تاریخ درج خبر : 1392/05/14
کد خبر : ۵۱۴۷۳
+ تغییر اندازه نوشته -

احمدی نژاد رفت، ارزش ها را به جای خود برگردانید!

سایت استان: فضل الله یاری

احمدی نژاد رفت. رئیس دولت‌های نهم و دهم هشت سال جنجالی و پرحرف و حدیث را به پایان برد. او از روز گذشته سمت دولتی خاصی را برعهده ندارد و از این منظر در موقعیتی نیست که مخاطب توصیه‌های این نوشتار قرار بگیرد. اما دوستان و شرکای اصولگرای وی در هشت سال گذشته در صحنه حضور دارند و علی رغم رای نیاوردن نامزدهای مورد حمایت شان، وضعیت کشور و پیروزی دکتر حسن روحانی- که حداقل در این انتخابات تناسبی با خواست‌ها و شعارهای آنها نداشته است- را به گونه ای تفسیر می‌کنند که خود را در شمار پیروزمندان این عرصه جا بزنند.
تا اینجای کار نیز اشکالی نیست. وضعیت کشور به گونه ای بوده است که به نظر می‌رسد بهترین گزینه ممکن رای مردم را از آن خود کرده است و از این منظر اصولگرایان – اگر از دریچه منافع ملی نگاه کنند- نیز بخشی از جماعت پیروز انتخابات ریاست جمهوری یازدهم هستند. پس اگر در ابتدا از ادعای پیروزی توسط این جناح، برخی از مخالفان برآشفته می‌شدند،اما به تدریج پذیرفته اند که به نفع کشور است که آنان را شریک این پیروزی بدانند.
نگارنده این سطور به اندازه حقی که از پیروزی دکتر حسن روحانی دارد آنان را شریک می‌داند،اما به همان اندازه خود را محق می‌داند تا به این جناح توصیه‌هایی کند. توصیه‌هایی که از یک ترس بزرگ نشأت گرفته است. ترس از آن که نکند این گروه همان گونه عمل کنند که در هشت سال گذشته مردم ایران شاهد بودند.
آنان در هشت سال گذشته احمدی نژاد را محور تمام ارزشها قرار داده بودند( اگر چه در برهه ای به دلایلی غیر از انتقاد به روش، منش و سلوک دردانه خود، او را از این محوریت کنار زده بودند) و همه چیز از سیاست و مذهب و اخلاق را با او و رفتارش می‌سنجیدند و در یک کلمه او شده بود اسوه اخلاق و ایثار، نمونه مدیر موفق، الگوی رؤسای جمهور تمام دنیا و در نهایت معجزه ای که انسان در هزاره بی معجزه سوم به چشم خویش شاهد آن بود. با توجه به همه این اتفاقات توصیه‌های نگارنده در چند مورد خلاصه می‌شود:
1- اگر روزی دکتر حسن روحانی ادعای هاله ای از تقدس کرد و گفت که جهانیان در هنگام سخنرانی اش مسحور می‌شوند، چه سهمی از کابینه به شما داده باشد و چه نباشد، چه خود را اصولگرا بداند و چه نداند، به او اعتراض کنید و بگویید که این فریبی بزرگ است.
2- اگر رئیس جمهور یازدهم روزی به تلویزیون آمد و چشم در چشم مردم دوخت و آماری غیر واقعی داد، حتی اگر در دوران دوستی با او بودید، دروغش را رسانه ای کنید و با منتقدانش همراهی کنید. منتظر نمانید تا میانه تان با او به هم بخورد و بعد همه رسانه‌های خود را به کار گیرید تا واقعیت را به مردم بگویید. در غیر این صورت روز مردم پیش از آنکه متوجه دروغ رئیس دولت شوند، به فریب کاری شما پی خواهند برد.
3- اگر همین دو ماه دیگر دکتر حسن روحانی به اجلاس سالیانه سازمان ملل رفت و کاری کرد و سخنانی گفت که عزت ملی ایرانیان را زیر سؤال برد و یا سبب تحقیر مردم ایران شد، به گونه ای عمل نکنید که گویی خانه شیطان بزرگ را با فتح الفتوحی بزرگ به تسخیر خود درآورده است.
4- اگر روزی دکتر حسن فریدون روحانی در مقام رئیس جمهور به همه مصوبات مجلس پشت کرد و خود را برتر از «عصاره فضایل ملت» خواند و تحقیر و توهین نثارش کرد، منتظر نمانید تا از شما فاصله بگیرد و بعد به یادش بیاورید که مجلس هم در قانون اساسی و هم در سخنان رهبران انقلاب جایگاه والایی دارد.
5- اگر روزی رئیس جمهور در رسانه ملی عکس کسی را نشان داد و به او تهمت زد و یا در خانه ملت فیلم و صدای کسی را پخش کرد- حتی اگر مجرم باشد- سکوت خود را بشکنید و فریاد «وااسلاما» و«واقانونا» ی خود را در همان لحظه بلند کنید. منتظر روزی نمانند که او از اردوگاه خودی منحرف شود.
6- اگر یک هفته دیگر رئیس جمهور در یک سخنرانی عمومی سخنانی گفت که نه در شأن ملت ایران است و نه در خور رئیس جمهور این ملت، به رویش لبخند نزنید. به او بگویید که او تنها حسن روحانی نیست، بلکه نماینده ملتی است با فرهنگی دیرینه و ادبی زبانزد جهانیان.
7- اگر چه هیچ گاه به کاندیداهای اصولگرا رای نداده ام، اما به اندازه رأیم به روحانی به شما وکالت می‌دهم دروغ احتمالی رئیس جمهور را ( به صرف این که دروغ است، نه به خاطر این که در کابینه سهیم شان نکرده است) آمارهای غیر واقعی اش را ( به خاطر ناپسندی این کار، نه مصلحت اندیشی‌های جناحی و باندی) عوام فریبی اش را( به علت زشتی آن، نه به خاطر بی توجهی به توصیه‌های سیاسی شان) و همه نقاط منفی کارنامه اش را( به خاطر حقی که از مردم ایران ضایع کرده، نه به دلیل آنکه خود را اصولگرا نمی‌داند یا به خاتمی و هاشمی نزدیک شده است) یکی یکی برشمارید، به او تذکر دهید، از او سؤال کنید و وزیر خطا کارش را استیضاح کنید.
***
احمدی نژاد رفت اما هشت سال برخورد متناقض اصولگرایان با او و نتیجه ای که در انتخابات 24 خرداد از این رهگذر عایدشان شده، می‌تواند آینه ای باشد برای نگاه کردن، اصلاح و تغییر.
آنها می‌توانند خود را در این آیینه ببینند که به راحتی در برابر حرکت‌های ضد منافع ملی سکوت کردند. که در برابر هدر رفتن منابع ملی اغماض کردند. که بر بی قانونی چشم بستند. که در برابر دروغ واقعیت را نگفتند، تنها به این علت که ممکن است به تضعیف دولت اصولگرا در برابر رقیب اصلاح طلب منجر شود و زمانی لب به اعتراض گشودند که دولت را از خود نمی‌دانستند. می‌توانند در گوشه ای دیگر از این آینه ببینند که مردم اعتراض‌های دیرهنگام شان را جدی نگرفتند و پشت آن قسم دروغ خوردن به حضرت عباس، دم خروسی از جنس واقعیت می‌دیدند که پنهان شده است.
در گوشه ای دیگر از این آینه ببینند که مردم همه اعتراضات اصولگرایان به این وضعیت را از زبان نامزدهای متعدد این جناح شنیدند و نام دیگری را در برگه رای خود نوشتند. در این آینه باز هم می‌توان دید.
***
خلاصه این که احمدی نژاد رفت و می‌توان فارغ از ترس‌های موهوم و مصلحت سنجی‌های بی قاعده ای که بر پایه حضور او در فضای سیاسی شکل گرفته بود، ارزشها را به جای واقعی خود برگرداند. ارزشهایی که ریشه در اخلاق، مذهب، فرهنگ، سنت و تاریخ ِجغرافیایی به نام ایران داشت. اما در هشت سال گذشته به مدد افرادی قدرتمند با رسانه‌هایی فراگیر، جابه جا شده بود. برگردید و دروغ را دروغ بخوانید، نه زیرکی. تهمت را تهمت بدانید، نه شجاعت. ارزش‌ها را به 8سال پیش برگردانید.

(سرمقاله روزنامه ابتکار)

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • شکوفه گفت:

  ببخشید اما جناب آقای روحانی فقط با چند در صد آرا رئیس جمهور شد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  اگه اصولگراها هم یه کاندید داشتن اونوقت معلوم نبود سرنوشت انتخابات چی میشه!!!!!!!!!!!!!!!!!
  پس جوری وانمود نکنین آقای روحانی با حداکثر آرا قبول شده

 • تقوی گفت:

  سخن آقای یاری در باره کارنامه احمدی نژاد نیست.که خوب و بد دارد.سخن از کسانی است که تا خود در سیستم دولت بودند دروغهای رئیس را تایید میکردند.اما همینکه از کابینه حذف شدند شروع به افشاگری کردند!!و یادشان آمد که رئییس در فلان موارد آمارش غیر واقعی است.یاری میگوید از همان اول دروغها را برملا کنید. منتظر نمانید که حذف شوید بعدش افشاگری کنید.درود بر یاری و نگاه تیزبینش.

 • ناشناس گفت:

  اگرمردم به روحانی رای دادن وقبول شد. همین مردم به احمدی نژاد هم رای دادند این مردم هستند تصمیم میگریند . بعضی ها منتظرند کاندید مورد نظرشان قبول شود و هرچه خواستند طرف مقابل رابکوبند.این درست نیست . همین احمدی نژاد اشتباهات زیادی انجام داد ولی کارهای بسیار باارزشی هم انجام داد ومقام معظم رهبری از ایشان تشکر کردندانشا الله دولت جدید در کارهایش موفق وسربلند باشد .

 • ناشناس گفت:

  آقای یاری … آدم در مقابل هر نوشته و گفته ای و هر کلامی که بیان می کند هم در برابر خداوند مسولیت دارد و هم در برابر مردم و اجتماع . اینکه ما حرفی بزنیم که صرف اینکه به مذاق دیگران خوش آید و حق و انصاف نادیده بگیریم عین ظلم در حق دیگران است زیرا ما با نوشته هایمان به نوعی جهت دهی می کنیم واگر این جهت دهی خلاف باشد و فقط تفکرات ما باشد خدا می داند ظلم کردیم و عین حق الناس است که بر گردن ماست . معلوم که شما هم نباید تحلیلگر خوبی باشید وگرنه اینگونه قضاوت نمی کردید و خدمات دولت را نادیده نمی گرفتید . هر دولتی معایب و نواقصی دارد و چون دولت احمدی نژاد دربین مردم و ازجنس مردم بود و همیشه در کار و فعلیت بوده نواقص و ضعف های آن بیشتر نمایان شده شما هم از اون جمله ای که نوشتید به اصولگرا هرگز رأی ندادم معلومه که متعصبانه این رو نوشتید و منصفانه نیست .

پربازديد