تاریخ درج خبر : 1394/05/29
کد خبر : ۵۱۵۶۵۶
+ تغییر اندازه نوشته -

برپایی نمایشگاه صنایع‌دستی ۲۳ استان کشور در پارک مهرورزی یاسوج

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد از برپایی نمایشگاه صنایع‌دستی ۲۳ استان کشور در یاسوج خبر داد و گفت: این نمایشگاه تا ۳۱ مردادماه دایر است.

محمود باقری اظهار داشت: 140 غرفه در نخستین نمایشگاه سراسری صنایع دستی، هنرهای سنتی و سوغات محلی با حضور 23 استان کشور در پارک ساحلی یاسوج بر پا شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: از مجموع 140 غرفه برپا شده، 70 غرفه به صنایع دستی و مابقی نیز به سوغات و هدایای محلی، گیاهان دارویی و کارگاه‌های زنده تعلق دارد.
محمود باقری تصریح کرد: این غرفه‌ها در محیطی به مساحت 3 هزار متر مربع در مجموعه تفریحی – توریستی پارک مهرورزی برپا شده تا مسافران و علاقمندان به راحتی از آن بازدید کنند.
این مقام مسئول ادامه داد: تمامی این غرفه‌ها به طور کامل با زیور آلات و المان‌های سنتی و بومی آذین‌بندی شده و تلاش شده گردشگران و بازدیدکنندگان بلافاصله پس از ورود به نمایشگاه از فضای زندگی شهری دور شوند.
باقری افزود: در این میان به غرفه داران تاکید شده در صورت امکان با لباس‌های محلی و سنتی منطقه خود در غرفه‌ها حضور داشته باشند تا درآمیختگی اقوام و فرهنگ‌های ایران زمین به شکل شایسته‌ای در این نمایشگاه متجلی شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویر احمد ابراز کرد: بی تردید حضور بیش از 210 هنرمند در 140 غرفه آن هم از 25 استان سراسر کشور موجب شده تا این نمایشگاه ملی، گواه بخش عظیمی از فرهنگ سنتی کشور باشد.
باقری گفت: اولین نمایشگاه سراسری صنایع دستی، هنرهای سنتی و سوغات محلی کشور در استان کهگیلویه و بویراحمد تا 31 مرداد ماه برای بازدید عموم برقرار می‌شود.
برپایی 7 سیاه چادر عشایر مختلف کشور در یاسوج
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد از برپایی 7 سیاه چادر عشایر در اولین نمایشگاه سراسری صنایع دستی، هنرهای سنتی و سوغات محلی کشور در این استان خبرداد.
باقری اظهار داشت: این سیاه چادرها در مساحتی حدود 500 متر مربع در کنار یکدیگر قرار دارند که هر کدام از مناطق مختلف کشور در این نمایشگاه حضور پیدا کرده‌اند.
وی تصریح کرد: عشایر خراسان رضوی، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، بویراحمد، گچساران، دنا و کهگیلویه از جمله عشایر شرکت کننده در این نمایشگاه هستند که به طور زنده بخشی از زندگی روزمره خود را برای مسافران و بازدیدکنندگان به نمایش می‌گذارند.
وی طبخ غذاهای محلی، پخت نان سنتی و اجرای موسیقی را بخشی از برنامه های این سیاه چادرها عنوان کرد و افزود: عرضه محصولاتی نظیر گیاهان دارویی، عسل، لبنیات و همچنین نمایش وسایل و ابزارآلات پرکاربرد زندگی کوچ روها از دیگر برنامه های این سیاه چادرها است.
باقری ادامه داد: اجرای زنده گلیم بافی و پشم ریسی و البته نمایش برنامه‌های آیینی و سنتی از دیگر اقداماتی است که در روزهای آتی در این سیاه چادرها به اجرا درخواهد آمد.
مدیرکل میراث فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: بی‌تردید این تعداد سیاه چادر گواه تمامی ظرفیت‌های عشایر کشور نیست به همین دلیل قصد داریم سال آینده حداقل 15 قوم مختلف از عشایر ایران در این نمایشگاه حضور داشته باشند.
برپایی 7 کارگاه زنده در نمایشگاه سراسری صنایع دستی یاسوج
مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد از برپایی هفت کارگاه زنده سنتی در اولین نمایشگاه سراسری صنایع دستی، هنرهای سنتی و سوغات محلی کشور در یاسوج خبرداد.
محمود باقری بیان کرد: به منظور آشنایی هرچه بیشتر مسافران و بازدیدکنندگان، هفت کارگاه سنتی به طور زنده به تولید محصولات سنتی می‌پردازند.
وی تصریح کرد: کارگاه گلیم بافی توسط هنرمندان چهار محال و بختیاری، معرق اصفهان، سبد بافی گیلان، سفالگری همدان، زیوالات سنتی کردستان و جاجیم بافی و نی چیت بافی استان کهگیلویه و بویر احمد، هفت کارگاه فعال این نمایشگاه هستند که به طور زنده برای علاقمندان به تولید محصول می‌پردازند.
وی ادامه داد: بیشتر استادکاران این کارگاه ها از برجسته ترین افراد استان ها هستند که با ریزنی های فراوان در این نمایشگاه حضور پیدا کرده اند.
این مقام مسئول تنوع کارگاه‌های زنده سنتی را از دیگر ویژگی‌های این نمایشگاه برشمرد و افزود: تلاش شده تا انواع محصولات سنتی و دست بافت از سراسر کشور در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شود.
حضور 23 استان در اولین نمایشگاه سراسر صنایع دستی در یاسوج
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد از حضور 23 استان در اولین نمایشگاه سراسری صنایع دستی، هنرهای سنتی و سوغات محلی کشور در این استان خبر داد.
باقری اظهار داشت: حضور این تعداد استان آن هم در اولین نمایشگاه سراسری صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد نشان از سطح بالای این نمایشگاه و همچنین تلاش بی‌وقفه همکاران میراث فرهنگی و سایر مجموعه‌های استانی است.
وی تصریح کرد: بیش از 210 هنرمند و غرفه دار در این نمایشگاه حضور فعال دارند که به طور پیوسته به علاقمندان و بازدیدکنندگان ارائه خدمت می کنند.
باقری افزود: این استان‌ها در بخش‌های مختلف صنایع دستی، کارگاه زنده، سیاه چادر، گیاهان دارویی، سوغات و هدایای محلی حضور دارند و به طور میانگن تمامی استان‌ها حداقل در دو بخش شرکت کرده‌اند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد به حضور غرفه‌های صنایع دستی عشایر در این نمایشگاه اشاره کرد و افزود: آنچه این نمایشگاه را برای بازدیدکنندگان و مسافران مورد توجه قرار داده است، حضور فعال عشایر می‌باشد به خصوص در بخش لبنیات، عسل، گیاهان دارویی، و طبخ غذاهای محلی است.
باقری در پایان ابراز امیدواری کرد که این نمایشگاه بتواند بخشی از ظرفیت های ناشناخته و یا کمتر شناخته شده بومی را به طور شایسته‌ای معرفی کند.
نخستین نمایشگاه سراسری صنایع دستی، هنرهای سنتی و سوغات محلی کشور در استان کهگیلویه و بویراحمد از روز دوشنبه 26 مردادماه آغاز و تا سی یکم همین ماه ادامه دارد.

منبع: تسنیم

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد