تاریخ درج خبر : 1394/05/06
کد خبر : ۵۱۴۰۴۷
+ تغییر اندازه نوشته -

سرنوشت 8 میلیون دلار صادراتی که به نام کهگیلویه و بویراحمد نوشته نمی‌شود

بعدازظهر دیروز نشست مدیران مرتبط با حوزه صادرات استان کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد.

در این نشست داریوش دیودیده با بیان اینکه در سال گذشته صادرات استان کهگیلویه و بویراحمد از نظر ارزی نسبت به سال 92 به میزان 48 درصد افزایش داشت، اظهار کرد: اما از نظر وزنی به میزان 53 درصد کاهش داشتیم.

رئیس سازمان صنعت و تجارت استان کهگیلویه و بویراحمد افزود: دلیل کاهش وزنی صادرات استان به این دلیل بود که دیگر به مانند سال‌های گذشته صادرات سیمان نداشتیم و این به شرایط کشور عراق برمی‌گشت نه تنها ما در کهگیلویه و بویراحمد بلکه استان‌های دیگر هم صادرات سیمان نداشتند.

دیودیده اضافه کرد: ارزش صادراتی که از گمرک استان در سال گذشته صادر شد بیش از 5 میلیون دلار بود که توانستیم از نظر وزنی بیش از 6 هزار تن صادرات داشته باشیم.

این مسئول تبیین کرد: اما سرجمع صادرات استان ما چه از گمرک استان و چه از گمرک سایر استان‌ها 13 میلیارد و 528 میلیون دلار در سال گذشته بود.

وی بیان کرد: وزن صادرات ما در کل به 9 هزار و 481 تن در سال گذشته رسید که از نظر وزنی نسبت به سال ماقبل آن کاهش وزن صادرات داشتیم.

دیودیده به صادرات استان در سال 94 و سه ماهه نخست هم اشاره‌ای داشت و با بیان افزایش ارزی میزان صادرات گفت: از نظر وزنی هم به نسبت سه ماهه اول سال گذشته کاهش داشتیم.

رئیس سازمان صنعت و تجارت استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه لازم است کارت بازرگانی صادرکنندگان به نام کهگیلویه و بویراحمد صادر شود، دلیل عدم مطابقت آمار صادرات در استان را صدور کالا از سایر گمرکات به کشورهای دیگر ذکر کرد.

به گزارش فارس، صادرکنندگان در استان کهگیلویه و بویراحمد به هر دلیل که یکی از این دلایل را نبود کامیون‌های ترانزیتی و شرکت‌های بین‌المللی حمل کالا می‌دانند کالاهای خود را از طریق گمرک‌های دیگر صادر می‌کنند که این صادرات در پرونده استان ثبت نمی‌شود.

این در حالی است که تولیدکنندگان و صادرکنندگان از خدمات این استان از جمله زمین رایگان برای ساخت واحدهای تولیدی، امتیازات گوناگون، تسهیلات و سایر خدمات مانند آب و برق و گاز در همین استان استفاده کرده‌اند اما در هنگام صدور کالا اهمیتی برای کهگیلویه و بویراحمد و گمرک آن قائل نیستند.

با آماری که رئیس سازمان صنعت و تجارت کهگیلویه و بویراحمد در خصوص صادرات سال قبل داد معلوم شد که از مجموع بیش از 13 میلیون دلار صادرات کهگیلویه و بویراحمد تنها 5 میلیون دلار آن به پای کهگیلویه و بویراحمد نوشته می‌شود و 8 میلیون دلار صادرات دیگر در هیچ سامانه‌ای به نام استان ثبت نمی‌شود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد