تاریخ درج خبر : 1394/05/06
کد خبر : ۵۱۴۰۲۸
+ تغییر اندازه نوشته -

تصویب 9 عنوان نمایشگاهی در نشست کارگروه صادرات غیرنفتی/ انتقاد رئیس اتاق بازرگانی از سیستم بانکی

نشست کارگروه صادرات غیرنفتی استان کهگیلویه و بویراحمد به ریاست سیدموسی خادمی استاندار و با حضور همه دستگاه‌های مرتبط با صادرات و بخش خصوصی برگزار شد.
در این نشست که یکی از بحث‌های داغ آن مربوط به موانع صادرات در استان بود، هر یک از مسئولان در خصوص این موانع اظهار نظر کردند.

تأثیر نبود شرکت بین‌المللی حمل‌ونقل در رکود صادرات در کهگیلویه و بویراحمد
در نشست توسعه صادرات استان کهگیلویه و بویراحمد یکی از دلایل اصلی رکود صادرات، نبود شرکت‌ بین‌المللی حمل‌ونقل عنوان شد.
در نشست پیشین کارگروه صادرات استان کهگیلویه و بویراحمد یکی از دلایل این رکود، صادرات کالاهای استان از سایر گمرکات کشور معرفی شد که طی آن برخی واحدهای تولیدی کالای خود را در این استان تولید می‌کنند اما صادرات آن‌ها از گمرکات سایر استان‌ها صورت می‌گیرد.
در همین خصوص بهنام احمدی مدیر گمرک استان کهگیلویه و بویراحمد در کارگروه صادرات غیر نفتی به دلیل اصلی این اقدام از سوی تولید کنندگان استان اشاره کرد.
این مسئول گفت: وقتی به تولیدکنندگان مراجعه می‌کنیم و از دلیل صادرات کالاهای خود از گمرک دیگر استان‌ها سؤال می‌کنیم، متفق‌القول هستند که استان کهگیلویه و بویراحمد کامیون‌ها و شرکت‌های بین‌المللی حمل کالا برای صادرات ندارند.
مدیر گمرک استان کهگیلویه و بویراحمد افزود: یکی دیگر از سؤالات ما از تولیدکنندگان و صادرکنندگان این بود که چرا حداقل کارهای گمرکی خود را از این استان انجام نمی‌دهید و از کامیون‌های داخل استان برای حمل کالای خود تا سر مرز استفاده نمی‌کنید که در جواب، کرایه گران کامیون‌های استان را دلیل این اقدام دانستند.
اما در این میان مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های استان کهگیلویه و بویراحمد هرگونه گرانی در کرایه حمل و نقل کالاها در این استان را رد کرد و گفت: همه قیمت‌ها بر اساس تعرفه‌های کشوری است و مطابق با نرخ‌های مصوب کرایه حمل و نقل در استان از سوی کامیون‌داران دریافت می‌شود.
چشم‌انداز ۲۰ میلیون دلاری صادرات کهگیلویه و بویراحمد در سال ۹۴
در نشست کارگروه صادرات غیرنفتی استان کهگیلویه و بویراحمد لزوم دست‌یابی به چشم‌انداز ۲۰ میلیون دلاری صادرات استان در سال ۹۴ مطرح شد.
در این نشست که هر یک از دستگاه‌ها در خصوص توانمندی‌ها و همچنین نقاط ضعف و معضلات صادرات این استان اظهار نظر کردند، سیدموسی خادمی استاندار از همه مسئولان استانی برای توسعه صادرات غیر نفتی تأکید کرد.
مسئول ارشد اجرایی در استان بیان داشت: باید تسهیل در امور صادرات داشته باشیم و از همه ظرفیت‌های استان در حوزه‌های مختلف از جمله کشاورزی و صنایع دستی برای توسعه صادرات استفاده کنیم.

ostandar22
وی گفت: اگر در سال گذشته صادرات از گمرک استان ۵ میلیون دلار و صادرات با احتساب گمرک‌های دیگر استان‌ها ۱۳ میلیون دلار بوده باید امسال به نحوی عملکرد داشته باشیم که صادرات از گمرک استان به ۱۰ میلیون دلار و روی هم رفته با احتساب صادرات از سایر گمرک‌ها به مرز ۲۰ میلیون دلار برسد.
خادمی با بیان اینکه باید کاری کنیم که بیشتر صادرات محصولات و کالاها از گمرک استان کهگیلویه و بویراحمد صورت گیرد، از مسئولان خواست تا در جلسه‌ای راهکارهای آن را تدوین کنند.
گفتنی است، در این نشست هر یک از مسئولان گزارشی از عملکرد دستگاه زیر مجموعه خود در خصوص صادرات ارائه کردند.
۹۰ درصد واحدهای صنعتی کهگیلویه و بویراحمد صنایع کوچک هستند
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۷۱۰ واحد صنعتی دارای پروانه بهره‌برداری در این استان وجود دارد که بیش از ۹۰ درصد آن‌ها صنایع کوچک هستند.
داریوش دیودیده در نشست کارگروه صادرات غیرنفتی کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: ۵۰ درصد صنایع استان مربوط به مصالح ساختمانی، سیمان، شن و ماسه و ۱۲ درصد نیز صنایع غذایی است.

div
وی عنوان کرد: در سال گذشته ۶ هزار تن کالا به ارزش ۵ میلیون دلار در این استان صادر شد که نسبت به سال ۹۲ در زمینه ارزش ۴۸ درصد افزایش و نسبت به حجم ۵۳ درصد کاهش داشته است.
دیودیده با اشاره به اینکه استان کهگیلویه و بویراحمد ظرفیت خوبی برای توسعه صنایع مواد غذایی دارد، ابراز کرد: طرح توسعه ۳ صنعت مواد غذایی استان شامل کارخانه آرد آبشار گستر، بهنوش و بسته‌بندی آب در چرام انجام می‌شود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد از کاهش صادرات غیر نفتی در این استان در سه ماهه امسال خبر داد و گفت: به دلیل بازار کشور عراق امسال هیچ گونه صادرات سیمانی به این کشور نداشتیم.
دیودیده با اشاره به ضرورت برگزاری نمایشگاه‌های مختلف در بخش‌های صنعت و معدن، افزود: برگزاری نمایشگاه‌های عرضه تولیدات صنایع کوچک به طور حتم در رونق اقتصاد و بازار کسب و کار تاثیرگذار است.
برگزاری ۹ نمایشگاه کالا و خدمات طی سال ۹۴ در کهگیلویه و بویراحمد
رئیس سازمان صنعت و تجارت کهگیلویه و بویراحمد از برگزاری تعداد ۹ نمایشگاه کالا و خدمات به ترتیب اولویت در طی سال ۹۴ در کهگیلویه و بویراحمد خبر داد.
داریوش دیودیده با بیان اینکه در کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان کهگیلویه و بویراحمد دستور کارهای مختلفی داشتم به یکی از این دستورالعمل‌ها که در خصوص برگزاری نمایشگاه‌ها در استان در طول سال جاری بود اشاره کرد و گفت: اکنون تقویم نمایشگاهی را در استان تنظیم کرده‌ایم.
وی با بیان اینکه با تنظیم تقویم نمایشگاهی به مانند گذشته در برپایی نمایشگاه‌ها و زمان و مکان‌ها‌ هیچ‌گونه سردرگمی نداریم، اظهار کرد: زمان‌بندی برگزاری نمایشگاه‌ها در استان از شهریورماه امسال است.
دیودیده با ذکر این مطلب که در ماه محرم و صفر همزمان با آبان و آذرماه وقفه‌ای در برگزاری نمایشگاه‌ها در استان خواهیم داشت، بیان کرد: این نمایشگاه‌ها به ترتیب اولویت در استان برگزار می‌شود.
وی اولویت اول در برگزاری نمایشگاه‌ها در استان را نمایشگاه لوازم صوتی، تصویری و دوربین ذکر کرد و گفت: به دلیل این که شرکت‌های تولید کننده این لوازم در استان وجود ندارد و با هدف اینکه بتوانیم نمایندگی شرکت‌های تولید‌کننده را در استان داشته باشیم این نمایشگاه در اولویت نخست برگزاری در استان قرار دارد.
رئیس سازمان صنعت و معدن و تجارت استان کهگیلویه و بویراحمد در ادامه گفت: برگزاری نمایشگاه محصولات کشاورزی و دامی یکی دیگر از اولویت‌ها در برگزاری نمایشگاه‌ها در استان طی سال جاری است.
دیودیده بیان کرد: برگزاری نمایشگاه مربوط به رایانه و لوازم جانبی آن نیز در دستور کار قرار دارد و همچنین یکی دیگر از مهم‌ترین نمایشگاه‌هایی که برگزار می‌شود مربوط به گردشگری و صنایع‌دستی است.
وی در همین خصوص گفت: فرش دست‌باف یکی از مهم‌ترین محصولات استان ما در مبحث صنایع‌دستی است که می‌توانیم نمایشگاه را در شهرهای مختلف استان برگزار کنیم.
رئیس سازمان صنعت و تجارت استان از برگزاری نمایشگاه گل و گیاه و همچنین نمایشگاه صنایع وابسته مواد غذایی از دیگر اولویت‌های ۹ گانه برگزاری نمایشگاه در استان برای سال جاری نام برد.
این مسئول از توانمندی استان کهگیلویه و بویراحمد در صنایع مواد غذایی یاد کرد و گفت: خوب است بدانیم که ۱۲ درصد از کل صنایع استان ما مربوط به صنایع غذایی است.
این مسئول خاطرنشان کرد: آخرین اولویت ما برای برگزاری نمایشگاه در استان که در تقویم سالانه برای سال جاری تدارک دیده شده مربوط به صنایع کوچک است.
وی ۹۰ درصد از صنایع استان را در حوزه صنایع کوچک ذکر کرد و گفت: آشنایی با توانمندی‌ها و نقاط ضعف و قوت صنایع کوچک از راهبردهای ما برای برگزاری نمایشگاه صنایع کوچک در سال ۹۴ است.

nafti
در ادامه رئیس اتاق بازرگانی استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان این که به جز این ۹ اولویت در سایر زمینه‌ها هم باید نمایشگاه در استان داشته باشیم، تصریح کرد: در این تقویم جای حداقل ۵ نمایشگاه تخصصی دیگر خالی است.
جبار کیانی بیان کرد: برگزاری نمایشگاه‌های آرد و نان، تجهیزات آشپزخانه، دنیای کودک و صنایع و ماشین‌آلات کشاورزی از دیگر نیازهای استان در بحث نمایشگاهی است.
صادرات غیر نفتی کهگیلویه و بویراحمد افزایش می‌یابد
استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: ضروری است برنامه‌ای تدوین شده که بتوانیم تا پایان امسال صادرات غیر نفتی این استان از طریق گمرک استان و گمرک‌های دیگر افزایش دهیم.
سیدموسی خادمی در نشست کارگروه صادرات غیر نفتی کهگیلویه و بویراحمد، اظهار داشت: سال گذشته حجم صادرات غیر نفتی این استان از طریق گمرک استان و سایر گمرک‌ها ۹ هزار و ۴۸۱ تن با ارزش ۱۳ میلیون و ۵۲۸ هزار دلار بوده که امسال باید تلاش شود حجم صادرات به ۲۰ هزار تن برسد.
وی عنوان کرد: همچنین سال گذشته از گمرک استان ۶ هزار تن کالا با ارزش ۵ میلیون دلار صادر شد که باید امسال این عدد به ۱۰ هزار تن برسد.
نماینده عالی دولت در کهگیلویه و بویراحمد ابراز کرد: ضروری است مدیران دستگاه‌های مختلف اجرایی این استان برای تحقق برنامه پیش‌بینی شده برای افزایش صادرات غیر نفتی تلاش کنند، زیرا در این زمینه هیچ قصوری پذیرفتنی نیست.
خادمی افزود: هدف کمی و راهکارهای رسیدن به برنامه‌ پیش‌بینی شده برای افزایش صادرات غیر نفتی باید به تفکیک دستگاه‌های اجرایی مشخص و سهم ادارت و بانک‌ها نیز تعیین شود.
وی با اشاره به ظرفیت‌های این استان در بخش‌های مختلف شامل کشاورزی، گیاهان داروئی، گردشگری، صنایع دستی و صنعت و معدن، تصریح کرد: به طور حتم با ارائه برنامه‌های کاربردی در حوزه‌های مختلف شاهد افزایش صادرات غیر نفتی این استان و رونق اقتصادی و کسب و کار هستیم.
ضرب‌الاجل برای صادرکنندگانی که کالای خود را از سایر گمرکات صادر می‌کنند
استاندار کهگیلویه و بویراحمد برای صادر‌کنندگانی که کالای خود را از گمرکات سایر استان‌ها صادر می‌کنند ضرب‌الاجل تعیین کرد.
در این نشست یکی از موضوعات مورد بحث در خصوص صادرکنندگانی بود که به جای صادر کردن تولیدات خود از گمرک این استان از خدمات گمرک سایر استان‌ها استفاده می‌کنند.
سیدموسی خادمی در این نشست با بیان اینکه همه باید موانع پیش روی صادرات استان را شناسایی کرده و برای رفع آن‌ها تلاش کنیم، اظهار کرد: چشم‌اندازی باید برای استان تعریف کنیم که طی آن صادرات کالا از کهگیلویه و بویراحمد هر سال نسبت به سال قبل افزایش محسوسی داشته باشد.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد در ادامه گفت: این که برخی تولیدکنندگان به هر بهانه‌ای کالاهای خود را از گمرک استان صادر نمی‌کنند، پذیرفتنی نیست.
این مسئول تأکید کرد: همه خدمات شامل آب، برق، تلفن و زیرساخت‌ها دیگر واحدهای تولیدی از محل این استان است اما در هنگام صادرات هیچ محصولی از آن‌ها به نام استان ما صادر نمی‌شود که باید فکری به حال آن کرد.
استاندار با دستور برای پیگیری ویژه این معضل بزرگ در استان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: ضرب‌الاجلی برای آن‌ها در نظر گرفته شود تا کارت بازرگانی‌ آن‌ها به نام این استان صادر شود.
پروانه ها را لغو کنید
جبار کیانی پور رئیس اتاق بازرگانی یاسوج هم در این نشست با انتقاد از رویه فعلی صادرکنندگان که محصولات خود را از سایر استان‌ها صادر می‌کنند، افزود: باید کاری کرد که پروانه بازرگانی این صادرکنندگان در استان‌های دیگر لغو و به نام این استان صادر شود.
وی گفت: متأسفانه بسیاری از محصولات باغی و جالیزی استان ما هم پس از بارگیری از کهگیلویه و بویراحمد به نام سایر استان‌ها صادر می‌شود.
رکود فعالیت اتحادیه صادرات محصولات باغی و جالیزی در کهگیلویه و بویراحمد
رئیس اتاق بازرگانی یاسوج گفت: چند سال پیش اتحادیه صادرات محصولات باغی و جالیزی کهگیلویه و بویراحمد راه‌اندازی شد اما به دلیل عدم وجود نقدینگی، کار آن‌ها برای کمک به صادرات با رکود مواجه شده است.

kiani
جبار کیانی در جمع مدیران و مسئولان مرتبط با صادرات در استان کهگیلویه و بویراحمد، با بیان این که استان ما برای توسعه راهی جز توسعه صادرات ندارد، افزود: باید با سایر کشورها مراوده ایجاد کنیم و بتوانیم محصولات ناب خود را به سایر نقاط جهان معرفی کنیم.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی یاسوج افزود: برای این کار باید موانع صادرات در استان برطرف شده و برخی زیرساخت‌ها را در کهگیلویه و بویراحمد برای توسعه صادرات ایجاد کنیم.
وی یکی از ملزومات در استان را دایر کردن شرکت‌های بین‌المللی حمل و نقل ذکر کرد و گفت: از این راه می‌توان صادرات استان را به طور مستقیم از گمرک خودمان داشته باشیم.
صادره کننده‌های که به استان پشت می‌کنند
کیانی بیان کرد: یکی دیگر از الزاماتی که باید در استان وجود داشته باشد صدور کارت بازرگانی تولید کنندگان و صادر کنندگان به نام همین استان است چرا که برخی از صادر کنندگان در استان ما خدمات می‌گیرند و تولید می‌کنند اما هنگام صادرات از سایر گمرکات کشور محصول و کالای خود را صادر می‌کنند.
این فعال بخش خصوصی با اشاره به این که چنین اقدامی از سوی صادر کنندگان موجب می‌شود تا کالاهای صادر شده به نام این استان و سامانه صادراتی استان ثبت نشود از مسئولان خواست تا در کمترین زمان ممکن برای این معضل بزرگ و مانع بر سر راه صادرات چاره‌اندیشی کنند.
بانک‌های که به تولیدکنندگان پشت می‌کنند
رئیس اتاق بازرگان یاسوج به مانند گذشته با انتقاد از سیستم بانکی استان که تسهیلات و نقدینگی مورد نیاز را به تولید کنندگان اختصاص نمی‌دهند به یک مورد از آسیب‌هایی که استان از این رهگذر با آن مواجه شده اشاره کرد و گفت: اتحادیه صادرات محصولات باغی و جالیزی راه‌اندازی کردیم اما نقدینگی در اختیار آن‌ها قرار ندادیم.
وی افزود: این کار ۵ سال قبل در استان انجام شد اما مهم‌ترین معضل و مشکل پیش پای اتحادیه نبود نقدینگی است تا بتواند محصولات کشاورزان و باغداران را خریداری کرده و صادرات آن‌ها را انجام دهد.
کیانی خاطرنشان کرد: اگر بتوانیم پول در اختیار چنین اتحادیه‌هایی قرار دهیم و بر کار آن‌ها نظارت کنیم عملکرد بسیار خوبی در بحث صادرات خواهیم داشت.
وی در پایان با توصیه به استاندار و سایر اعضای کارگروه توسعه صادرات برای چابک کردن اتحادیه‌ها، گفت: باید اتحادیه‌ها را ساماندهی کرده و به همراهی بانک‌ها نسبت به خریداری محصولات استان اقدام کنیم تا بتوانیم در صادرات محصولات کهگیلویه و بویراحمد به سایر کشورها موفق باشیم.

منبع:فارس

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد