تاریخ درج خبر : 1394/05/20
کد خبر : ۵۱۴۹۸۲
+ تغییر اندازه نوشته -

افت شدید سطح آب‌های زیر زمینی در کهگیلویه

مدیر منابع آب کهگیلویه گفت: به علت استفاده زیاد از آب‌های زیرزمینی و عدم بارش‌های مطلوب در طول سال زراعی، سطح آب‌های زیر زمینی در چند سال گذشته در کهگیلویه به شدت افت کرده که سبب ایجاد بحران جدی آب در این شهرستان شده است.
علی آران عصر امروز در نشست شورای حفاظت از منابع آب بابیان اینکه بحران کم آبی یک معضل جدی است،اظهار داشت: میانگین کم آبی در ایران 250 میلی متر و میانگین تبخیر در ایران 3 برابر کره زمین است.
مدیر منابع آب کهگیلویه بابیان اینکه میانگین بارندگی در کهگیلویه وبویراحمد 730 میلی متر است،گفت:استان کهگیلویه و بویراحمد در بحث منابع آب سومین استان کشور است.
وی بابیان اینکه متاسفانه 80 درصد منابع آب استان از کهگیلویه و بویر احمد خارج می‌شود،عنوان کرد: ما نتوانستیم از منابع آب‌های سطحی شهرستان و استان استفاده کنیم.
آران با اشاره به اینکه مردم استفاده از منابع آب‌های زیرزمینی رو آورده‌اند،ابراز کرد: متاسفانه افت سطح آب‌های دشت کلاچو در شهرستان کهگیلویه به بالای 10 متر رسیده است.
وی بابیان اینکه از سال آبی 75 ما بیش از 280 میلی متر با کاهش آب‌های سطحی رو به رو بوده‌ایم، افزود: در سال 93 قریب 355 میلی متر سطح آب‌های کهگیلویه کاهش یافت.
مدیر منابع آب کهگیلویه مدیریت منابع آب را امری ضروری دانست و تصریح کرد: 40 درصد نسبت به میانگین در این شهرستان کاهش بارندگی داشتیم.
وی بابیان اینکه آب سطحی حومه غربی کهگیلویه به شدت کاهش یافته است، عنوان کرد: در دولت تدبیر و امید نگاه کارشناسی و دقیقی نسبت به بحث حفاظت از منابع آب وجود داشته و این مسئله به جد پیگیری می‌شود.
آران تاکید کرد: با ترویج فرهنگ استفاده صحیح از منابع آب و جایگزینی الگوی کشت مناسب نسبت به الگوی اشتباه برای کشاورزان می‌توان از هدرروی منابع آبی جلوگیری کرد.
وی یکی از دلایل از بین رفتن مقدار بسیار زیادی از منابع آبی به علت زیرکشت رفتن زمین‌های کشاورزی به کشت هندوانه را عدم اطلاع رسانی و آموزش در بین کشاورزان عنوان کرد.

منبع:تسنیم

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد