تاریخ درج خبر : 1394/05/26
کد خبر : ۵۱۵۴۷۲
+ تغییر اندازه نوشته -

دغدغه مشترکی به نام سامان دهی فعالیت های خبری مجازی/ اینجا چه کسی خبرنگار است؟!

ساعت ۱۰ شب، تازه وقت کردم که پیام های شبکه های اجتماعی و کامنت های همکارانم را نگاه کنم، اما تماس های مکرر یک نفر با عنوان خبرنگارسایت…. کارهایم را نیمه تمام گذاشت، نمی دانم فردی که خود را برایم خبرنگار معرفی می کند چه کسی است و این سایت خبری وجود دارد یا خیر و اصولا اهداف این سایت خبری چه خواهد بود.

این موضوعی است که این روزها مرتب از مدیران استانی و روابط عمومی ها شنیده می شود؛هرچه به زمان انتخابات مجلس شورای اسلامی نزدیک تر می شویم، سایت های خبری نیز در استان ما رو به افزایش هستند و می توان با حداقل هزینه نسبت به راه اندازی آن اقدام کرد.

با آغاز به کار دولت یازدهم، تلاش شد نسبت به سامان دهی این سایت های با رشد قارچ گونه چاره اندیشی شود که در این زمینه نزدیک به ۸۰۰ سایت خبری رسما از هیات نظارت بر مطبوعات مجوز فعالیت گرفتند و قانون مطبوعات هم درباره آنها رسمت پیدا کرد.

اما در کنار تمام این سوالات و تبریک های روزمره ای که این روزها به بهانه ۱۷ مرداد، روز خبرنگار در استان شاهد هستیم، پشت پرده نیز کُنش و واکنش هایی را هم از طرف این سایت ها درباره عدم معرفی خبرنگاران آنان برای تجلیل در ادارات استان می ینیم و می شنویم! و هم گلایه هایی که مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و این اواخر مدیران استانی درباره مشخص نبودن هویت این سایت ها بیان نموده اند؛ چاره اندیشی جدی را طلب کرده است.

باید بپذیریم که زمان آن رسیده از این دوستان و از مسئولان فرهنگی و سیاسی مسئولیت دار در این زمینه سوال شود که واقعا در استان ما چه کسانی خبرنگارند؟! و چه سایت های خبری و رسانه های مکتوب حق فعالیت، اطلاع رسانی و شرکت در جلسات و نشست ها را دارند؟

و دیگر اینکه مدیران استانی و مسئولان باید با چه گروهی همکاری کنند؟! پاسخ سوالات، یادداشت های و کامنت های چه کسانی را بدهند و مهم تر اینکه بالاخره قرار است این مهم در کهگیلویه و بویراحمد سامان دهی شود یا خیر؟!

پاسخ خبرنگار کیست؟؛هم چنان در استان ما مبهم است
ظاهرا تمامی این سوالات برای این عزیزان هم پاسخ روشنی ندارد! امروزه این دغدغه مشترکی در استان ما شده است که همتی عالی را برای برطرف کرددن آن طلب می کند.
برای روشن تر شدن مطلب و کمی هم توضیح بیشتر، گذری بر صحبت های دکتر دهبانی پور، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در روز خبرنگار می زنیم که در کنار صحبت های خود مبنی بر درخواست از رسانه های مجازی برای دریافت مجوز، تصریح کرد در نظر دارد با ارسال نامه ای به ادارات، رسانه های دارای مجوز برای همکاری را نیز اعلام کنند تا بخش عمده ای از مشکل کنونی در استان حل شود!

موضوعی که ظاهرا هنوز هم اجرایی نشده است، با این وجود؛ همین صحبت های دکتر دهبانی پور و همچنین استاندار درباره خبرنگاران و رسانه ها، همانگونه که خودشان نیز در همان جلسه اذعان کردند و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز به وضوح گفت، ساعتی پس از انتشار اعتراض های جدی را به همراه داشت.

تمام زوایای مثبت حرکت های کنونی و مباحث ارائه شده در روز خبرنگار که اتفاقا اگر در هر کجای کشور کمتر به آن نیاز باشد، در استان ما بسیار نیازمند سامان دهی هستیم تا گرهی گشوده و آرامشی حاصل شود؛ تحت تاثیر انتقادهای مطرح شده از این دیدگاه ها قرار گرفت.

صحبت های دکتر دهبانی پور و تاکید وی بر مجوز دار و شناسنامه دار شدن رسانه های مجازی در استان اتفاقا می تواند به رشد و توسعه این رسانه ها کمک کند و همچنین شرایطی فراهم آورد که مسوولیت پذیری دو طرفه ای نیز حاصل شود و اتفاقا باید از این دیدگاه دفاع کرد.

جایگاه تعهد حرفه ای خبرنگار / تبدیل بعضی رسانه های مجازی به خانه قهر
باید باور داشته باشیم که فعالیت رسانه ای نیز همچون سایر حرفه های موجود در کشور، دارای اصول و روش های علمی و مشخصی است!

اگر دوستانی در سایت های خبری خود به نام خبرنگار قعالیت های صورت گرفته در استان را نقد می کنند( که در نوع خود خوب است) و پاسخ نقد(بخوانید جوابیه یا تکذیبیه) را هم مجددا نقد می کنند! و در زیر همان مطلب ارسالی درج می کنند، کاش یک بار به این موضوع تبدیل بعضی رسانه های مجازی استان به “خانه قهر” هم توجه کنند که چه مسائل و نوشته هایی را منتشر می کنند؟! و مهم تر اینکه با تعهد حرفه ای شغل خبری چگونه رفتار می کنند که هر کامنت(نظر) و یا هر مطلبی را بدون بررسی صحت موضوع طرح و منتشر می کنند؟ بعد از آن برای اثبات درستی مطلب مورد ادعا و منتشر شده، با مدیر مربوطه و یا روابط عمومی سازمان طرح موضوع می شود! تا نظر وی را نیز جویا شده و به مساله مطرح شده شکل رسمی و تایید شده بدهند.

سامان دهی پایگاه های خبری، دغدغه مشترک این روزها
امروز سامان دهی این وضعیت به دلیل نوع مطالب و موضع گیری رسانه های خبری در فضای مجازی ، دغدغه مشترکی در کشور و همچنین استان ما ایجاد نموده است.

شاید اگر به همین صراحت مسیری که دکتر دهبانی پور انتخاب کرده، حمایت شود، در آینده ای نه چندان دور دغدغه مشترک مردم و مسئولان مبنی بر پاسخگو بودن دو طرفه نیز جامه عمل بپوشد که آن زمان مدیران استانی و روابط عمومی ها هم می دانند به چه کسانی باید پاسخگو باشند تا افکار عمومی عملکرد را از عمل نکردن، تشخیص دهند…. به امید آن روز
توضیح :برای اینکه قضاوتی هم نکرده باشیم و شما خود بخوانید و ببینید، صحبت های استاندار را در اینجا و همچنین صحبت های مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در روز خبرنگار را نیز در اینجا که سلام دنا منتشر کرده است را بازنشر می کنیم.

منبع: سلام دنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد