تاریخ درج خبر : 1394/05/08
کد خبر : ۵۱۴۱۵۸
+ تغییر اندازه نوشته -

هراس مادران از وضع حمل در بیمارستان امام سجاد یاسوج

علم پزشکی هر کشوری برای خود سوگندنامه ای دارد که به روز شده سوگندنامه پزشکی بقراط است، پزشکان ایرانی نیز پس از اتمام دوره خود این سوگندنامه را قرائت می کنند:
((اکنون که با عنایات و الطاف بیکران الهی دوره دکتری پزشکی را با موفقیت به پایان رسانده ام و مسئولیت خدمت به خلق را بر عهده گرفته ام، در پیشگاه قرآن کریم به خداوند قادر متعال که دانای آشکار و نهان است و نامش آرامش دل های خردمندان و یادش شفای آلام دردمندان، سوگند یاد می کنم که:
همواره حدود الهی و احکام مقدس دینی را محترم شمارم، از تضییع حقوق بیماران بپرهیزم و سلامت و بهبود آنان را بر منافع مادی و امیال نفسانی خود مقدم بدارم.
در معاینه و معالجه حریم عفاف را رعایت کنم و اسرار بیماران خود را، جز به ضرورت شرعی و قانونی، فاش نسازم.
خود را نسبت به حفظ قداست حرفه پزشکی و حرمت همکاران متعهد بدانم و از آلودگی به اموری که با پرهیزکاری و شرافت و اخلاق پزشکی منافات دارد، اجتناب ورزم.
همواره برای ارتقای دانش پزشکی خویش تلاش کنم و از دخالت در اموری که آگاهی و مهارت لازم را در آن ندارم، خودداری کنم.
در امر بهداشت، اعتلای فرهنگ و آگاهی های عمومی تلاش کنیم و تامین، حفظ و ارتقای سلامت جامعه را مسئولیت اساسی خویش بدانم.))
در هر شغلی، توجه به مسائل اخلاقی یا کم توجهی به این مسائل، سبب می شود که مردم در مورد تمامی فعالان آن شغل حکم کلی صادر کنند. بنابراین مردم در مورد افراد فعال در یک شغل بیشتر میزان توجه به مسائل انسانی اخلاقی را مورد توجه قرار می دهند و در مورد آنها قضاوت می کنند.
شغل پزشکی هم یکی از شغل های حساس است که در سال های اخیر به دلیل کم توجهی برخی از پزشکان به مسائل مختلف سبب شده است که مردم به آنها بدبین شوند. در میان مشاغل مختلف، پزشکی به نوعی منحصر به فرد است، چراکه به طور مستقیم با جان انسان ها سر و کار دارد و به همین دلیل اخلاق جزیی جدایی ناپذیر از علم پزشکی تلقی می شود، البته برخی دیگر از مشاغل نیز به دلیل ارتباط تنگاتنگی که با مرگ و زندگی انسان ها دارند قاعده اخلاق پزشکی در آنها پررنگ تر است مانند قضاوت………..,
رعایت اصول اخلاق پزشکی و ارزش جان بیمار و شیوه برخورد مناسب و منطقی پزشک با بیمار و همراه او در فرهنگ و جامعه ما چه در طب قدیم و چه طب جدید پیشینه غنی دارد و کتاب های بسیاری نه فقط در نوشته های طبیبان قدیم مانند زکریای رازی و ابن سینا به چشم می خورد، بلکه در پزشکی نوین نیز الگوهای بزرگ اخلاقی مانند مرحوم دکتر قریب را داریم، اما با همه اینها متاسفانه کارشناسان حوزه اخلاق پزشکی معتقدند اخلاق جایگاه خود را در حرفه پزشکی دنیای امروز گم کرده است.
بیمارستان امام سجاد
عید سعید فطر بود، مادری مومنه برای اقامه نماز عیدفطر در یاسوج به محل برگزاری نماز می‌رود و در آنجا بعد از خواندن نماز بلافاصله به دلیل درد زایمان او را به بیمارستان امام سجاد(ع) یاسوج منتقل می‌کنند که بعد از به دنیا آمدن نوزادش و در حالتی ناباورانه مادر از دنیا می‌رود. این مادر سابقه ی هیچ‌گونه بیماری نداشت، او کاملاً سالم بود و در حالت طبیعی برای به دنیا آوردن نوزادش به زایشگاه بیمارستان امام سجاد(ع) یاسوج منتقل میشود و بعد از اینکه نوزاد به دنیا می‌آید، تیم پزشکی بیمارستان اعلام می‌کند که مادر نوزاد دچار خونریزی شده است و وی باید به اتاق عمل منتقل شود بعد از دقایقی در حالتی ناباورانه اعلام کردند که متاسفانه ایشان فوت کرد. در نهایت مسؤلین مربوطه به جایی عذر خواهی به خاطر سهل انگاری قصور و کم کاری خودشان برای توجیه کار خودشان اقدام به بیان دلایل غیر معقول و غیر منطقی به عنوان عامل مرگ می پردازند!!
گرچه بستگان این مادر مومنه تاکنون در این خصوص خویشتن‌داری کرده‌اند. ولی لازم هست مسؤلین مربوطه پنبه را از گوشهای خودشان بیرون آورده و پاسخ قانع کننده ای به مردم ارائه دهند.
با توجه به ناامنی روانی نسبی که در سطوح جامعه بوجود آمده است، انتظار شفاف‌سازی و پاسخگویی دقیق از مسئولان بیمارستان و دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد توقع نابجایی نیست.
به جد می توان گفت یکی از مهمترین دلایل اتفاقاتی که در طی دوسال گذشته در استان اتفاق افتاده ضعف مدیریتی بعضی از مدیران است.
((مردی اولین بار به عنوان مدیر انتخاب شد. در مورد توانایی هایش مطمئن نبود به همین دلیل می خواست از همان ابتدا به او احترام بگذارند. پس از وارد شدن به اتاق محل کارش در را بست و شروع کرد به راه رفتن دور اتاق و سعی کرد احساس مهم بودن بکند.در همین لحظه ضربه ای به در خورد. او با عجله پشت میز ش پرید و روی صندلی لم داد. گوشی تلفن را برداشت و با صدای آرام به کسی که پشت در بود گفت داخل شود. وقتی وارد شد به او اشاره کرد بنشیند و گفت ((چند لحظه صبر کنید مشغول یک صحبت تلفنی مهم هستم)) و بعد در گوشی تلفن گفت: بله قربان از اعتمادی که به من کردید متشکرم….من مسؤلیت کامل هر دو منطقه را به عهده میگیرم.مطمئن باشیدپیشرفت قابل توجهی خواهیم کرد…..اختیار دارید قربان…..خدا حافظ. بعد رو به ارباب رجوعش کرد و گفت: (برای شما چه کاری می توانم انجام دهم؟) . مرد جوان با لبخند تمسخر آمیز جواب داد من آمده ام تا تلفن شما را وصل کنم!!!!!! این است حکایت بعضی از مدیران فعلی ما ! !
در هر صورت بی‌توجهی مدیریت بیمارستان امام سجاد، مجموعه شبکه بهداشت و درمان شهرستان و در رأس آن دانشگاه علوم پزشکی استان به مسئله سلامت شهروندان موضوع تازه‌ای نیست به کار گماردن پرسنل کم تجربه در بخش‌های مختلف درمانی، کمبود شدید امکانات ، عدم نظارت دقیق بر کار پزشکان و پرستاران و کادر بیمارستان و چندین و چند مشکل دیگر تنها گوشه‌ای از معضلات حوزه بهداشت و درمان شهرستان بویر احمد است. مرتفع شدن مشکلات مردم در مناطق محروم و کاستن از محرومیت‌های آن‌ها نیازمند توجه بیشتر مسئولان و اقدامات کارآمد آنان است ولی متأسفانه گویا گوش شنوایی وجود ندارد.
از این ‌رو می‌طلبد که مسئولان وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی استان هرچه سریع‌تر جهت رفاه حال شهروندان، توجه بیشتری به وضعیت این نوع بیمارستان‌ها داشته باشند، چرا که بحث سلامت مردم و تلاش برای حفظ آن وظیفه‌ای است که مسئولان نباید با اهمال در رسالت خود آن را نادیده‌ بگیرند.
متأسفانه ضعف مدیریت و بی تدبیری در استان حد اقل در استان ما مایه نا امیدی مردم در زمینه های مختلف شده است. ضعف مدیریت حوزه سلامت در شهرستان‌های محروم استان هم ، کاملاً مشهود است. با عرض پوزش از پزشکانی که واقعا وجدان کاری دارند .

منبع: خبرنما

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • پزشک گفت:

    عرض خسته نباشید دارم به عصر دنا لطفا دکتر وفایی ریاست محترم بیمارستان امام سجاد رو عمیقتر بشناسید انوقت وجدان کاری وحساسیت ایشان را به طور قطع با افتخار بر روی سایت قرار خواهید داد . با تشکر و ارزوی موفقیت .

  • ناشناس گفت:

    با سلام همانطور که میدانیم تخریب کردن دیگران بخصوص مسوولین زحمت کش استان واقعا کاری ناپسند و گناه بوده خواهش میکنم از مدیرمحترم سایت …………. که در حیطه ی پزشکی سریع قضاوت نکنید انصافا از زمان مدیریت دکتر وفایی بیمارستان امام سجاد تغییرات وپیشرفتهای خیلی خوبی داشته که اینها منجر به کمتر شدن موارد اعزام به استانهای همجوار شده چرا اینهمه نقاط قوت رو کنجکاو نمیشید و ی مشکلی که بالاخره در اتاق عمل با همه ی امکانات زیر تیغ جراح محترم بوجود امده رو به مدیری که اینهمه مشغله اداری داره ربط میدین ؟ باور این موضوع هیچ ربطی به ریاست نداشته .

پربازديد