تاریخ درج خبر : 1394/05/25
کد خبر : ۵۱۵۴۲۴
+ تغییر اندازه نوشته -

بهون

سایت استان_بهون (سیاه چادر) عشایر کهگیلویه و بویراحمد با پوششی از موی بز که به وسیله خود عشایر بافته می شود و تعدادی ستون (دیرک) های چوبی که آن را بر پا نگاه می دارند به وسیله طنابهای اتصال و میخ های چوبی به زمین محکم می شوند.

ابتدا موی حیوان را با قیچی می چینند. سپس آن را تمیز کرده وکرک را از آن جدا می کنند. علت جدا کردن کرک از موی بز آن است که کرک را آفت بید از بین می برد و هرگاه در بافت بهون وجود داشته باشد در اثر بید زدگی قسمت هایی که تار وپود کرک داشته باشد، باعث از هم گسیختگی بافت همان قسمت شده وایجاد شکاف می کند.در صورتی که موی بز از بیدزدگی مصون مانده وسالها دوام خواهد داشت.

موی بز را پس از چیدن وجدا کردن کرک ، می ریسند. رشتن نخ بوسیله درک چوبی که به آن پره می گویند ، توسط زنان انجام می گیرد. پس از آماده شدن نخ ، آن را دولا می کنند وبسته به مورد استفاده ونیاز ، در روی زمین به درازای مورد دلخواه چله کشی می کنند. هر قطعه ای که به این صورت بافته می شود “لت بهون” می گویند. اصولا لت بهون همانند تخته های جاجیم ، بصورت نوار بافته می شود. پس از آماده شدن لت های بهون ، به تعداد مورد نیاز آنها را کنار هم گذاشته واز پهنا با نخ (با موی بز) به هم می دوزند. یک تخته بهون بطور متوسط از 15 تا 25لت تشکیل می شود که از درازا بهم می دوزند.

سقف چادرها که از چند لت و دیوارهای آن (لاره) که همه از موی بز بافته شده اند با سوزن های چوبی یا آهنی (شیش) به هم متصل می شوند.

اطراف چادر به وسیله چیق پوشانده می شود. شکل قرار گرفتن دیرک ها در زمستان و تابستان متفاوت است; در تابستان سقف چادر مسطح است و در زمستان شیب دار که آب باران از آن جاری می شود. در گرما دیواره ها را جدا می کنند تا هوا جریان یابد.

آرایش درون بهون ساده است و به ذوق وسلیقه زنان جلوه می‌گیرد. چیدن و آویختن پاره‌یی از چیزها در چادر به رسم و سنتی است ایلی و قدیمی.

Chador_QashQai_5-wwwSharamBadr

11822502_1491174381175490_5780391228063360329_n

5880682-7363-l

siahchador

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد