تاریخ درج خبر : 1394/05/10
کد خبر : ۵۱۴۲۶۸
+ تغییر اندازه نوشته -

آمار جالب کهگیلویه و بویراحمد در اهدا خون

مدیرکل انتقال خون کهگیلویه وبویراحمد شاخص اهدای خون مستمر در کشور را حدود 51 و نیم درصد اعلام کرد و گفت: این میزان در استان با هشت درصد افزایش نسبت به میانگین کشوری 59 و نیم درصد است.
رستم حسن زاده درنشست خبری افزود: این درحالی است که میانگین اهدای خون مستمر در این استان در چهارماه گذشته امسال نیز با یک ونیم درصد افزایش به حدود 61 درصد رسیده است.

dsc01106

اهداکنندگان مستمر خون افرادی هستند که در سال بیش از دو بار خون اهدا می کنند.

حسن زاده با بیان اینکه میزان دریافت خون در استان جوابگوی بیش از 99 درصد درخواست های خونی بیمارستان ها و بیماران نیازمند است، گفت: رویکرد اداره کل انتقال خون استان در سال جاری کیفیت بخشی خون و فرآورده های خونی به جای افزایش کمیت و میزان دریافت خون است.

حسن زاده با تاکید بر اینکه بخش عمده ای از خون های دریافتی در استان در صورت درخواست و اعلام نیاز به سایر استان های همجوار از جمله فارس ارسال می شود، افزود: سال گذشته بیش از هشت هزار و 536 واحد خون و فراورده های خونی از این استان به استان های همجوار ارسال شد.

وی ابراز داشت: شاخص اهدای خون در کشور 27در یک هزار و در استان کهگیلویه وبویراحمد نیز 35 در یک هزار است.

حسن زاده بدون اشاره به آمار بیشترین میزان اهدای خون دراستان رامربوط به Oمثبت دانست و گفت: گروه A مثبت و AB مثبت نیز در رتبه های بعدی قرار دارند.

وی یاداور شد: از سال 1375 و تاسیس اداره کل انتقال خون در استان میزان موارد اهدا کنندگان مشکوک و مبتلا به بیماری اچ ، آی وی مثبت کمتر از یک دهم درصد بوده است.

وی با اشاره به اهمیت خون و فرآورده های خونی در سلامت و نجات بیماران بویژه بیماران خاص و اورژانسی در بیمارستان ها خواستار فرهنگ سازی و آگاهی بخشی مردم و خانواده ها از سوی رسانه های جمعی نسبت به افزایش میزان اهدای این ماده حیاتی شد.

وی ابراز داشت: از یک کیسه خون سه فرآورده مهم پلاکت، پلاسما و خون قرمز فشرده حاصل می شود که می تواند جان سه فرد را نجات دهد.

حسن زاده تصریح کرد: با وجود پیشرفت های خیره کننده در علوم پزشکی تاکنون جایگزینی برای خون یافت نشده و از سوی دیگر نیاز به این ماده حیاتی به علت افزایش حجم حوادث ترافیکی و گسترش روش های تشخیص درمانی در زمینه بیماران سرطانی و ژنتیکی رو به افزایش است.

وی برخی ذهنیت های منفی بویژه در بین زنان نسبت به بروز و تشدید بیماری های خونی ناشی از اهدای خون را یادآور شد و گفت: تاکنون در هیچ مرجع علمی ، تحقیقاتی و پزشکی موردی در این راستا گزارش نشده است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد