تاریخ درج خبر : 1394/06/01
کد خبر : ۵۱۵۸۸۵
+ تغییر اندازه نوشته -

توسعه کهگیلویه در گرو احداث سد مارون 2

احداث سد مارون 2 نقطه امیدی در توسعه بخش کشاورزی شهرستان و جبران اجحاف صورت گرفته در واگذاری آب رودخانه مارون است.

شهرستان محروم از صنعت و به کما رفته کهگیلویه که به رغم داران بودن نیروی انسانی توانمند، زمین‌های مستعد و آب موجود تاکنون روی خوشبختی و توسعه به خود ندیده است به امید رونق بخش کشاورزی چشم به احداث سدهای در دست مطالعه دارد.

کهگیلویه با دارا بودن 132 هزار نفر جمعیت به خاطر نبود فرصت شغلی مناسب، جوانان تحصیل‌کرده و بیکار کم ندارد؛ در حالی که تنها امید مردم شهرستان به کشاورزی است اما عدم تامین آب مورد نیاز مشکل دیرینه این دیار است که قشر عظیم کشاورز را با نگرانی جدی مواجه کرده است.

کهگیلویه را می‌توان تنها شهرستان فاقد سد با وجود اراضی غنی در دشت کلاچو، دهدشت غربی و دیگر مناطق دانست و تبعات بی‌تدبیری مسئولان و سیاست‌زدگی مفرط ،این روزها همچون آتش زیر خاکستر به شکل گسترده خودنمایی می‌کند.

مهاجرت بی‌رویه از کهگیلویه زیر سایه فقر و بیکاری و توزیع نامتوازن امکانات این شهرستان متمدن را با خطر خالی از سکنه شدن در صورت ادامه روند موجود مواجه کرده و زنگ خطر خاموشی مطلق را به صدا درآورده است.

سایه خشکسالی اخیر و کاهش منابع آبی دستان پینه بسته کشاورزان این منطقه محروم را به امید نزول باران رحمت الهی به آسمان بلند کرده و به همراه زمین‌های تشنه‌ و لوله‌های خالی از آب شرب نگاه حسرت‌بار به رودخانه طغیانگر مارون که با طنازی به شهرستان‌های مجاور روانه می‌شود، دارند.

رودخانه خروشان مارون به دلیل سهل‌انگاری مسئولان وقت به راحتی زندگی را از کهگیلویه گرفت و آب حیات‌بخش را به خوزستان تقدیم کرد و تاکنون جز مصیبت و بلا چیزی عاید مردم تشنه آب شهرستان کهگیلویه نداشته است؛ تنها دستاوردش جنازه‌های جوانانی بوده که هر از گاه در خود می‌بلعد و در فصول مختلف سال به خصوص تعطیلات بهاری و تابستان را به کام خانواده‌هایی تلخ می‌کند.

احداث سد مارون 1 بر روی این رودخانه امکان استفاده از آب برای ساکنان بالا دست را عملا غیر ممکن کرده و نگاه حسرت‌بار را تا همیشه برای آنان به ارمغان آورده است.

*نوید پایان فلاکت اقتصادی/سدهایی که به کهگیلویه زندگی می‌بخشد

و حالا با گذشت سال‌ها از اجحاف در حق شهرستان مطالعه احداث سد مخزنی مارون 2 با پیگیری هر چند دیرهنگام ولی امیدبخش نماینده شهرستان در مجلس و همکاری وزارت نیرو در دستور کار قرار گرفته است.

احداث این سد که روح تازه‌ای در کالبد بی‌جان کهگیلویه خواهد دمید به زمین‌های در انتظار یک قطره آب و به آرزوی جوانان و کشاورزان منطقه امید دوباره بخشید.

با هدف بررسی طرح مطالعاتی احداث سد مخزنی مارون 2 و بالیاب، معاون طرح و توسعه وزارت نیرو و نماینده شهرستان‌های چهارگانه کهگیلویه و بویراحمد در مجلس از محل ساختگاه این سد در شهرستان بازدید کردند.

محل خاستگاه احداث مارون 2 در منطقه اندرون

در این بازدید که فرماندار شهرستان، مدیر عامل و کارشناسان امور آب استان و مشاوران مطالعات سد حضور داشتند چگونگی اجرای عملیات و انتخاب ساختگاه احداث از نزدیک مورد رسیدگی و بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

سرکشی از سد بالیاب دیگر سد مورد نظر جهت توسعه منابع آب شهرستان از دیگر برنامه‌های این سفر بود.

معاون طرح و توسعه وزارت نیرو در بازدید از سد بالیاب در دیشموک نیز به بررسی روند اجرا و توجیه اقتصادی و فنی این طرح پرداخت.

در سفر معاون وزیر نیرو به شهرستان و بررسی احداث سدهای مارون و بالیاب روح تازه‌ای در کالبد منطقه محروم به ویژه بخش کشاورزی دمید و این امید را در دل مردم زنده کرد تا با احداث سد مارون 2 و بالیاب کشاورزی خود را رونق و مشکل بی‌آبی شهرستان حل شود.

علی‌اکبر شفیعی در این باره با ابراز اینکه برای انجام پروزه‌های سدسازی مطالعات گسترده باید انجام شود، اظهار داشت: دقت بیشتر در انجام مطالعات باعث کمتر شدن مشکلات در اجرا و کاهش هزینه بیت‌المال می‌شود.

معاون طرح و توسعه وزارت نیرو با اشاره به بررسی ساختگاه‌های احداث سدهای مورد نظر در شهرستان تصریح کرد: با مطالعات کارشناسی و فنی هر کدام از ساختگاه‌ها بررسی و بهترین مورد انتخاب می‌شود.

وی با اقرار به عمق محرومیت کهگیلویه وظیفه مسئولان نظام اسلامی را خدمت به مردم مناطق محروم خواند و افزود: اگر بخواهیم معیاری برای خدمت به نظام داشته باشیم یکی از این اولویت‌ها مناطق محروم است.

شفیعی با بیان اینکه مباحث فنی احداث سدهای مارون 2 و بالیاب از سوی کارشناسان و مشاوران پرداخته خواهد شد، تصریح کرد: در جمع‌بندی نهایی کاری خواهیم کرد که همه مردم از این پروژه‌ها بهره‌مند شوند.

معاون توسعه و طرح منابع آب کشور محدودیت‌های مالی را از عوامل کندسازی روند عملیات خواند و با عنوان اینکه مباحث فنی قابل حل است اختصاص منابع مالی مورد نیاز برای تسریع در روند عملیات سدهای مذکور را یک ضرورت خواند و گفت: برای سد بالیاب ردیف بودجه در اختیار سازمان آب و برق خوزستان قرار گرفته بود که به دلیل محدودیت‌های مالی اجرایی نشده است.

وی اختصاص تنها 300 میلیون تومان به این سد را کافی ندانست و افزود: این مبلغ تنها می‌تواند مطالعات را پوشش دهد.

به گفته شفیعی پارامترهای مختلفی در انتخاب ساختگاه اهمیت دارد و به منظور کاهش تنش‌های اجتماعی منطقه این پروژه از طریق یکی از شرکت‌های بزرگ در تهران هدایت خواهد شد.

علی پوزش درباره اهمیت احداث سد مارون 2 به فارس گفت: قریب به 30 هزار هکتار از اراضی از جمله دشت کلاچوی دهدشت، زمین‌های سوق و چرام را تامین اب خواهد کرد.

فرماندار کهگیلویه منطقه اندرون را یکی از ساختگاه‌های احداث مارون 2 برشمرد و گفت: مطالعات این سد 60 درصد پیشرفت دارد.

پوزش واقع شدن شهرستان بین رودخانه‌های پرآب مارون و خیرآباد را مورد اشاره قرار داد و با بیان اینکه احداث سد بر روی این دو رودخانه حالی برای شهرستان نداشته است افزود: به غیر از تامین بخشی از آب شرب شهرستان هیچ استفاده‌ای از آب سدهای احداث شده مارون و کوثر عاید شهرستان نشده است.

وی جلوگیری از مهاجرت و یا مهاجرت معکوس را از اهداف احداث سد مارون 2 عنوان و تصریح کرد: با احداث این سد زمین‌های مستعد کشاورزی به زیر آب خواهد رفت.

این مقام مسئول با اشاره به نبود فعالیت اقتصادی در شهرستان تامین آب را از دیگر راه‌های توسعه برشمرد و گفت: برای خارج شدن شهرستان از بن‌بست و تولید اشتغال باید به بخش کشاورزی اهمیت ویژه‌ای داده شود.

پوزش احداث سد مارون 2 را تنها امید مردم شهرستان در توسعه کشاورزی و خروج از بن بست عنوان و تاکید کرد: رونق اقتصادی این منطقه و ایجاد انگیزه در بین مردم با احداث این سد امید بخش محقق می‌شود.

فرماندار کهگیلویه اولویت نخست سد مارون 2 را تامین آب مورد نیاز در بخش کشاورزی خواند و افزود: در مراحل بعدی از آب این سد برای شرب نیز استفاده خواهد شد.

به گفته پوزش احداث مارون 2 قریب به 30 هزار هکتار از اراضی شهرستان‌های کهگیلویه و چرام و از جمله دشت‌های وسیع کلاچو را زیر آب می‌برد.

وی از اختصاص 400 میلیون تومان اعتبار به مارون 2 در کمیته برنامه‌ریزی شهرستان خبر داد و گفت: برای احداث این سد از هیچ تلاشی دریغ نخواهیم کرد.

همچنین احسانی کارشناس منابع آب کهگیلویه و بویراحمد گفت: تاکنون 400 میلیون تومان برای مطالعات سد هزینه شده است.

احسانی اعتبار مورد نیاز برای اتمام  مطالعات مرحله اول را 150 میلیارد ریال برآورد کرد و افزود: مرحله اول مطالعات شامل جانمایی، مطالعات اجتماعی و اقتصادی است و در مرحله دوم هزینه‌ها شامل نوع سازه‌های کاربردی عملیات سد، ساختگاه و سامانه انتقال بررسی خواهد شد.

وی با بیان اینکه سامانه انتقال خط انتقال، مخازن و شبکه‌های توزیع را شامل می‌شود استفاده دیگر از سد مارون 2 را برق‌آبی خواند و گفت: در دو نقطه استفاده برق‌آبی پیش‌بینی شده است.

منبع: فارس

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد