تاریخ درج خبر : 1394/05/29
کد خبر : ۵۱۵۶۶۴
+ تغییر اندازه نوشته -

لاک‌پشت‌هایی که در جنگل‌ها می‌سوزند

مدیرکل محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: در آتش سوزی جنگلها و مراتع گونه های جانوری کُند حرکت همچون لاک پشت طبیعتا آسیب می بینند و از بین می روند.

عطاء پورشیرزاد افزود: آتش سوزی جنگلها و مراتع به زیستگاه جانواران آسیب می زند چراکه گونه های گیاهی و جانوری زنجیره ای به هم پیوسته هستند.

وی اظهارکرد: جانوران و گیاهان بخشی از تنوع زیستی هستند وقتی که خاک و گیاهان از بین بروند طبیعتا جانور به لحاظ زیستگاهی آسیب می بیند یعنی تعادل زیستگاهش به هم می خورد.

مدیرکل محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: گرچه آتش سوزی جنگلها و مراتع مقطعی هستند و جانوران چون متحرک هستند می توانند از محدوده آتش سوزی خارج شوند و در محدوده دیگری قرار بگیرند استفاده کنند اما بی تأثیر بر گونه های جانوری نیست.

پورشیرزاد تصریح کرد: قطعا محل آتش سوزی می تواند زیستگاه با ارزشی برای برخی از گونه های جانوری باشد وقتی که این زیستگاه بسوزد و از بین برود آثار آن قابل اغماض نیست و قابل توجه است.

وی ادامه داد: سنجاب ایرانی چون حیوان متحرکی است می تواند سریع از محل وقوع آتش سوزی جابجا شود  و به نقاط دیگر برود، خیلی کم پیش می آید که سنجابی آسیب ببیند. البته دیگر نمی تواند به زیستگاه خود برگردد که دچار یک تناقضاتی در سیستم زیستی خود می شود که باید با زیستگاه جدید خود را وفق دهد.

مدیرکل محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: در پی آتش سوزی ها به گونه های جانوری کُند حرکتی همچون لاک پشت که در این استان پراکنده است و در محدوده های آتش سوزی جنگلها و مراتع طبیعتا آسیب می بینند و از بین می روند.

پورشیرزاد اضافه کرد: تعداد و وسعت آتش سوزی جنگلها و مراتع در استان کهگیلویه و بویراحمد به تبع کشور بالاست که منشأ آن بی احتیاطی، بی توجهی و تعهد نداشتن است که اگر مردم رعایت کنند و مشارکت برای نگهداری محیط زیست و طبیعت جنگلها داشته باشند و در هنگام آتش سوزی ها نیز همکاری و مشارکت داشته باشند خسارات و آتش سوزی ها به حداقل خواهد رسید.

منبع: ایسنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد