تاریخ درج خبر : 1394/05/20
کد خبر : ۵۱۵۱۳۶
+ تغییر اندازه نوشته -

«باز هم استخدام باز هم رابطه»

سایت استان: محسن صالحی

از آنجا که یکی از ارکان تشکیل دهنده ی هر جامعه قشر جوان آن جامعه می باشد و تأمین نیازهای این قشر با توجه به این موضوع که قشر جوان سازنده ی فردای هر جامعه است مستلزم یک برنامه ریزی دقیق و پایه ای است. یکی از نیازهای اصلی و شاید بتوان گفت نیاز اصلی قشر جوان هر جامعه بحث اشتغال می باشد و کشور ما نیز از این امر مستثنی نیست و این قشر برای تأمین یک آینده متوسط با حقوق ثابت بیشتر به سمت استخدام های دولتی می روند.
از آنجا که در کشور ما قشر جوان به مراتب بیشتر از عناوین و تعداد اندک استخدام هایی است که توسط دولت صورت می گیرد، شاهد جایگزینی رابطه به جای ضابطه هستیم. که در صورت ادامه روند رابطه به جای ضابطه در سیستم های دولتی در طولانی مدت شاهد به وجود آمدن پدیده دیگری به نام فساد اداری خواهیم بود.
اما فساد اداری در سیستم های دولتی یک کشور عبارت است از اقدام های مأموران دولتی برای انتفاع و بهره برداری برای خود و یا اشخاص دیگرکه از راههای مختلف از جمله نقض قوانین و مقررات اداری، تغییر و تفسیر قوانین و مقررات اداری و غیره است.
امّا موضوعی که این روزها بهت و تعجب همه را به همراه داشته آگهی به اصطلاح استخدامی جهاد کشاورزی استان (کهگلویه و بویراحمد) آن هم بدون برگزاری آزمون است. لذا با توجه به تفاسیر و نظرات مسئولان از قانون بر آن شدم تا به منظور تنویر افکار عمومی چند سطری قلم بزنم. استخدام اخیر در صورتی است که مسئولین سازمان برنامه و بودجه کشور بارها بر این موضوع تأکید داشته اند که هرگونه استخدام باید از طریق آزمون صورت گیرد و این در صورتی است که بازرس کل استان استخدام بدون آزمون را تخلف محسوب کرده امّا با این حال رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان این نوع استخدام را قانونی می داند!!!
موضوعی که نظر بنده را بیش از همه به خود جلب می کند تفسیر دو گانه از قانون است. امّا می توان با کمی دقت حرف بازرس استان را —————— صحیح دانست.
صحبت ها حاکی از رابطه بازی برای استخدام این افراد است و اینکه تمامی این افراد از قبل استخدام شده اند و این آگهی پوششی برای قانونی!!! جلوه دادن آن است.
امّا از آنجا که عدالت اجتماعی نیاز مبرم جامعه می باشد تا همه از هر امکانات موجود در یک جامعه به صورت یکسان بهره مند شوند. در همین باره حضرت امیرالمومنین (ع) می فرمایند که {{ عدل فراگیر در جلب خشنودی مردم بهترین شیوه و هدف می باشد و پاسخ به خواسته های فزون خواهان خوشنودی بخش اندکی از جامعه و گسترش خشم مردم را در پی دارد. و فزون خواهان از اجرای عدالت از همه ناخشنود تر هستند و در بهره مندی از امکانات دولتی نیز ناسپاس تر هستند}}.
امّا روی سخن بنده با آقایانی است که این نوع استخدام ها را قانونی می دانند. این افراد کسانی هستند که با توجه به نوع احراز پست های خود جهت جلب نظر حامیان خود از هر نوع بهره برداری و تفسیر از قانون ابایی ندارند و در واقع خود را قانون می دانند، همان طور که در سخن حضرت امیرالمونین (ع) مشاهده نمودیم {{ فزون خواهان در همه ابعاد ناسپاس هستند زیرا وقتی در یک جا از قانون عدول می کنند، عدول از قوانین دیگر را نیز بر خود امری عادی می دانند}}.
اگر اینها سری به سخنان حضرت امام (ره) در باره ی عدالت اجتماعی بزنند خواهند دید که ایشان فرمودند {{ عدالت واقعی این است که در ارتباط با دول و معاشرت با مردم، معاملات با مردم، دادرسی، قضا و تقسیم درآمد مانند حضرت امیر المومنین (ع) رفتار شود}}.
بنابراین دولت مردان به جای آنکه به بخش فزون خواه جامعه توجه کنند، بهتر است که مشارکت عمومی را جلب کنند و با افزایش رضایت مردم، سطح اعتماد، امنیت و حمایت های مردمی از دولت را نیز ارتقاءِ دهند.
از تمامی مسئولان خواستاریم که با نهایت دقت تمامی مراحل استخدامی را پیگیری کرده تا رابطه بازی در این نهاد ونهاد های دیگر استان برچیده شود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناشناس گفت:

  واقعاراست میگه پیگیری شودهرچندتاثیری ندارد

 • شهروند گفت:

  اگر بازرس گفته غیرقانونی است خودش هم راهکار برخورد قانونی را بلد هست بنابراین تو نمیخواد کاسه داغ تر از آش شوی به خصوص تو که بهت را بحط مینویسی میخوای قانون تفسیر کنی!!!!!!!!!!

  • nasr گفت:

   عصبانیت شما شهروند عزیز هم در نوع خودش جالب هس.
   دست مریزاد به سایت استان به خاطر اطلاع رسانی.

   • nasr گفت:

    وقتی کامنت اصلی را حذف کرده این ( کامنت گذار به اسم شهروند)، این پیام من که در جواب اون بنده ی خدا نوشته شده بود هم دیگر موضوعیت ندارد؛ پس بهتربود جفت پیام ها را حذف می کردین.
    عادت به کامنت گذاشتن نداشتم از دیروز که دوتا کامنت گذاشتم برام جالب شده یکیش اینجا اینجوری شده و دیگری که کاملا هم محترمانه بوده ( زیر مطلب http://k-b.ir/515075 ) از دیروز هنوز مثلا در دست بررسی هس، برام جالب بوده به هر حال. این پیام را برا خود دست اندرکاران محترم سایت نوشتم نیازی به نشر آن نیست. با تشکر.

پربازديد