تاریخ درج خبر : 1394/05/24
کد خبر : ۵۱۵۳۳۱
+ تغییر اندازه نوشته -
سیدضیاءالدین رضاتوفیقی

«معیارهای حداقلی اصلاح طلبی»

سایت استان: سیدضیاءالدین رضاتوفیقی*

مدتی ست که در بین اصلاح طلبان اتهام به یکدیگر مبنی بر اصلاح طلب نبودن آن دیگری، چه در سطح ملی و چه در استان به هر علت رواج پیدا کرده است. یکی از علل آن، شرایطی است  که در دولت جدید برای رسیدن به پست ها پیش آمد و علت دیگر، انتخابات مجلس در اسفندماه سال جاری‌ست که در وقت دیگری باید به آن پرداخت.

اما پرسش این نوشته این است که حداقل معیارهای لازم برای اصلاح طلب نامیدن و خواندن افراد یا احزاب چیست ؟

نمی توان انکار کرد که هم فرصت طلبان و هم بدلی‌ها در این شرایط خود را اصلاح طلب می نامند. اما آیا می توان بدون ملاک و معیارهای فکری و عملکردی و یا چند نقص و اشتباه یا فراهم نبودن زمینه برای عملکرد اصلاح طلبانه‌ی حداکثری، کسی را به چوب کینه شخصی یا حسادت یا تنگ نظری یا رقابت در انتخابات از دایره‌ی اصلاح طلبی به گمان خود راند و خود را به جای ملاک و معیارها و به جای مردم نشاند و با خودمحوری و خود معیارپنداری هر کسی را که کمی با ما متفاوت فکر یا عمل می کند غیر اصلاح طلب و بدلی و فرصت طلب خواند؟

DSC_0690

در گفتمان اصلاح طلبی ایران امروز حداقل معیارهای اصلاح طلبی از نظر نگارنده به شرح زیر هستند:

الف) اعتقاد به آزادی های قانونی، آزادی اندیشه و باور و قلم و بیان و رسانه و احزاب و تشکل‌های صنفی و انتخابات و گردش قدرت با رای اکثریت و نقادی و نقدپذیری و محترم داشتن حریم خصوصی و حرمت مالکیت مشروع خصوصی.

ب) قانون‌گرایی و التزام به قوانین در عرصه‌ی عمل، حتی اگر نقد به قانون وجود داشته باشد باید از طریق قانونی اصلاح شود، وگرنه  پرتگاهی به نام آنارشیسم و هرج و مرج در پیش است. از آنجا که اصلاحات قانونی، تدریجی و مردمی‌ست، اصلاح طلب نیز مقید به قانون و تغییرات تدریجی‌ست که مردم خواهان آن هستند.

ج) اعتقاد به عدالت اقتصادی و حقوقی و قضایی و مبارزه با رانت خواری و اختلاس و ارتشاء و رانت صادرات و واردات و وام و تسهیلات بانکی و رانت اطلاعات اقتصادی و برابر بودن همه‌ی ایرانیان در فرصت های شغلی و سرمایه گذاری و کسب علم و دانش و تحصیلات و هنر و مناصب حکومتی اعم از نمایندگی مجلس و دولت.

د) باورمندی و تلاش برای پیشرفت و توسعه‌ی متوازن کشور، شفاف بودن درآمدها و هزینه های دولت و تمامی حکومت و مصرف هزینه ها، توام با برنامه‌ی عالمانه، در جهت پیشرفت کشور و سرمایه گذاری مولد و کاهش فقر و بیکاری و فساد و اعتیاد و تورم و گرانی و افزایش درآمد ملی و درآمد سرانه و رشد اقتصادی و آماده کردن زمینه‌ی ارتقاء منزلت  و حفظ کرامت انسانی همه‌ی شهروندان و رشد و توسعه ی نیروی انسانی، رشد علم و فناوری و بهبود و گسترش زیر ساختها برای پیشرفت شتابان. اینهمه نیاز به اصلاح ساختارها و قوانین و اصلاح رابطه ی دولت – ملت و عزم ملی و همفکری و همزبانی و همدلی عمومی دارد.

ه) باور به اصول اخلاقی در مناسبات فردی و اجتماعی و دوری از دروغ و فریب و نیرنگ و ریا و ناجوانمردی و زهدفروشی و دین ابزاری، همچنین پاسداری از میراث  فرهنگ و تاریخ درخشان و پر افتخار ایرانی و اسلامی به عنوان هویت ملی و جمعی همراه با استقبال از پدیده های مفید مدرنیته.

و) اعتماد به نسل جوان و تحصیل کرده و واگذاری مناصب و موقعیت های سیاسی به آنان و همچنین استفاده از تجربه سال خوردگان به عنوان مشاورین دلسوز و بی توقع، نه انحصارگران موقعیت ها و منزلت ها.  پیران بدون شور و تحول خواهی جوانان قادر به تغییر اوضاع نیستند و جوانان، بدون تجربه‌ی پیران، محکوم به تکرار تجربه های تلخ پیرانند.

ز) تن دادن به رای جمعی در تصمیمات و اعمال و بهاء دادن به افکار عمومی و نتایج رای اکثریت و ملزم بودن به قواعد کار جمعی و سیاسی و تکثر سیاسی و پذیرش تنوع سلیقه ها و تفاوت انسان ها.

ح) واقع بینی در اندیشه و عمل. واقع بینی با واقع گرایی متفاوت است. چه بسیار واقعیت های تلخی که نباید وجود آن ها را در عمل نادیده گرفت و البته نباید به آن ها تسلیم شد.

 بر این اساس برای اصلاح طلب نامیدن فرد یا افرادی باید به اندیشه ها و عملکردها و به معیار و ملاک ها رجوع کرد.

حداقل‌های فوق معیارهای اصلاح طلبی هستند. اینکه کسانی را به این دلیل که راه های دیگری را متفاوت از شما، برای رسیدن به اهداف در پیش گرفتند، از جمله تعامل با اصولگرایان که امری سیاسی‌ است، ما را مجاز به متهم کردن دوستان به خروج از اصلاح طلبی نمی‌کند. همچنین نباید با خیال باطل مالکیت سند اصلاح طلبی به نام خود و بی دلیل راه را بر اصولگرایانی که باورمندانه جذب گفتمان و اهداف و برنامه ها و عملکردها و شعارهای اصلاح طلبی شده یا می شوند، به علت تنگ نظری سد کرد که این هم کاری‌ست غیر اصلاح طلبانه. همه‌ی اقرار کنندگان و معترفان به گفتمان اصلاح طلبی، اصلاح طلب‌اند مگر اینکه بر اساس یقین و نه گمان، خلاف آن در عمل ثابت شود.

تعامل با اصولگرایان برای خدمت به مردم و پیشرفت کشور یا استان، به هیچ وجه به معنای خروج از دایره‌ی اصلاح طلبی نیست. دگم اندیشی سیاسی و کله شقی رفتاری و خشونت گفتاری و ناتوانی در درک واقعیت ها و تغییرات جهانی و ملی و منطقه ای و تلاش برای حذف یا نابودی رقیب و عدم مدارا و تهمت و تخطئه و تخریب، فرسنگ ها با اندیشه و منش و رفتار اصلاح طلبی فاصله دارد. آغوش اصلاح طلبان باید همواره و با روی گشاده برای پذیرش همه‌ی افراد و اشخاص باز باشد و این به معنای نادیده گرفتن سوابق افراد و فعالان سیاسی اصلاح طلب نیست و نباید باشد.

همه‌ی اصلاح طلبان در استان، با تمام تنوع سلیقه‌ها و روش‌ها و با تمام گلایه‌ها و انتقاداتی که از گذشته و حال یکدیگر دارند بنا به ضرورت منافع ملی و منافع جریان فکری و سیاسی اصلاح طلبی در کشور و استان، باید به وحدت و انسجام بیاندیشند و در این مسیر گام بردارند.

اما همین جا پرسشی جدی و تعیین کننده مطرح است و اینکه چه کسانی و با چه انگیزه و هدفی اخلاقاً مجاز به تعامل با اصولگرایان در استان هستند؟

تعامل انسانی و دینی به عنوان وظیفه‌ی انسانی و اخلاقی حق همگان است. نوع دیگری از تعامل این است که نماینده‌ی مجلسی یا استانداری یا مدیرکلی یا رئیس دستگاهی در استانی و برای پیشرفت آن استان و حل مشکلات مردم با اصولگرایان در تهران یا استان تعامل می کند و در عین حال به اصلاح طلبی پایبند است. اگر چه ممکن است اصلاح طلبان به آن نماینده یا مدیر انتقادات و انتظاراتی داشته باشند اما این تعامل هم اخلاقی و هم لازم و ضروری ست و نباید منشاء سوء تفاهم یا اتهام‌های نابجا شود. اما گاهی کسی یا کسانی برای ضربه زدن به یک نماینده یا کاندیدای اصلاح طلب یا یک مدیر اصلاح طلب با کاندیدا تراشی، به قصد شکست یک نماینده‌ی اصلاح طلب، هر چند مورد انتقاد، با اصولگرایان شناخته شده هم پیمان می‌شوند. این کاری به غایت ناجوانمردانه و دور از اندیشه و منش اصلاح طلبی و حتی دور از اخلاق سیاسی‌ست و اصلاح طلبان باید هوشیار باشند که چنین حرکت‌های بی مبنا و توطئه گرایانه‌ای آب به آسیاب رقیب میریزند و جز پشیمانی و سرافکندگی برای بانیان  و آمران و عاملان آن، چیزی در پی نخواهد داشت و از بین اصلاح طلبان اصیل رانده و در میان اصولگرایان هم مانده و درمانده خواهند شد.

همه باید بدانیم که رفتار و کردار ما در معرض دید همگان، به ویژه احزاب و شخصیت‌های اصیل اصلاح طلب است و امروز و فردا در پیشگاه خدای بزرگ و مردم و تاریخ باید پاسخگو باشیم. انتخابات نزدیک است و فرصت کوتاه. هر اصلاح طلب دلسوز و مسئولیت شناسی، در هر روستا و شهری و در هر صنف و حزب و رسانه‌ای  مسئولیت دارد که در رفع سوء‌تفاهم ها و اختلاف و انشقاق و بدبینی‌ها تلاش مداوم و صادقانه داشته باشد. همه با هم صادقانه دست یکدیگر را برای  وحدت بفشاریم که پیروزی جز در سایه وحدت دست یافتنی نیست.

*فعال سیاسی و عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • سید لطف اله تقوی گفت:

  ، مورد قبول همه و کاریزماس .
  باتجربه‌‌های گذشته نشان داده است اصلاح طلبان در این حوزه انتخابیه آرای بسیار بالایی داشته اند که همیشه به واسطه چند دستگی و تقسیم آراء بعد از بهرام تاجگردون موفق به فرستادن یک نماینده به مجلس نشده اند.
  بسی جای تاسف دارد که رابطه و معادله های سیاسی مسئولین رو معرفی می کنند و خیلی وقته که از شایسته سالاری نیز خبری نیست ، اما خدا را هزار مرتبه شاکریم که سیستم روشنفکری این دیار در وضعیت پوست اندازی می باشد و جوانانی برومند و توانمند را در مرحله معرفی و شناساندن داریم و در کنار این چهره‌‌های جدید و توانمند کماکان نام‌‌های قدیمی‌تر همچون حضرتعالی ، باقر نیکبخت ، سید کامل تقوی نژاد ، مهندس جهانگیری ، مهندس افشانی ، مهندس رحیمی ، لاهوتی ، حاجی رضا موسوی ، حاج حسین پرندوار ، علی اسماعیلی ، محمد حسن محقق و خانواده تاجگردون که کمک به سزایی به این دیار کرده اند و دیگران عزیزانی که زحمات و تلاشهای بی شاعبانه شان کمکهای به سزایی به شهرستان محروم کردند .

 • سید لطف اله تقوی گفت:

  با عرض ادب و احترام خدمت جنای آقای رضا توفیقی ، مسئولین سایت وزین و عزیزان خواننده ،
  متاسفانه نگرش و آینده مدیران استان بخصوص شهرستان‌های کهگیلویه بزرگ ، بیشتر به وضعیت انتخاباتی گره خورده
  نشانه‌‌‌ها اینک نیز نشان از تداوم این اختلافات دارد و این طیف برای موفقیت هیچ راهی جز گذشتن از منیت‌‌‌ها و تن دادن به اصول دست و پا شکسته حزبی و تشکیلاتی ندارند. آنها باید با تمرکز بر روی یک نیروی توانمند و طراحی یک استراتژی هدف دار در انتخابات آینده شرکت نمایند و اما نباید از یک مشکل بزرگ اصلاح طلبان کهگیلویه به سادگی گذشت که آنها بر خلاف دو شهرستان بویراحمد و گچساران فاقد یک رهبری همه جانبه …

 • علی اصلاحی گفت:

  با این حساب و کتاب اصلاحطلب پیدا نمیشه, همه دنبال فرصتن. این متر سر و ته نداره که, پس سیاسیون دنبال چه دردسری هستن

 • اصلاح طلب اصیل گفت:

  احسنت بر این تحلیل پر مغر و متین
  پیشنهاد میدم امثال فروزان حتما بخونن
  و مثل کبگ سرشون زیر برف نکنن!

  • ناشناس گفت:

   شعور سیاسی داشتن خیلی هم ذاتی نیست!بهتره یه کم مغزتو به کار بندازی و بفهمی که منظور اقای توفیقی دکتر فروزان نبوده!!!همانطور که خود اقای توفیقی گفته مطلقا منظورش شخص خاصی نبوده!!

 • اصلاح طلب گفت:

  زنده باد سالم ترین و باشرف ترین اصلاح طلب استان
  درود خدا بر سید ضیاء بزرگ

 • بهلول گفت:

  درود بر سید بزرگوار . ای کاش دوستان اصلاحطلب در شهرستان کهگیلویه در کنار هم بنشینند و اختلافات خودشان را حل و فصل میکردند .

 • شهروند گفت:

  سلام بر سید تقریبا موضوع بحث شما جناب تاجگردون استنکند خدای نکرده یادتان رفته که ایشان هیچ سنخیتی با شما ندارد… لطفا دوباره اب به اسیاب فرصت طلبان نریزید..اگر چنین شود از شما بعیده ایشان راهش رو مشخصا بر اساس منافع فردی و خانوادگی بسته است…پس سید عزیز طلای وجود نازنینت را با مس کم بها طاق نزن که سحر نزدیک است

 • اصلاح طلب گفت:

  درودبراصلاح طلبان سرافراز،رضاتوفیقی،عسکری،خواجوی،بهرام تاجگردون،کریمی نژاد،کفایی،

 • بویراحمد گفت:

  مجلس آینده بایدازافراطیون پاک شودمجلس آینده متعلق به اصلاح طلبان واعتدالیونه،

 • فریبرز جهانبازی گفت:

  درود بسبار بر اصلاح طلب اندیشه ورز جناب استاد رضا توفیقی که بسیار مستدل به موضوع پرداخته اند امیدوارم حداقل مدعیان اندیشه محوری در چالش های پیش رو با محور قراردادن اندیشه ی اصلاح طلبی ونه بر اساس منافع فردی وگروهی دست به انتخاب صحیح بزنند تا چهره هایی به راستی اصلاح طلب را وارد مجلس کنند …

 • ناشناس گفت:

  درشعارحرفهای خوبی است ولی درعمل دوستان هم خطیت مثل….. شمارادورمیزنه وفقط به قوم وخویش بازی وتبانی ومعامله مبادرت میکند.ساداتی هابلایی سراصلاحات تواستان اوردندکه به این سادگی قابل جبران نیست.اخیراهم شورای هماهنگی توسعه راتشکیل دادندوباتخته گاز جلومیرندشماهم بیاهی مصاحبه کن.دلم خوش است که نامم کبوترحرم است.

 • لنده گفت:

  درود بر سید با تدبیر واصلاح طلب حقیقی رضاتوفیقی عزیز

 • ناشناس گفت:

  کدوم اصلاح طلب این رو رعایت میکنه،
  هیچ کدوم..
  همش دروغ

پربازديد