تاریخ درج خبر : 1394/06/01
کد خبر : ۵۱۵۸۸۲
+ تغییر اندازه نوشته -
نصرالدین پارسه

تنها رای کبود به طرح عدم کفایت سیاسی بنی صدر

سایت استان: نصرالدین پارسه

مطلب زیر قبلا و البته با اندکی تفاوت در یکی از صفحات شخصی نگارنده در شبکه های مجازی نشر شده است. و هدف از باز نشر آن در سایت استان به طریقی است که در ادامه می اید؛ با توجه به اینکه این قلم، نوشتن از حوادثی خاص– شبیه به همین مطلب – که به گونه ای به مجالس بعد از انقلاب مربوط می شوند را در ذهن دارد؛ این نوشته را حسن شروع خوبی برای این منظور می دانست.
بعد از بارها برخورد به جمله ی ” تنها رای مخالف به طرح عدم کفایت سیاسی بنی صدر ” برای نگارنده جالب به نظر می رسید که بیشتر بداند و اینکه پیگیری کند که این تنها رای مخالف با چه انگیزه ای داده شده است. ظاهرا این رای نه از سر روابط سیاسی و حزبی که بر پایه ی رفاقت و دوستی ای دیرینه؛ کبود انتخاب شده است.
در روز 31 خرداد؛ ” صلاح الدین بیانی ” که دوست و هم کلاس دوران مدرسه (یا دانشگاه) رئیس جمهور وقت ( ابوالحسن بنی صدر) بوده از میان 190 رای داده شده، صاحب تنها رای مخالف بوده است. از این 190 رای، 177 آن موافق و 12 دیگر ممتنع.
هر چند ملی مذهبی ها و اعضای نهضت آزادی نیز به نشانه ی عدم همراهی با این طرح در روز 31 خرداد در مجلس حضور پیدا نکردند اما این تنها رای مخالف؛ نام نماینده ی ” خواف و رشتخوار” را در مجالس بعد از انقلاب ماندگار کرد. هم چنین؛ درست است که این تنها رای مخالف در مجلسی داده شده است که انتخاباتش آزادترین انتخابات و خودش نیز آزادترین مجلس شناخته می شود؛ اما می توانست هزینه هایی را متوجه صاحبش کند که همین طور نیز بوده است. و آن عدم تاییدش برای دور دوم مجلس شورای اسلامی می باشد؛ که ظاهرا از همین تک رای کبود نشات می گرفت.
فارغ از به جا بودن یا نبودن این رای مخالف؛ برای اینکه بیش از پیش میزان جسارت این نماینده اولین مجلس نمایان شود؛ فرض کنید از قبل، امام خمینی به صورت تلویحی موافقت خودش را با طرح بیان کرده است، رئیس مجلس [آیت الله] هاشمی رفسنجانی است،که نظرش کاملا مشخص است، موسوی خوئینی ها به موافقت از طرح صحبت می کند، امام جمعه وقت تهران – [آیت الله] خامنه ای – هم.
هم چنین کسان دیگری ( چون محمد یزدی، صادق خلخالی، امامی کاشانی و…) هم سو با اینان صحبت کرده اند و تقریبا 65 نفر دیگر نیز نام نوشته اند برای ایراد سخنرانی در حمایت از طرح عدم کفایت سیاسی رئیس جمهور وقت، بعد تنها نماینده ی مخالف (صلاح الدین بیانی) در آن همهمه پشت تریبون قرار می گیرد و می گوید «… من با عدم صلاحیت سیاسی بنی‌صدر موافق نیستم و هنوز او را سیاستمداری مدبر برای ایران می‌دانم ».
هم چنین قبل از آن نیز تاکید کرده بود که « … اگر من بجای بنی‌صدر بودم، صد مرتبه هم مجلس نخست‌وزیر را رد می‌کرد باز من برای صد و یکمین مرتبه معرفی می‌کردم .[ اشاره اش به اختلافات بنی صدر و نمایندگان مجلس اول برای انتخاب نخست وزیر و مخالفت اولیه ی رئیس جمهور وقت با نخست وزیری شهید رجایی ] ». و صحبت های دیگری که در آن روز تاریخی در تاریخ ایران و در تاریخ مجالس بعد از انقلاب؛ مطرح کرده بود و هدف این جستار نیستند.
شاید بد نباشد برای آشنایی بیشتر با زندگی شخصی این نماینده ی اولین مجلس شورای اسلامی بعد از انقلاب 57؛ مطلب زیر که دقیقا به همین شکل در سایت های مختلف خبری اماده است عینا تکرار شود:
« تحصیلات وی در رشته حقوق و وکیل پایه یک دادگستری بود. صلاح الدین بیانی به علت نبودن مدرسه فرهنگی در خواف تحصیلات ابتدایی خود را در بیرجند و دوره دبیرستان را در مشهد و دوره دانشگاهی خود را در تهران سپری نمود.
در تهران با بنی صدر رفیق و در یک کلاس بود و حقوق قضایی خواند. در همین زمان در یک گفتگو ، بنی صدر می گوید من تحصیلات خود را در پاریس خواهم خواند و نخست وزیر ایران خواهم شد و بیانی هم می گوید اگر تو نخست وزیر شوی من نماینده خواف می شوم! و یکی از رفقایشان به نام شاهرودی که حاضر بوده شعری سروده که یک بیتش چنین است:

سرش را به زیر لحافش کنید * وکیل بیابان خوافش کنید

بیانی بعد از تحصیلات تهران قاضی بیرجند می شود و در همان موقع هم با علم در مورد زمین‌های تصرفی علم اختلاف پیدا می کند که به این سبب وی را از قضاوت بیرجند برکنار و رئیس دادگاه اسفراین می شود. در همین دوره سمت وکیل پایه یک دادگستری نیز به دست می آورد. بعد از پیروزی انقلاب بیانی از طرف مردم خواف و رشتخوار به نمایندگی مجلس اول برگزیده می شود.
صلاحیت بیانی برای دور دوم مجلس شورای اسلامی تایید نمی شود و از فعالیت های سیاسی کناره گیری کرده و در مشهد مشغول کار وکالت می شود، بیانی سرانجام در سن 57 سالگی و در سال 1374 درگذشت ».
*برای بدست آوردن میزان دقیق آمارهای مطرح شده در بالا و بعضی نقل قول ها؛ از مطبوعاتی چون ماه نامه ی نسیم بیداری، ضمیمه ی روزنامه ی شرق و سایت های مختلفی چون ” تاریخ ایرانی” و … کمک گرفته شده است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • غلامرضا پناه گفت:

    سلام خدمت جوان فرهیخته وصاحب دانش وفضلیت جناب آقای پارسه عزیز که اهل هم مطالعه ونگارش وهم در پی تحلیل رویدادها وحوادث تاریخی وهمچنین ارایه مباحث در عرصه اجتماعی هستید. سپاس وآرزوی روزهای درخشان برای جناب عالی در عرصه نشر افکار واندیشه های بلندتان درایران اسلامی را از خداوندبزرگ خواستارم

  • ارامش گفت:

    جالب بود.

  • از دهدشت گفت:

    ممنون از شما اقای پارسه

پربازديد