تاریخ درج خبر : 1394/05/18
کد خبر : ۵۱۴۷۷۰
+ تغییر اندازه نوشته -

جهاددانشگاهی یک نهاد انقلابی خود اتکاء است

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم گفت: جهاددانشگاهی می تواند بعنوان یک بازوی علمی و فرهنگی و بازوان فعال در فضای دانشگاهی باشد.
دکتر سید ضیاء هاشمی پنجشنبه شب در جشن سالروز تشکیل جهاددانشگاهی در یاسوج افزود: به تعبیر مقام معظم رهبری جهاددانشگاهی یکی از مولودهای انقلاب اسلامی است و در طول بیش از سه دهه گذشته از عمر انقلاب اسلامی همواره منشأ افتخارات و دستاوردهای ارزشمندی برای کشور بوده است.

وی بیان کرد: جهاددانشگاهی بعنوان مولود مبارک انقلالب اسلامی باید نقش بیشتری در دانشگاهها ایفا کند.

این عضو هیئت امناء جهاددانشگاهی کشور خاطرنشان کرد: در حال حاضر جهاددانشگاهی در دانشگاههای استانها ممکن است نقش خوبی داشته باشد اما در برخی از استانها نقش کمتری دارد مسیری که پیش رو داریم زمینه حضور جهاددانشگاهی را در عرصه فرهنگی و ارتباط علم و فرهنگ دانشگاهها فراهم کرده است.

هاشمی تصریح کرد: هیئت امنای جهاددانشگاهی مرکب از جمع تعیین کننده در حوزه آموزش عالی کشور هستند، این هیئت پنج عضو حقوقی و سه عضو بدنه جهاددانشگاهی و رییس جهاددانشگاهی دارد. این اعضا شامل وزیر علوم، وزیر بهداشت، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها، رییس سازمان برنامه و بودجه و سه نفر از افراد برجسته هیئت علمی جهاددانشگاهی و رییس جهاددانشگاهی هستند.

وی ادامه داد: این اعضا همان اعضای شورایی هستند که به نیابت از شورای انقلاب فرهنگی برای تعیین روسای دانشگاهها مشخص شدند که این ترکیب نشان دهنده این موضع است همان رسالتی که برای دانشگاهها قایل هستیم به شکلی برای جهاددانشگاهی نیز قایل هستیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم بیان کرد: در آیین نامه ای که طی چند روز آینده به همه دانشگاههای کشور و شعب جهاددانشگاهی ابلاغ خواهیم کرد شورای هماهنگی فعالیتهای فرهنگی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی در هر استانی که تشکیل می شود یکی از اعضای اصلی آن جهاددانشگاهی خواهد بود. دانشگاه مادر استان، دانشگاه علوم پزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی، مسئول دفتر نهادنمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه مادر و مسئول جهاددانشگاهی استان عضو اصلی خواهند بود و بقیه دستگاهها و فعالان فرهنگی بعنوان مهمان در این شورا حضور خواهند داشت.

هاشمی عنوان کرد: امروز هم نگاه اینست که در فعالیتهای فرهنگی دانشگاهها، جهاددانشگاهی باید نقش پر رنگ تری را ایفاء کند. و این امر مستلزم اینست که در جهاددانشگاهی آمادگی هایی وجود داشته باشد.

وی افزود: الحمد الله در این نهاد انقلابی و به تبع آن در جهاددانشگاهی واحد کهگیلویه و بویراحمد رشد و پیشرفت ها و بالندگی های خوبی وجود داشته است اما همواره و امید و آرزویم این بود که این واحد قوی تر و وسیع تر شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم تصریح کرد: جهاددانشگاهی یک نهاد انقلابی خود اتکاء است که مشکلات و دشواری های زیادی دارد، این نهاد از نظر بودجه وابسته به دولت نیست و بخشی از بودجه اش از سوی دولت تأمین می شود و بخش یاز محل فعالیتها خودش تأمین می شود که این امر ایجاب می کند همه اعضای جهاد خودشان را مسئول و مالک در مسایل این نهاد تلقی کنند چراکه این مهم باعث همدلی و هماهنگی و الفت و وحدت بوجود آید.

هاشمی تأکید کرد: جهاددانشگاهی از جمله نهادهایی است که باید بین مدیریت و اعضا آن هماهنگی و وحدت وجود داشته باشد تا اصل دوام و بقاء آن بیشتر شود.

وی خاطرنشان کرد: امیدوارم است جهاددانشگاهی که نهادی بالنده و ثبات یافته شده است شاهد رونق، رشد و تعالی و ترقی روز افزون این نهاد در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد باشیم که این امر نیازمند حمایتها و هماهنگی های جهاددانشگاهی مرکز است و تلاش خواهم کرد که در حد امکان برای رشد فعالیتها، درآمدزایی و ارتقاء هویت سازمانی و اجتماعی از این واحد حمایت کنم.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم گفت: سازمانهای و دستگاههای دولتی و بخش خصوصی در زمینه آموزش های لازم با تعامل با جهاددانشگاهی فعالیتهای خود را به این نهاد واگذار کنند تا با کیفیت برگزار شود. جهاددانشگاهی و دانشگاههای استان باید تعامل و همکاری های خود را بیشتر کنند.

هاشمی اضافه کرد: جهاددانشگاهی می تواند بعنوان یک بازوی علمی و فرهنگی و بازوان فعال در فضای دانشگاهی باشد.

منبع: ایسنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد