تاریخ درج خبر : 1394/06/02
کد خبر : ۵۱۵۹۶۴
+ تغییر اندازه نوشته -
محمد زرین

«جراحی بزرگ اقتصادی،تخدیر ملی یا مصیبت عظمای دولت»

سایت استان: محمد زرین

هفته پایانی مردادماه دومیلیون نفر از قطار یارانه خوری پیاده شدند.اما این قطع مواجب باسکوتی معنادار همراه بود.اگر سکوت یک معنایش رضاست گویا معانی دیگری هم دارد.اینکه این مبلغ بود و نبودش شاید یکی است.نه برای دومیلیون نفرکه برای میلیونها نفر دیگر هم فرقی ندارد.
اینکه کاری به آن گستردگی جراحی بزرگ اقتصادی نام نهاده شود تا اینجایش صحیح بود.و جالب اینکه دهها نقطه اشتراک در نامگذاری ها بین پزشکان و اقتصاددانان برای وضعیت های اقتصادی وجود دارد.تب، فرو نشستن تب، تورم،و…
اما در این جراحی به این وسعت که می توان به جداکردن یک غده چسبیده به قلب یا مغز تشبیه کرد این نتیجه عمل است که گویای حاذق بودن پزشک یا ناشی بودن اوست و از قضا بیمار مورد نظر فعلا به کما رفته است.
هنوز زود است که آثار هدفمندی یارانه ها اثر خود را به عموم مردم بنمایانند. باید تاریخ اقتصادی و اجتماعی را متخصصان بنگارند و آنگاه به بحث نشست.اما در این رویت تاثیر پروژه بر اقتصاد شاید ایرانیان را به سه گروه تقسیم نمود.

گروه اول متخصصان آگاه علم اقتصاد که از همان پیش از طرح و زمانی که از در و دیوار و رسانه ملی به حمایت همه جانبه از هدفمندی یارانه ها مشغول بودند فریاد زدند که ((نه)) اما فریادشان شنیده نشد.
گروه دوم طبقه تولیدکنندگان و خدمات دهندگان کشور بودند که خیلی هاشان چشم انتظار ماندند تا بخشی از درآمد ناشی از افزایش حامل‌های انرژی به کمک بنگاههای کوچک بزرگ آنان بشتابد. انتظاری که هیچ وقت به ثمر ننشست.
گروه سوم توده عوام ملت که غالب آنها را روستاییان زحمتکش تشکیل می دهند که بدون تجزیه و تحلیل خاصی از سود و زیان یارانه نقدی به این راحتی ها قانع نمی شوند که روزی یارانه شان قطع گردد. یارانه برای این گروه دقیقا حکم تزریق مخدر و مرفین مسکن قبل از عمل جراحی را دارد. ((تخدیر ملی)) یعنی درد هست اما حس نمی شود.
این گروه دقیقا همان گروهی هستند که پرداخت یارانه آنها در پایان هرماه تبدیل شده است به ((مصیبت عظمای دولت)).

دولتی که وارث میراث تلخی از دولت پیش از خود است. آوار سوء مدیریت در همه عرصه ها کم نبود تحریم ها هم نمک بر زخم های اقتصاد کشور شد. تحمل این دو پایان هر ماه برای لحظاتی فشارخون دولت را به اوج میرساند. آنگاه که دولت دست به جیب پرداخت یارانه ها می شود.بحمداله طبییان این دولت بسی حاذق تر و دلسوزترند.
خداوند به همه دلسوزان ملت توفیق بدهاد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • برهانی پور گفت:

    جناب خان دستت دردنکنه بادل نوشته هات ،عده ای به ظاهرکارشناس اقتصادی دست بکارجراحی بزرگ اقتصاد بزنند،غافل از زیرساختهای این مملکت که یکی بعلت سؤمدیریت دولتمردان وقت ودیگرتحریمهای کمرشکن نابودوبه کمارفته ،آخه مریضی که درحالت کماست چگونه میشه جراحیش کرد،آن آقایی که مردم راخس وخاشاک خطاب میکرد سرش دردنمیکردکه عاقبتکارچی میشه,مگه دولتمردان قبل نمی تونستنداین به قول خودشان جراحی راانجام بدهند،لابدهمه مصالح وجوانب رادرنظرمیگرفتندوفقط میخواست بگه من انم که می بینید.

  • میر گفت:

    جناب خان فرمایش متین ، ولی هیچوقت اعلام نشد ماباالتفاوت نون 8 تومنی که شد 200تومن و آب و برق و… که چند برابر شد کجا رفت؟؟ احتمالاً همونجایی که وقتی برق میره !!!!!!!

پربازديد