تاریخ درج خبر : 1394/05/19
کد خبر : ۵۱۴۸۰۷
+ تغییر اندازه نوشته -
سعدی جهان بین

«راز لبخند های ظریف»

سایت استان: سعدی جهان بین

ما هم بمب هسته ای ساخته ایم و هم ناو هواپیمابر
کارزار دیپلماتیک ایران و شش قدرت جهانی به فرجام رسید و موجی عمیق از نشاط دیپلماتیک را در ایران و جهان نه تنها در عرصه رسمی سیاست بین الملل، بلکه در میان ملت های جهان به راه انداخت. مذاکراتی که می رفت با زیاده خواهی طرف مقابل نه تنها مذاکرات مذکور که جهان را از دیپلماسی و منطق و گفتگو ناامید کند.
محمد جواد ظریف ورزیده ترین دیپلمات ایران اسلامی و کارگردان ایرانی این کارزار در فرآیند یکی از پیچیده ترین مناقشات بین المللی (البته ساختگی و غیر ضرور) با شجاعت، هوش سیاسی بالا ، احاطه تئوریک و مهارت عملی در بن بست شکنی و چانه زنی دیپلماتیک، اعجاب جهانیان را برانگیخت و الگوی جدیدی از سیاست ورزی را برای بازیگران عرصه دیپلماسی و تدریس در آکادمی های معتبر جهان رونمایی کرد و نشان داد دیپلماسی مهارت پیچیده ای است که گاهاً از مصاف فیزیکی و جنگ سخت افزارانه بسی مهمتر است و همینطور که به قدرت های بزرگ فهماند که جمهوری اسلامی در هر برهه و بحرانی هرچند پیچیده و چند لایه،ظالمانه و دست ساخته دشمنان باشد، ضمن حفظ آمادگی و توان بالای نظامی خود،اعتلا، امتداد، پویایی کشور و نظامش را صرفاً نه به بهای شکست و سقوط حریف که با منطق گفت و گو و بازی عادلانه برد-برد به دست خواهد آورد و برعکس این فلسفه و ذات لیبرال دموکراسی غربی مبتلا به نارسیسیسم است که بقای خود را در فنای دیگران می جوید.
در این یادداشت ضمن خداقوت به تیم مذاکره کننده هسته ای ، از یک منظر و دریچه ذهن و قلم ناقص خود با با این فرض که هدف از دیپلماسی تامین منافع ملی است و کشورها به عنوان بازیگران و دیپلماتهایشان به عنوان کنشگران اصلی محیط سیاسی پیرامون با دیپلماسی و مذاکره به دنبال تامین،حفظ و گسترش و تعمیق منافع، سیاست ها و اهداف خود هستند، با ذکر چند نکته در چند پاراگراف در صدد پاسخ به این سئوال هستیم که مذاکره کنندگان ما عمدتاً با چه پشتوانه ای نمایندگان شش قدرت بزرگ جهانی را با هم اشتغالات سیاسی به خصوص در این اواخر به مدت قریب به 20 روز در هتل کوبورگ میخ کوب کردند و در عین حال ذره ای از اصول و خطوط قرمز نظام و مقام معظم رهبری عدول نکردند و تابستان وین را به بهار دیپلماسی جهان مبدل نمودند.
راستی پشتوانه و راز لبخند های پر از اعتماد به نفس ظریف چه بوده است ، چرا که به قول خود دکتر” دیپلماسی عرصه گردنکشی شخصی نیست”.
نکته اول: در جهان فرا مدرن امروز اقتصاد،فرهنگ و ساست بین الملل در هم تنیده و بهم پیوسته است و انفجار اطلاعات و ارتباطات و پیشرفت تکنولوژی جهان را به دهکده ای تبدیل نموده است. متاثر از پویش جهانی شدن و چنین فرایند فراگیری مفاهیم و مولفه های امنیت ،سیاست و فرهنگ و شاخصه های آن دچار تحول گردیده و همین امر کنشگران حوزه سیاست خارجی کشورها را ناچار به مشارکت فعال در محیط سیاسی بین الملل نموده است. سیاست خارجی و داخلی مکمل ، لازم و ملزوم هم گردیده و کشورها به جد درصدد تعمیق و گسترش منافع و حوزه نفوذ خود در ورای مرزهای رسمی خود هستند. شاید این جمله دکتر ولایتی روشن کننده مطلب باشد که ” ما سنگرهای دفاع از امنیت ملی خود را در بیرون مرزهایمان تعبیه کرده ایم و می کنیم” ، یعنی همان چیزی که در ادبیات روابط بین الملل به ” عمق استراتژیک ” معروف است و درنهایت همین گستردگی و اهمیت عمق استراتژیک است که روی میز مذاکره و نبرد دیپلماتیک بعنوان یکی از سازه های اصلی استراتژی چماق و هویج پشتوانه چانه زنی و ایستادگی دیپلماتهایمان عمل می کند.
نکته دوم: اکثر ما گاهاً در معابر عمومی و در میان مردم جسته و گریخته از زبان مردم عادی شنیده ایم که می گویند ” وقتی ما گرسنه ایم و نداریم بخوریم،با حزب الله و حماس و جهاد اسلامی چه کار داریم؟ سرنوشت سوریه و لبنان و یمن و بحرین چه ربطی به ما دارد؟
حال به منظور تبیین و پاسخ گویی به این برداشت و چرایی حمایت ما از حزب الله و …، این سئوال مطرح است که راستی آمریکای ابر قدرت و دارنده رتبه اول اقتصاد جهان چه نیازی به دخالت در سودان،افغانستان،مصر،عراق،سوریه،لبنان،اوکراین،قطر،امارات،عربستان و … دارد، اکثر این کشورها به طور رسمی از پول مالیات دهندگان آمریکایی میلیون ها دلار کمک مالی دریافت می کنند!
به یقین ظریف و کری در هتل کوبورگ و روی میز مذاکره ، زور مچ نمی زدند و دور بازو نمی گرفتند، بلکه هرکدام به همین عمق استراتژیک و فراوانی قدمگاه ها و پایگاه های سیاسی و نظامی خود در ورای مرزهای پشت گرم بوده و در پی به کرسی نشاندن حرف خود بوده اند.
نکته سوم: کشور ما نیز در این مسیر گام برداشته است و اگر کسانی فکر می کنند که شتاب تحولات جهانی که به تعبیر نگارنده جهان” ذره ها و لحظه هاست” اجازه می دهد که ما ابتدا دور خود سیم خاردار بکشیم ، قدرتمند شویم و پس از آن دیگر دوستان و مسلمانان جهان و نهضت های آزادیبخش را حمایت و پشتیبانی کنیم: فرسنگ ها از ماهیت تحولات جهان فاصله دارند، علاوه بر آن این گونه عمل کردن یعنی اینکه نظام حکومتی ما مدتی اسلامی نباشد و ملت مسلمان ما برای مدتی دست از اسلام بکشد، یعنی مدتی کافر باشد که امری غیرممکن و مضحک است. مضافاً در کشور اسلامی ما مسئولیت دینی و باور ما به آموزه های حیات بخش اسلام و تضاد تئوریک و ذاتی اسلام با لیبرالیسم که جوهره آن اومانیسم یعنی علم کردن انسان در برابر خداست، نیاز و وظیفه ما را به تعمیق و گسترش روابط و صدور اسلام ناب محمدی و حمایت از جنبش های آزادیبخش و مسلمانان در خط مبارزه با استکبار و پیگیری آرمانهای دینی مان و در نهایت گسترش و استحکام بخشی به حوزه نفوذ و عمق استراتژیک مان را بیشتر و بیشتر کرده است.
اینکه آمریکا به خلیج فارس ناو هواپیما بر میفرستد، ناوهای هواپیمابری که هرکدام 10تا 15 میلیارد دلار هزینه دارد و بیش از 5000 خدمه و 200 هواپیما بر عرشه آن پارک شده است، این هزینه های سنگین را جز برای پیشبرد سیاست هایش و تامین منافع برای چه تحمل می کند؟ و آنها که می گویند چه نیازی به حزب الله هست، باید بار دیگر متوجه شده باشند که مقابله با آمریکا و چنگ و دندان هایش و ناوهای هواپیما برش، حمایت و پشتیبانی از حزب الله و خط مقاومت اسلامی را می طلبد.
به یقین ناو هواپیمابر ما هم حزب الله و حماس است که بر سر اسرائیل پارک شده تا هرگاه لازم شد بر سر آن فرود آید.
بمب هسته ای ما غزه،لبنان،حزب الله، حماس و انصارالله هستند که به ایدئولوژی و اکسیر شهادت طلبی ناشی از مکتب عاشورا و عشق به ولایت، نه 90 درصد که بلکه 100 درصد غنی شده است و قطعاً هیچ کدام از زرادخانه ها و بمب های هسته ای و هیدروژنی شما کارایی و اثرگذاری آن را نداشته و ندارد.
بمب های هسته ای که چهارمین ارتش قدرتمند دنیا مسلح به پیشرفته ترین سلاح های زرادخانه های آمریکا و کماندوهای آموزش دیده و تانک های به ظاهر غیرقابل نفوذ مرکاوا را چون صاعقه بر سر آنان فرود آمد و جنوب لبنان را کابوس کماندوهای گورانی کرد تا گیج و منگ سر از بیمارستان های اعصاب و روان تل آویو در آوردند و نعره زنان اعتراف کنند که ما نمی توانیم با انسان هایی که به مرگ لبخند می زنند ، مبارزه کنیم. و این همان پشتوانه و راز لبخندهای پر از اعتماد به نفس ظریف و وقار و آرامشی است که در چهره عراقچی و سایر تیم مذاکره کننده ما موج می زد.
لبخندهایی که از راز و رمز تقلای قدرت های بزرگ جهان برای امضای توافق با ایران پرده برمی داشت تا جایی که خود دکتر ظریف بارها در برابر خبرنگاران با اشاره به همین راز و رمز می گوید: “مقامت ملت ایان و شهدای عزیز، قدرت های جهانی را مجبور کرد با ملت ایران به زبان تکریم سخن بگویند”.
و این صدای تیم مذاکره کننده و ملت ایران است که غرب و اوباما اگر نمی داند، بداند که ما سالهاست که هزاران بمب هسته ای ساخته ایم و از شرق آسیا تا بالای سر اسرائیل بسیار بیشتر از محدوده ای که حکومت های وابسته و ایادی بی اراده آنها در منطقه هلال شیعی می داند، گسترش یافته است.
بمب های هسته ای و ناوهای هواپیمابر و اورانیوم غنی شده ای که تمام تکنولوژی شما نه با دستمال کشیدن که اگر ساعت ها و روز ها با آنها مصاحبه کنید، توانایی شناسایی اش را ندارند. اورانیومی که با عطر ولایت و شهد حسینی غنی شده است و در مکتب ولایت اهل بیت بیش از 1400 است که سانتریفیوژهایش می چرخد و یزید های زمان که تو اکنون وارث طمع آنان هستی، نتوانستند مقاومتش را بشکنند و اکنون ما ملت ایران گوش به فرمان حسین زمان هم چون دانش آموخته همین مکتب سید حسن نصرالله که تمامی تکنولوژی های شما را بوسیله ی همین بمب های هسته ای اسلام مبارز سازش ناپذیر در ساحل مدیترانه به سخره گرفت و با اعلام قبلی ناوچه ساغر را غرق و نابود کرد و جهانیان را به تماشا و تحسین وا داشت و این هم دقیقا همان کاری است که ظریف در هتل کوبورگ به اتمام رساند.

ما ملت مسلمان ایران 35 اسال است که زراد خانه هایمان را سروسامان داده ایم و با سانتریفیوژهای IR12 ، 1400 سال است که غنی سازی می کنیم و به قول بچه های دبستانی: در زنگ ریاضی حساب کردیم که چند بمب و چند تهرانی مقدم،احمدی روشن و چند قاسم سلیمانی و محمد جواد ظریف برای مبارزه با دشمن داریم. حاصلضرب و جمع هایمان عددی شد از خزر تا خلیج فارس و به یقین در آینده ای که چندان دور نخواهد بود، آن هنگامی که آن سوار سبزپوش می آید، حاصل محاسبه مان به اندازه تمام جهان و از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب خواهد بود.

ما عاشق شهادتیم، عاشق مبارزه با اسرائیلیم و به قول دکتر ظریف عزیزمان روی این جمله به دقت حساب کنید: “هرگز یک ایرانی را تهدید نکنید”.
و به قول آن زعیم عالیقدر که به احترام همین فرهنگ شهادت طلبی سالهاست چفیه بر گردن انداخته: “ما از هیچ جنگی استقبال نمیکنیم، ما به هیچ جنگی مبادرت نمیکنیم و پیش دستی نمیکنیم، اما اگر جنگی اینجا اتفاق بیفتد، آن کسی که سرشکسته از جنگ خارج خواهد شد، آمریکای متجاوز و جنایتکار است”.
*دانش آموخته علوم سیاسی دانشگاه شهید بهشتی تهران.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • دوست گفت:

  بسیار فصیح وبلیغ نوشتی دست مریزاد کاش فکر تو در ذهن روشنفکر بود

 • جعفر گفت:

  مطلب بسیار زیبا همراه با تشبیه های معنی دار

 • ناشناس گفت:

  واقعا هم که ما هم بمب هسته ای ساخته ایم و هم ناو هواپیمابر داریم.
  چون ما ملت شهادتیم و اهل گفتگو و دیپلماسی و با قاطعیت از تیم هسته ایمان دفاع خواهیم کرد و همچنین از سیاست هایمان در حوزه خارجی و کشورهایی که اکنون در خط مقاومت هستند.

 • ایران مقتدر گفت:

  غرب بداند که
  ما عاشق شهادتیم، عاشق مبارزه با اسرائیلیم و به قول دکتر ظریف عزیزمان روی این جمله به دقت حساب کنید: هرگز یک ایرانی را تهدید نکنید.

 • محمد سعیدی گفت:

  نویسنده نکته های خوبی را در مورد سیاست خارجی ذکر کردن. سیاست امروز ما در فرامرزها بسیار عالی هست و باید همینجوری پیش بره تا ما در منطقه قدرتمند تر از این باشیم.

 • ریسی گفت:

  درود درود بر شما چه زیبا گفتی ودلچسپ واقعا از جنابعالی تقدیر میشود

 • برتوسن گفت:

  احسن درود برشما فرهنگی باسواد بااستعداد که مظلوم واقع شده ای-جناب اقای حاج زارع پور این فرهنگی رادریابید وکمکش کنید اینها برای نظام وجامعه وفرهنگ سرمایه اند

 • ناشناس گفت:

  من عاشق خنده ای ظریفم

 • بهمن گفت:

  درود بر فرزندان بویر احمد احسن خیلی عالی بود مرحبا بر اقای جهانبین

 • صادق گفت:

  درود بر ظریف دوست داشتنی.

 • معلم دلسوز گفت:

  احسنت آقای جهانبین به این تحلیل که بسیار بجا ،سنجده و پراز محتوا بود :ضمن اینکه از آقای زارع پور مدیرکل محترم آموزش وپرورش استان عاجزانه تقاضا میکنم سراغ این معلم سیاست مدار وبا استعداد را بگیره…..؟؟!!؟؟

 • ناشناس گفت:

  سلام سعدی عزیز.الحق و والانصاف که وارث قلم ظلم ستیز و مظلوم نواز ناجی لودابی …

 • سعید گفت:

  تعبیر جالبی بود اینکه داشته هایمان در فرا مرزها رو به بمب هسته ای و ناو هواپیمابر تعبیر کرده.

 • دانشجو گفت:

  باسلام خدمت جناب آقای جهان بین بسیارزیبا وسنجیده ، علمی ومنصفانه والبته زیرکانه بود.خداراشکر که درسایت کهگلویه آدمای باسوادی مثل شما اظهارنظر می کنند.

 • ناشناس گفت:

  دقیقا به پشتوانه همین ها و هنر دیپلماسی دکتر ظریف و تیمش ما در مذاکرات هسته ای موفق بودیم.

 • ناشناس گفت:

  دکتر ظریف دوست داریم

پربازديد