تاریخ درج خبر : 1394/05/14
کد خبر : ۵۱۴۶۲۸
+ تغییر اندازه نوشته -

طلای سبز زاگرس را بشناسید+تصاویر

بنه دو نوع ریز و درشت دارد. بنه ریز که رسیده آن سبز پررنگ است به راحتی زیر دندان ها نرم می شود و طعم بسیار خوشمزه ای دارد و کمتر کسی است که از خوردن آن لذت نبرد.

بنه یا پسته وحشی را طلای سبز نام گذاشته اند. این میوه چرب و خوشمزه اما با پوستی سخت در گویش های محلی نام های متفاوتی دارد.
بنه را با نام های کولنگ، کولخنگ، قس قوان، ونه تق و … می شناسند.
درخت بنه یا همان پسته وحشی در استان های غربی،جنوبی غربی و مرکزی ایران می روید.

25414_459
بنه دو نوع ریز و درشت دارد. بنه ریز که رسیده آن سبز پررنگ است به راحتی زیر دندان ها نرم می شود و طعم بسیار خوشمزه ای دارد و کمتر کسی است که از خوردن آن لذت نبرد.
درشت بنه دارای پوسته ای سفت است و به راحتی زیر دندان ها شکسته نمی شود و توصیه می شود آن را با دندان نشکنید که حتما به دندان های شما آسیب خواهد رسید.
درشت بنه را معمولا در هاون می کوبند و سپس آن را در آب حل نموده و از صافی رد می کنند. با عصاره آن اشکنه بنه درست می کنند که بسیار لذیذ و مقوی است.

بنه ریز یا نرمه بنه را داخل دوغ می ریزند یا از آن ترشی درست می کنند.
درشت بنه و نرم بنه هر دو به خاطر طبع بسیار گرم برای افرادی که دچار رطوبت بالا در استخوانها می باشند و به درد های ناحیه ساق پا و مفاصل دچار هستند توصیه می شود بخصوص در فصل زمستان مصرف نمایند.

صمغ درخت بنه یک آدامس طبیعی خوش طعم است که دهان را خوشبو و لثه هارا محکم می کند. برای درد دندان مفید است و کمی از آن را روی سوراخ دندان می چسبانند درد آن را تسکین داده و عفونت آن را می کشد .
25417_414
دیگر خواص دارویی :
بنه مدر و قاعده آور است، برای تقویت نیروی جنسی مفید است و خون بواسیر قطع شده را باز می‌کند، معده و کلیه را گرم می‌کند، برای درمان سرفه، فلج و استسقاء مفید است. خوردن آن با سرکه برای پاک کردن کبد و رفع سردرد نافع است.

از بنه روغن گرفته می شود و برخی بر این باورند که وجود جنگل های گسترده بنه می تواند به عنوان یک منبع ارزشمند حیاتی با رعایت اصول محیط زیستی به کمک اقتصاد خانوارهای منطقه بیاید.
منبع: زیست بوم

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد