تاریخ درج خبر : 1394/06/01
کد خبر : ۵۱۵۸۸۸
+ تغییر اندازه نوشته -

تاجگردون: تکلیف پول‌های بلوکه شده مشخص شد

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به دو روش تامین منابع مالی طرح‌های عمرانی گفت:‌ تکلیف سهم ۶ میلیارد دلاری دولت از پول‌های بلوکه شده در بودجه مشخص است.

تاجگردون با اشاره به دو مجوز مجلس به دولت برای پرداخت اعتبارات طرح‌های عمرانی بیان داشت: مجوز انتشار اسناد خزانه اسلامی و اوراق مشارکت فروش نرفته در بودجه سال جاری پیش‌بینی شده و با توافقی که با دولت صورت گرفته مسئولان می‌توانند خارج از سقف به پیمانکارانی که مطالبات زیادی به خصوص در بخش راه و تولید نیرو دارند پرداخت کنند.

وی ادامه داد: ۵ هزار میلیارد تومان مربوط به اسناد خزانه بوده و ارواق مشارکت فروش نرفته از بودجه سال ۹۳ باقی مانده که دولت می‌تواند از آن بهره‌مند شود.

این نماینده مجلس با اشاره به گزارش وزارت راه در خصوص انتشار اوراق گفت: تقاضا برای خرید ارواق وجود دارد و دولت نباید انتشار آن را به آخر سال موکول کند، می‌تواند از اکنون نسبت به اجرای آن اقدام کرده تا بتواند آخر سال گردش خوبی نسبت به این موضوع وجود داشته باشد.

به گفته تاجگردون به نظر می‌رسد اوراق مشارکت فروش نرفته بیش از هزار میلیارد تومان باشد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در مورد میزان فروش نفت و درآمدهای حاصل شده در سال جاری بیان داشت: تا پایان تیرماه در قانون بودجه پیش‌بینی شده یک میلیون و ۳۸۰ هزار بشکه فروش نفت و میعانات گازی وجود داشته باشد با قیمت متوسط ۵۴ دلار و در چهار ماه اول سال همین عدد با قیمت ۵۸ دلار فروش داشتیم.

وی ادامه داد: به دلیل آن که منابع حاصل از فروش این میزان نفت به داخل نیامده است، حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد منابع آن وارد کشور شده است و طبق قاعده ۷۰ درصد بودجه مربوط به هزینه‌های جاری بوده و منابعی که به دست آمده صرف حقوق و مزایا و یارانه ها شده است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یادآور شد: به همین علت پرداخت اعتبارات عمرانی کاهش داشته و در صورتی که بتوان منابع حاصل از فروش نفت را به کشور وارد کنیم می‌توان رقم بیشتری به این بخش پرداخت.

این نماینده مجلس در پاسخ به این سوال که آیا طرح‌های عمرانی از پول‌های بلوکه شده سهمی خواهند داشت عنوان کرد: گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد حدود ۶ میلیارد دلار از پول‌های بلوکه شده سهم دولت است. در زمان بودجه این عدد را مقداری کمتر داشتیم و به دلیل آنکه بودجه سال جاری سطحی بوده، در سطح دوم این رقم پیش‌بینی شده است.

وی افزود: در ظاهر بودجه سه سقفی بوده اما در عمل دو سناریو دارد که نفت ۴۵ دلاری و ۵۴ دلاری داریم اما تا فروش نفت ۷۲ دلار و بالاتر از آن نیز پیش‌بینی شده است.اکنون درآمد ۴ ماهه محقق شده است اما مشکل نقل و انتقال آن وجود دارد.

تاجگردون در مورد اینکه آیا هزینه کرد ۶ میلیارد دلار پول‌های بلوکه شده دولت در بودجه ۹۴ وجود دارد گفت: تکلیف این موضوع با فروش نفت‌هایی که در سال ۹۳ و ۹۴ فروخته و می‌شود در بودجه مشخص است و اگر تا سقفی که بودجه را تعیین کردیم محقق شود هزینه خواهد شد و بیشتر از آن نیز به حساب ارزی می‌رود.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در مورد برنامه چگونگی استفاده از دلارهای بلوکه شده بانک مرکزی نیز اظهار داشت: بحث صیانت از سبد دارایی‌ها و پول ملی و حمایت از تولید و اقتصاد داخلی در دستور کار بانک مرکزی است و براساس سود، کار خود را مدیریت می‌کند و انتظار داریم منابع بلوکه شده بانک مرکزی  در جهت افزایش قدرت تسهیلات‌دهی به بخش‌های مختلف صنعت کمک شود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد