تاریخ درج خبر : 1394/05/09
کد خبر : ۵۱۴۲۱۳
+ تغییر اندازه نوشته -

دستور وزیر راه و شهر سازی برای رفع مشکلات جاده های استان

مشکلات حوزه های راه، شهرسازی و مسکن کهگیلویه و بویراحمد از سوی استاندار، معاون عمرانی وی و مدیرکل راه و شهرسازی این استان در نشستی با حضور عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و معاونان این وزارتخانه در تهران مطرح و بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل استانداری کهگیلویه و بویراحمد، در این نشست در زمینه راه های اصلی، فرعی و روستایی و مسکن مهر استان بحث و تبادل نظر و تصمیم های ارزنده ای گرفته شد و وزیر راه و شهرسازی نیز دستورات لازم را صادر کرد.

جاده پاتاوه – دهدشت با 70 درصد پیشرفت فیزیکی که از راه های اصلی جنوب به مرکز کشور بوده و مهمترین پروژه راهسازی در کهگیلویه و بویراحمد است در این نشست مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد قطعه دوم آن که در اختیار شرکت پارس گرما است حدود 600 میلیارد ریال اعتبار به آن تزریق شود به طوری که با تامین این میزان اعتبار تا پایان امسال به بهره برداری برسد.

در مورد قطعه سوم این جاده استراتژیک که در اختیار موسسه خاتم الانبیا (ص) است مقرر شد در اولین تخصیص بخشی از مطالبات پرداخت و نسبت به فعال کردن پروژه بیشترین همکاری با این موسسه از سوی وزارتخانه راه و شهرسازی انجام شود.

در زمینه راه های اصلی کهگیلویه و بویراحمد به ویژه جاده های یاسوج – شیراز، یاسوج – اقلید و یاسوج – سپیدان با دستور وزیر راه و شهرسازی مقرر شد به نسبت اعتبار سال گذشته این پروژه امسال درصد بیشتری اعتبار اختصاص یابد.

در مورد جاده ارتباطی یاسوج – اصفهان که بیشترین حجم ترافیکی و تصادفات جاده ای در چند ماه گذشته را داشته مقرر شد از محل اعتبارات حوزه راهداری وزارتخانه اعتبار قابل ملاحظه ای برای آن در نظر گرفته شود.

در این نشست موضوع شناسایی 90 پیچ حادثه خیز کهگیلویه و بویراحمد مطرح شد و وزیر راه و شهرساری نیز به معاونان خود دستور داد تا 10 نقطه مهم را تامین اعتبار و نسبت به رفع آنها اقدام شود.

فرودگاه یاسوج از دیگر موضوعات مطرح شده در این نشست بود و وزیر راه و شهرسازی نسبت به کمک های فنی و اعتباری و تکمیل عملیات در حال اجرای توسعه باند این فرودگاه دستور لازم را صادر کرد که با ارسال نامه ای نسبت به همکاری شرکت هواپیمایی در ارایه خدمات مختلف توصیه های لازم انجام گیرد.

مسکن مهر چهار هزار و 279 واحدی کهگیلویه و بویراحمد با توجه به اینکه در مجموع 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد در این نشست مورد بحث قرار گرفت و وزیر راه و شهرسازی به معاون مربوطه این وزارتخانه دستور داد با جدیت موضوع بررسی شده و برآوردی برای همکاری و کمک لازم به منظور آماده سازی مسکن مهر استان فراهم شود.

اتمام سایت های مختلف مسکن مهر کهگیلویه و بویراحمد به 208 میلیارد و 500 میلیون ریال اعتبار نیاز دارد.

راه های روستایی کهگیلویه و بویراحمد به طول حدود چهار هزار و 715 کیلومتر که دو هزار و چهار کیلومتر از آنها آسفالت و مابقی نیز خاکی است از دیگر موارد مورد بررسی در این نشست بود که دستور لازم برای تخصیص قیر و تامین اعتبار در حد توان در نظر گرفته شد.

در این نشست وضعیت کهگیلویه و بویراحمد به لحاظ قطب گردشگری و موضوع راه های استان از نظر حجم ترددها، وضعیت ترافیکی و میزان تصادفات بررسی و به آمار رسمی کشور و سیستم های کنترل و شمارش ترددهای وزارت راه و شهرسازی مبنی بر اینکه سه استان پرتردد مسافران و گردشگران به ترتیب شامل مازندران با 105 درصد، اردبیل با 82 درصد و کهگیلویه و بویراحمد با 81 درصد افزایش اول تا سوم شدند اشاره شد.

این افزایش به دلیل خدماتی است که با توجه به تجارب و مسایل و مشکلات پیش آمده در سال های گذشته از جمله در سال گذشته و برطرف کردن آنها حاصل شد.

استاندار، معاون عمرانی وی و مدیرکل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد در این نشست خواستار توجه وزارت راه و شهرسازی برای رفع بیشتر مشکلات حمل و نقل، شبکه راه های زمینی و هوایی استان برای افزایش ضریب خدمات دهی به گردشگران و مسافران شدند.

سخت گذر بودن راه ها و هزینه بر بودن ساخت جاده ها در کهگیلویه و بویراحمد که دارای بافت کوهستانی بوده و کم توجهی به توسعه متوازن مناطق موجب شده این استان در بخش حمل و نقل با مشکل توسعه نیافتگی و قرار گرفتن در بن بست ارتباطی مواجه شود از دیگر موارد مطرح شده در این نشست بود.

در این نشست این موضوع که کهگیلویه و بویراحمد در سال 93 دارای 65 کیلومتر بزرگراه، 540 کیلومتر راه اصلی ، 990 کیلومتر راه فرعی و چهار هزار و 535 کیلومتر راه روستایی است و تنها دو هزار و چهار کیلومتر راه های روستایی آن آسفالته بوده و بقیه شنی و خاکی است و اینکه استان دو اقلیم سردسیری و گرمسیری و با موقعیت جغرافیایی خاص و ارتباطی مناسب بین منطقه ای در مرکز و جنوب کشور قرار دارد و از جاذبه های متنوع گردشگری طبیعی برخوردار است و آن را با عنوان شمالی در جنوب نمایان کرده و لقب پایتخت طبیعت ایران را گرفته به طوری که تعطیلات عید سعید فطر امسال در جذب گردشگر و مسافر پس از استان های مازندران و اردبیل با 81 درصد جذب گردشگر رتبه سوم کشور را کسب کرد مطرح شد.

کوهستانی بودن کهگیلویه و بویراحمد و وجود جاده هایی با شیب زیاد، گردنه های فراوان و پیچ های تند عبور و مرور وسایل نقلیه در آن با تاخیر زمانی و دشواری انجام می گیرد و وجود نقاط پرتصادف و حادثه خیز در راه های ارتباطی استان به ویژه جاده بهبهان – گچساران و بابامیدان – یاسوج – سمیرم که یکی از محورهای پرتردد و پرحادثه استان است و همه ساله شاهد تصادفات زیادی در این جاده هستیم و تعداد تلفات نیروی انسانی ناشی از این تصادفات و سوانح رانندگی بالا بوده به طوری که بر اساس گزارش آماری تلفات مصدومان حوادث رانندگی دریافتی از سازمان پزشکی قانونی کشور در این استان در سال 94 بیشترین افزایش را داشته و حتی در تعطیلات عید فطر امسال بر اثر وقوع سه فقره تصادف در یک نقطه شاهد فوت پنج نفر در کمتر از هفت روز بوده ایم و بیش از 90 نقطه حادثه خیز و پرتصادف در راه های استان از سوی اداره کل راه و شهرسازی و پلیس راه استان که حدود 11 نقطه آن اصلاح و مابقی به دلیل کمبود اعتبار متوقف و غیرفعال هستند آخرین موضوعاتی بود که در این نشست بررسی شد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد