تاریخ درج خبر : 1394/06/01
کد خبر : ۵۱۵۸۸۰
+ تغییر اندازه نوشته -
ناصر کیانی

پاسخی به مطلب «معیارهای حداقلی اصلاح‌طلبی»

چندی پیش مطلبی با عنوان ” «معیارهای حداقلی اصلاح طلبی»”   به قلم سیدضیاالدین رضاتوفیقی در سایت استان منتشر شد.

ناصر کیانی در مطلبی به این مطلب آقای رضاتوفیقی واکنش نشان داد که در پی می آید:

جناب آقای رضا توفیقی
با سلام و احترام
ضمن آرزوی توفیق و بهروزی برای جنابعالی، لازم دیدم در خصوص مرقومه منتشره شما در سایت خبری استان که خطاب به اصلاح طلبان انشاء فرموده بودید مواردی را مختصرا به استحضار برسانم:

۱- پس از روئیت و مطالعه نامه تان که البته بیشتر به بخشنامه و دستورالعمل شباهت داشت گمان کردم رهبری و علم داری جریان اصلاح طلبی را به عهده دارید که اینگونه اقدام به ترسیم خط مشی اصلاح طلبی وتعیین خطوط قرمز آن نموده و به ایراد مواعظ و نصایح برای اصلاح طلبان پرداخته اید ابتدا ضرورت دارد تا همانطور که در نامه مذکور فرموده اید:«همه اقرارکنندگان و معترفان به گفتمان اصلاح طلبی، اصلاح طلبند مگر اینکه بر اساس یقین و نه گمان ،خلاف آن ثابت شود». قبل از هر چیز و بعد از شهادتین ، به اصلاح طلبی خویش اقرار و اعتراف کرده ، باشد که مورد قبول جنابعالی قرار گیرد.

۲- نوشته شما مملو از تناقض، ابهام و ایراد بود و ظاهرا با همان احساسات برانگیخته شده از طرف بانیان و مشورت دهندگان آن مرقومه و قبل از فروکش کردن احساسات صادقانه شما تحریر و منتشر شده است و گرنه از شما انتظاری غیر از آن بود.

به عنوان نمونه قبل از ورود شما به مواعظ اخلاقی ، به معیارهای حداقلی اصلاح طلبی اشاره نموده بودید که بلافاصله بدون در نظر گرفتن همین حداقل های خود ساخته، و شاید هم به جهت مشروع نشان دادن عملکرد دوستان اصلاح طلب عضو کمیسون اصول گراهای مجلس، به سراغ تعامل با اصول گرایان رفته وبه تقسیم بندی های دو گانه (خوب و بد) از تعامل اشاره کردید که:«اینکه کسانی را به این دلیل که راه های دیگری را متفاوت از شما برای رسیدن به اهداف در پیش گرفتند از جمله تعامل با اصول گرایی که امری سیاسی است ما را مجاز به متهم کردن دوستان به خروج از اصلاح طلبی نمیکند».

جناب توفیقی همه می دانیم تعامل، تسامح و تساهل نه تنها با دوستان بلکه با دشمنان از اصول و افتخارات ملی و مذهبی ماست. لکن با تقسیم بندی تعامل به انواع خوب و بد و ارائه معیارهای حداقلی و نیز عرفی و مشروع نشان دادن این حرکت جدید، ظاهرا به دنبال تجربه مسیری نو درعمر سیاسی خود بعد ازتجربه اصول گرایی افراطی و اصلاح طلبی افراطی و در شرف ورود به صف اصول گرایان اصلاح طلب منفعت گرا هستید.

۳- جنابعالی در اولین بند از معیارهیای حداقلی تان به اصل « اعتقاد به آزادی های قانونی …..و انتخابات» اشاره کرده اید و علی رغم عدم رعایت اصول اصلاح طلبی و توجه نکردن به آمال و خواسته های اصلاح طلبان توسط نماینده به اصطلاح اصلاح طلب و نارضایتی عمومی همفکران سیاسی از ایشان، از احتمال کاندیدا شدن اشخاص در حوزه انتخابیه خود بر آشفته و به شدت انتقاد کرده اید و آن را کاندیدا تراشی و ناجوانمردانه خوانده اید! جناب آقای توفیقی کاندیدا شدن اصلاح طلبان در برابر آنانی که شما اصلاح طلب می دانید فریادی است ناگزیر و اعتراضی است علیه آنانی که با پرچم اصلاح طلبی انتخاب، ولی زیر پرچم اصول گرایان ارتزاق می کنند و سینه می زنند. در جایی ضمن طبقه بندی انواع تعامل گفته اید تعامل با اصول گرایان برای خدمت به مردم اخلاقی، لازم و ضروری است و درجای دیگر تعامل با همان اصول گرایان را توطئه و کار غیر اخلاقی و ناجوانمردانه دانسته اید .نیک میدانید با این تفسیر و توجیه ، تنها «منافع اشخاص» مرز میان خدمت و خیانت و تعامل خوب و بد را مشخص می کند و بس.

اگر قرار باشد هر کس بر اساس برداشت های شخصی خود تعامل را تعریف و طبقه بندی کند آنگاه تعامل به پای منافع اشخاص ذبح و به معامله سیاسی تبدیل می شود و منافع حزبی هم به منافع شخصی تغییر می کند. جناب آقای توفیقی، نتیجه تز جدیدتان (تعامل خوب و بد ) آن میشود که دوستان جدید شما با هم پیمانی ، تعامل و هم صدایی با اصول گرایان، نماد اصلاحات مرکز استان را دهه هفتادی و تاریخ مصرف گذشته نامیده و به منظور گذر از ایشان بیهوده تلاش کنند اشخاص بی هویت سیاسی را علم کرده و به قول شما کاندیدا تراشی کنند و در برابر ایشان قرار دهند.

جناب توفیقی با تعابیرعجیب، ادبیات خشن و دوراز توقع و شاید معطوف به احساس همان رهبری خود خوانده و تغییر رفتار سیاسی، به مخالفین تعامل با اصول گرایان تاخته اید و آنان را دگم اندیش ،کله شق، ناتوان در درک واقعیات وخشونت طلب و … خوانده اید و بلافاصله با نگاه بدبینانه تعامل احتمالی اصلاح گرایان با اصول گرایان را در معرفی کاندیدای مشترک از نوع تعامل نوع دوم «بد» تلقی کرده و انواع اهانت و دشنام ها را از جمله توطئه گری، بی اخلاقی، ناجوانمردانه و دور از منش اصلاح طلبانه را نصیب ان ها کرده اید.

۴- در یادداشت مثلث اصلاح طلبان استان، به ضرورت وحدت و انسجام دوستان اصلاح طلب اشاره و پیشنهاد گرد آمدن آنها به دور اصلاح طلبان واقعی در سه حوزه انتخاباتی استان مطرح گردید. پیشنهادی که شما می توانستید آن را سالها پیش و با وجود دانایی تان، در حوزه انتخابیه خود و با اتحاد اصلاح طلبان واقعی، عملی نمایید تا آن حوزه این چنین دچار بن بست سیاسی نگشته و برای یک بار بتواند طعم نماینده اصلاح طلب داشتن را بچشد. بی گمان وحدت و اتفاق نظر میان منطقیان ،لاهوتی هنوز هم می تواند فضای اصلاح طلبی در آن شهرستان را به رغم خواست بد خواهان و مغرضان و منفعت طلبان تلطیف و به پیروزی قاطع آنان تبدیل نماید.

همچنین عدم ایفای نقش بزرگان اصلاح طلب استانی در جهت تلاش برای دستیابی به نتیجه و وحدت میان آن دو نقطه منفی در حیات سیاسی آنها خواهد بود. جناب توفیقی عزیز اگر جنابعالی به جای دغدغه تعامل با اصول گراها و همراهی با فرصت طلبان وطرح پرسش جدی تان که چه کسانی و با چه انگیزه ای مجاز به تعامل با اصول گرایان استان می باشد؟ به دغدغه های اساسی تر و ایجاد نشست های هم اندیشی معطوف به وحدت میان هم کیشان خود در شهرستان متبوع همت می گماشتید، میتوانست به یکه تازی اصول گراها در جاده یک طرفه سیاست در شهرتان پایان دهد.
با احترام
ناصر کیانی

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • سیدعلی م گفت:

  واقعاتعجم ازعزیزانی که کامنت های بی محتواوبی ارزش میزارن. یاخیلی توجهی نمیکنن یاهم براساس کم توجهی یه جوابی میدن .انتقادسازنده خوبست وتصحیح ویاجواب مثبت به انتقادسازنده عالی تراست.کامنت جهت تجزیه وتحلیل خبراست عزیزی که بااسم مستعارطاس احمدی کامنت گذاشته که جواب ندید جای بسی تاسف است که چنین نظری داری.کیانی انسانی وارسته وفهیم وباشعورسیاسی است

 • دانشجو گفت:

  متاسفم برای بعضی نظرات که نشاندهنده شخصیت حقیقی آنهاست وامیدواربرای استان که افرادی با این ادبیات نو تحلیل های موشکافانه انجام میدهند تا جلوی تکبر، غرور، دورویی و خوشی شیفتگی افراد را بگیرند.

 • حکیم گفت:

  کیانی یک تحلیلگر سیاسی است. متن ایشان آکادمیک و تحلیلی عالمانه است همه سعی کنند که در جواب نظرات ضد و نقیض چنین راهی انتخاب کنند.

 • بهزاد کاظمی گفت:

  جناب کیانی بسیار خرسند خواهیم شد اگر بدانیم نظر جناب حاج قوام فروزان و نزدیکان ایشان نسبت به مطالب و نظرات حضرتعالی چه می باشد و آیا حاضرند از این مطالب و نظریات دفاعی هم بنمایند؟
  در مورد استاد رضاتوفیقی نمی خواستم اینجا و آنهم زیر مطلب مسفسط شما چیزی بنویسم اما ایکاش جناب استاد پیش از این نظریات صحیح نگارش شده در یادداشت خود را به اجرا در می آورد و مانع تقابل نابجای اصلاح طلبان با دکتر تاج گردون و دکتر خادمی میشد هرچند هنوز هم دیر نشده امید است که بر همین منوال یاداشت خود حرکت فرموده و عمل نمایند.
  در مورد زشتی ائتلاف پنهان انتخاباتی با اصولگرایان توسط هرکه باشد آیا شما تردیدی دارید؟ و …….

  • بهزاد کاظمی گفت:

   و آیا تفاوت ائتلاف انتخاباتی آنهم بشکل پنهان با تعامل با اصولگرایان مشخص و واضح نیست؟
   جناب کیانی گمان میکنم تقابل منافع امثال جنابعالی با غلامرضا تاجگردون و راهنمایی ها و مشاوره های غیرواقعی و رویاگونه تان هر که را سر در پی راهتان نهد به مقصد نخواهد رساند و نگرانم که شخصیت سالم و متعادلی چون حاج قوام فروزان گرفتار تحلیل خطای شما و اصلاح طلبان ره گم کرده گچساران شود.
   ایکاش بر همان امامزاده قدیمی تان حاج بهرام سینه میزدید تا یکبار برای همیشه تکلیف تمام این جماعت مدعی مردم با مردم روشن شود شاید دست از کلاه این مردم بردارید و بکار خویش مشغول شوید.
   اما جناب رضاتوفیقی هم باید پاسخ نقد و ایراد صحیح..

  • بهزاد کاظمی گفت:

   جنابعالی و دیگران را در مورد موضوع اختلاف اصلاح طلبان در کهگیلویه بدهند و به این وضعیت دردناک پایان دهند چرا که مسئولیت خطای رهبران بسیار سنگین تر از سربازان می باشد و تاوانش نیز…
   اما شما که چنین مستدل به نقد دیگران نشسته اید چه بهتر که خود و نظریات خود را نیز به همین جدیت نقد و بازنگری نمایید ای بسا که خود تناقضات شدید و ایرادات جدی آنرا بهتر از هر کس دیگری دریابید.
   به قول قدما یک سوزن به خود بزنید یک جوال دوز به مردم…
   امید که حاصل همه این جدلها منافع مردم باشد نه منیت شخصی امثال ما و منفعت طلبی و سهم خواهی و بدتر از همه اپورتیونیسم پنهان درون هر کدام مان…

 • amir گفت:

  اولا جناب ناصر کیانی همه ی سخن هایش را با دلیل ومنطق بیان کرده . دوما در سخنان ایشان هیچ توهینی ویا هیچ تمسخری صورت نگرفته و سوم این یه جوابیه محکم است و جناب کیانی هیچ وقت سعی به خودنمایی نکرده ونخواهد کرد .

 • ستار گفت:

  اصلا این اقای ……………. ارزش فکرکردن ندارد وحیف نیست که بخاطراین ادم به شخصیت سید اصلاح طلب توهین شود

  • بنده خدا گفت:

   فک کنم این حرفای جناب کیانی خیلی سوزش داره برا خیلیا اخه حرف حسابه

   • حکیم گفت:

    ستار خان شما ارزش فکر کردن دارید!
    میشه هر کسی نظر نده ارزش اندیشه به صاحبان اندیشه است بقیه اندیشه را نازیبا می کنند

 • احمد گفت:

  سلام جناب آقای کیانی ، به نظر میرسه که جنابعالی خیلی از خود متشکری ، مطالبی که مطرح کردید ساخته ی یک ذهنیت معیوبه . خدا روزی تو جای دیگه حواله کنه . تو که استاد فرزانه آقای رضاتوفیقی را نمی شناسی چطور به خودت اجازه میدی این مطالب آبکی و بی اساس و غیر مستند را بنویسی . اصلا” تا حالا کدام گوری بودی که حالا ادعای اصلاح طلبی میکنی؟؟؟؟ برای خودت و تحلیل های ……. متاسفم.

  • عليمحمدي گفت:

   پاسخ برادر گرانقدر کیانی بر أساس نامه اقای توفیقی تنظیم شده بود و کاملا منطقی درود بر کیانی

 • زرير گفت:

  اقای کیانی یعنی شمانمیدانی که اقای فروزان درحد نامزدی نه فقط برای گچساران که حتی درحدده کوره هاهم نیست

 • بهلول گفت:

  آقای کیانی نمی شناسمتون ولی به نظرت احترام میگزارم اما هنوز خیلی مانده تا شما رضا توفیقی را بشناسید . فکر کنم اگه واقعا هوادار اصلاح طلبان هستی ضروری است سری به آقای رضا توفیقی بزنی و از نزدیک با ایشون و تفکرات ایشون آشنا شوید . شاید پیش خودتان فکر کنید ، درست نیست بروی پیش ایشون ولی من به شما اطمینان میدهم که اگر صحبتها و نظرات ایشون را از نزدیک شنیدید قطعا در نگاهتان به ایشون تجدید نظر خواهید کرد .

 • رامین گفت:

  حق باسید،باتوجه به تندروهادرمجلس وبی توجه به مردم ومنافع ملی،وباتوجه به اهرم فشارشون شورای نگهبان و،ردصلاحیتهای اصلاح طلبان ،بایدپله به پله حرکت کرداول مجلس راازافراطی ها پاک کردومعتدل کردبعددردوره های بعدی اصلاح طلبان مجلس وریاست جمهوری رابگیرنددستشون

 • طاس احمدی از دهدشت گفت:

  اصلآ در حدی نیستی که جوابتو بدم….
  جدیدآ خیلی حرفهای گنده میزنی!!!!!
  نمیدونم میخوای چیرو ثابت کنی!!!!
  بنده خدا ول کن این حرفهارو…..
  بخدا هیچی گیرت نمیاد….نه پست و نه اسم و رسم…
  از دوستانم خواهش میکنم کسی به این آقا و نوشته هاش هیچ توجهی نکنه و نظری نده…
  ایشون وقتی ببینه نظرات زیاده احساس قدرت میکنه.

  • عليمحمدي گفت:

   اقای کیانی کاملا مستدل صحبت کردند شما هم میتونید مانند ایشون منطقی جواب بدید

   • حکیم گفت:

    گمنام عزیز شما آقای کیانی را نمشناسید و بسیار ابتدایی حرف میزنید. بهتره شما تشریف ببرید …….. کنید که این حرفا به این درد بیشتر میخورد

 • رضا گفت:

  جناب کیانی این حرفها برا تو خیلی زود است : «بسیار سفر باید تا پخته شود خامی »

 • دوست گفت:

  درود بر قوام فروزان بیو طبیب دردم .درود بر کیانی

پربازديد