باشد که هزینه اجرا ،نگهداری و تعمیر بسیار بالایی دارد و حال این که استان ما از این حیث نه از درایت مسئولین که به صورت اتفاقی در مسیر خطوط لوله اصلی گاز قرار دارد و بسیاری از هزینه های فوق خود به خود کاسته شده است . خطوطی که یکی و دو تا هم نیستند و از قضا باز هم به صورت اتفاقی تقریبا پراکنده هم هستند که از منظر رفع نیاز گاز رسانی بسیار یاری گر هستند .
حال به برخی از این شاخص ها و جایگاه استان دقت کنید تا بیشتر پی به وضعیت استان ببرید
1-در بند ق قانون بودجه 1393 گاز رسانی به 2300000خانوار پیش بینی گردیده است که قرار بر ان شده که 1800000 خانوار با روش خط لوله و 500000 خانوار با روش CNG و LPG گاز رسانی شوند روشی که نیازمند سرمایه گذاری بخش خصوصی می باشد که این بخش در کشور ما بسیار ضعیف و در استان ما بکلی وجود ندارد .جالب است اشاره شود که وعده های گاز رسانی که در استان داده شده است از جمله دیشموک و قلعه رئیسی نیز قرار است با روش دوم باشد که با توجه به فقدان امکانات محال است و این شعارها بیشتر جنبه تبلیغی دارند . هر چند اخیرا گفته می شود که قرار است با روش خط لوله این کار انجام گیرد اما در عمل تاکنون هیچ اتفاقی نیفتاده است .
2-با تکمیل فازهای 30 گانه پارس جنوبی کشور با حجم عظیمی از تولید و فراورش گاز مواجه خواهد شد که با توجه به پاکیزگی و مقرون به صرفه بودن آن قسمت اعظم ان صادر خواهد شد هر چند د رحال حاضر به علت شرایط سیاسی قرار دادی منعقد نشده است که همین خود برای گاز رسانی به شهرهای داخلی فرصتی شمرده می شود .
3-مسئولین شرکت گاز ملی اعتقاد دارند که وظیفه آنها توزیع و ارایه خدمات به هموطنان است و باید ارتباط با مشتریان در سطح کلاس جهانی باشد و در همه ی بخش ها خدمات درجه یک به مشترکان ارایه دهیم .حال به نظر شما گاز استان ما که ابتدایی ترین راه ارتباط با مشتریان که همان وب سایت است را ندارد می تواند حتی به این هدف فکر کند .
4-آمار بهره مندی از گاز در استان کهگیلویه و بویراحمد به گفته خود مسئلان کمتر از 70 درصد می باشد در حالی که بررسی امار سایر استان رشد قابل توجهی را نشان می دهد مثلا:
اردبیل شهری 100 درصد روستای 68 درصد
زنجان شهری 99 درصد روستایی 56 درصد
مرکزی شهری 100 درصد روستایی 93 درصد
ایلام شهری 80 درصد روستایی 43 درصد
کرمان شهری 75 درصد روستایی 57 درصد
بوشهر شهری 84 درصد روستایی 50 درصد
نکته جالب در مورد این آمار آن است که بسیاری از این استان ها که از ما جلوتر هستند گازرسانی را بسیار بعد از استان ما شروع کردند .به علاوه این در حالی است که چهارخط لوله اصلی از استان کوچک ما با جمعیت کم عبور می کند که این خود باعث کاهش چشمگیر هزینه انشعاب و رساندن خطوط تغذیه به شهرها و روستاها می گردد .
4-در حال حاظر سومین تولید کننده ی گاز دنیا هستیم .آیا در خور شان می باشد که هنوز جمع زیادی از هم استانی های ما علی رغم وجود خط لوله در کنار خود از نعمت گاز برخوردار نباشند . و جالب انکه در بیشتر مواقع به واسطه برخی گاز رسانی ها تبلیغات و هیاهو به راه می اندازند که انگاز کاری بزرگ و دور از دست رس به سرانجام رسیده است .
دوستان در شرکت گاز استان ادعا دارند که طبق استاندارد شرکت گاز هزینه هر علمک باید کمتر از شش میلیون تومان باشد و جاهایی که هزینه ای بیش از این دارند باید با روش CNG و LPG گاز رسانی شوند .سوال این جاست که هم وطنانی که در استان های به دور از خط لوله اصلی ساکن هستند هزینه علمک آنها چگونه محاسبه می شود . غیر از این است که ابتدا از خطوط لوله اصلی تغذیه تعریف می شود و گاز تا نزدیک ترین شهر و استان آنها برده می شود و بعد از ان شروع به محاسبه هزنیه هر علمک می کنند حال انکه به علت عدم توجیه مسئولان تصمیم گیرنده توسط مدیران استانی هزینه هر عملک باید شامل انشعاب از خط لوله اصلی باشد .
این بخشی از حال روز شرکت گاز استان است و انگار هم قرار نیست اتفاقی بیفتد و اقایان به زد و بند برای بقا خود می اندیشند و هیچ اراده ای برای تغییر دیده نمی شود .
از وضعیت کلی استان و شاخص های ان که بگذریم وضعیتی به مراتب بدتر چه در حوزه کاری و چه در حوزه مدیریتی و نوع استخدام ها و روابطی که وجود دارد در شرکت گاز شهرستان کهگیلویه حاکم می باشد و مدیر انجا سال هاست بر صندلی مدیریت لم داده و با وجود فشار فرماندار فعلی و قبلی برای تغییر ایشان آقای صیدالی با بهانه تراشی تا کنون مجوز این اتفاق را نداده است و همین امر هم سبب اعتراض و نگرانی شده است .حال دلیل اقای صیدالی برای حفظ ایشان چیست بر کسی معلوم نیست هر چند شاید بتوان حدس هایی زد .
کسی از پشت پرده و بده و بستان ها خبر ندارد ولی این وسط معلوم نیست تکلیف دستور رئیس جمهور مبنی بر عدم استفاده از نیروهایی که دولت و 24 خرداد را قبول ندارند چه می شود و چه کسی باید پاسخگو باشد .

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • گچساران گفت:

    درودبرشرفت آقای رحیم زاده کاش یادی هم ازشرکت گازگچساران می کردیدمدیریت درشرکت گازمادام العمراست.

پربازديد