تاریخ درج خبر : 1394/05/10
کد خبر : ۵۱۴۲۷۱
+ تغییر اندازه نوشته -
مظفر عدالت نسب

ایمنی؛ مقوله مغفول در سفر

سایت استان: مظفر عدالت نسب *
بی توجهی به نکات ایمنی یک مقوله مغفول در سفر است، زیرا بسیاری از خاطرات تلخ خانوارها در سفرها رخ می دهد، حوادثی که بخش زیادی از آن ناشی از خطای انسانی و غفلت از مقوله فرهنگ ایمنی است.

موقع سفر که می شود برای بسیاری از دوستداران سیر و سفر دو مولفه تامین وسیله نقلیه و پول هزینه سفر بیش از هرچیزی دیگری مورد توجه قرار می گیرد در حالی که برای داشتن یک سفر خوب این دو مولفه به تنهایی کافی نیست.

در حوادثی نظیر خودروی که براثر سرعت زیاد واژگون می شود، حادثه خونباری که براثر خواب آلودگی راننده رخ می دهد ، لاستیک خودروی که در کمترین زمان از حرکت برای سفر می ترکد و وسیله نقلیه ای که دچار آتش سوزی می شود ولی امان از نبود یک کپسول اطفای حریق، همه و همه ناشی از بی توجهی به فرهنگ ایمنی است.

در تعطیلات اخیر عید سعید فطر در سه حادثه رانندگی پنج نفر در کهگیلویه وبویراحمد کشته شدند که کارشناسان پلیس راه علت این موارد را خطای انسانی در رعایت سرعت ایمن و تخطی از سرعت مطمئنه اعلام کردند.

راننده کامیونی که با سرعت بالا در پیچ کوشک محور یاسوج به بامیدان را برید هرگز تصور نمی کرد،با این اقدام قاتل سه انسان بی گناه در کمترین زمان شود، حادثه ای که نظیر آن همواره رخ داده اما پندآموز خیلی از رانندگان خاطی نشده است.

راننده ای که در هفته جاری از تهران به مقصد خرم آباد برای شرکت در مراسم ترحیم در حال حرکت بود هرگز فکر نمی کرد که یک لحظه خواب آلودگی در مسیر ملایر از مسیر خارج شود و برای همیشه داغدار یک عضو خانواده اش شود.

کم نیستند حوادث این چنینی که باکمی توقف می توان از وقوع آن جلوگیری کرد و یک عمر را با دل خوشی سفر کرد.

دوشب پیش وقتی خانواده بهبهانی در پارک بشار یاسوج سرگرم طبخ غذا و لذت بردن از هوای مطبوع این مکان سیاحتی بودند که ناگهان نشت گاز باعث آتش سوزی در خودروی آنها شد.

اگر چه در کمترین زمان ممکن اکثر گردشگران این مکان دور خودرو در حال سوختن حلقه زدند اما دریغ از یک کپسول اطفای حریق که به کمک حادثه نیامد.

آتش سوزی جزیی این خودرو درحالی بتدریج شعله ور شد که صدها ماشین آخرین سیستم و تعداد پرشماری از آدمهای به اصطلاح مدرن و توانا از هر صنفی اطراف این حادثه تنها نظاره گر بودند، در حالی مردم به کمک اطفای حریق آمدند که کپسول اطفای حریق از هیچ خودروی بیرون نیامد.

خودروی پراید گردشگر بهبهانی درحالی با قسمت صندوق و لاستیک های سوخته با تاخیر از طریق ماشین آتش نشانی شعله های سرکش آن مهار شد که در لحظه اول وقوع حریق اگر یک کپسول کوچک اطفای حریق ویژه خودرو همراه آن همه گردشگر بود، این حادثه با کمترین خسارت مهار می شد.

وقوع این حوادث توجه بیش از پیش به فرهنگ ایمنی در سفر را گوشزد می کند، حوادث غمباری که همواره اتفاق می افتد، اما پیامدهای تلخ آن درس عبرت نمی شود، همانند حادثه سیل اخیر شمال کشور که مشابه آن در سال های قبل رخ داده بود.

به هرحال،حادثه غیرمترقبه نیست بلکه همیشه همراه با انسان است و باید برای ایمن بودن از حادثه فرهنگ ایمنی را پاس داشت و برای مقابله با مخاطره در حادثه رفتار ایمن و ابزار ایمنی را به همراه داشت.

*رئیس ایرنا مرکز یاسوج

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد