تاریخ درج خبر : 1394/06/02
کد خبر : ۵۱۵۹۷۰
+ تغییر اندازه نوشته -
صادق زیباکلام در مصاحبه با سایت استان:

بازگشایی سفارت آمریکا در ایران تضادی با منافع ملی ندارد/ توافق وین شکست سنگینی برای تندروها بود

صادق زیباکلام استاددانشگاهی که با اظهارنظرهای صریحش شناخته شده است، چه زمانی در تلویزیون از رضاخان و خدماتش دفاع می کند و چه زمانی که در نشریات و مناظره هایش از رفع حصر دفاع می کند. 

33321

این فعال سیاسی چندی پیش نیز در شهر دهدشت و در همایش اصلاح طلبان این شهر حضور یافت.در حاشیه این همایش فرصتی برای مصاحبه سایت استان با وی فراهم شد که ماحصل آن در پی می آید:

* آقای دکتر، احزاب چه راهی برای برون رفت از ناتوانی در ایفای نقش خود در فضای سیاسی کشور دارند؟

** توسعه سیاسی چیزی نیست که یک شبه بوجود بیاد، برای توسعه سیاسی برنامه هاباید واقع بینانه باشد، دراین حال انسجام و وحدت هم خیلی خوب و مفید است.

*شما دلایل شکست تحزب در ایران را چه می دانید؟

** استبداد، فقط استبداد.

*چرا ایرانی ها در کار گروهی ناموفقند؟

**من اصلا این حرف را قبول ندارم که همیشه ایرانی ها در کار گروهی شکست می خورند. مشروطه، نهضت ملی شدن نفت، انقلاب اسلامی، نهضت اصلاحات و … این ها همه نشان میده ما همیشه شکست نخوردیم، ولی شرایط کارکردن در ایران بنابر دلایل تاریخی خیلی دشوار بوده است.

*موفق ترین حزب از زمان تشکیل احزاب در ایران کدام حزب بوده است؟

** حزب توده ایران. به این دلیل که افرادی که به حزب توده ایران پیوستند، به آرمانشان بسیار وفادار و جزء اقشار و لایه تحصیل کرده جامعه بودند. حزب توده دارای یک انسجام و برنامه ریزی و دارای دسییپلین خاصی بود. حزبی نبود که از بالا توسط حکومت تشکیل شده باشد. برخلاف خیلی از احزاب دیگه،حزب توده ویژگیهای را داشت که یک حزب سیاسی کامل از آن برخوردار بود.

*تحلیل شما از بازگشایی سفارت آمریکا در ایران چیست؟

** انشاءالله درآینده این اتفاق خواهد افتاد. بازگشایی سفارت آمریکا مثل حاملگی است، وقتی شکل بگیره، نمیشه جلوشو گرفت. توافق هسته‌ای عملا راه را باز کرده که به اون سمت و سو حرکت کنیم.

* آقای دکتر؛ آیا بازگشایی سفارت با منافع ملی ما تضاد ندارد؟

** معتقدم نه تنها منافع ملی ایجاب می کند بلکه منافع ملی ما در این سی شش سال آمریکاستیزی بیشتر آسیب دیده است. یک روزی اگر چند نفر یا جمعی مطالعه کنند که چقدر منافع ما در نتیجه آمریکاستیزی لطمه دیده،یک رقم وحشتناکی خواهدبود.

*یکی ازشعارهای آقای روحانی در زمان انتخابات ریاست جمهوری پیگیری مسئله رفع حصر بود، بعد از حل شدن مسئله هسته‌ای، آیا رئیس جمهور تمرکز خود را بر تحقق این وعده می گذارد؟

** قبل از توافق هسته‌ای هم وقت پیگیری این موضوع بود. بعد از توافق هم وقتش هست، حصر افراد از ابتدا هم اشتباه بود، این عمل غیرقانونی بوده و هست. طبق قانون اساسی نمی‌توان یک نفر یا دونفر را بدون اینکه محاکمه شوند، سالها در حبس خانگی نگه داشت. این مسئله خلاف قانون اساسی، کنوانسیون حقوق بشر و خلاف ابتدایی ترین اصول و قوانین سیاسی است.

* هجمه جدید اصولگرایان برعلیه هاشمی رفسنجانی بامستمسک قراردادن روستائیان شکل گرفته،آیا با اعلام نامزدی وی در انتخابات مجلس خبرگان ارتباط دارد؟

** قطعا همین گونه است و دو دلیل برای این حملات وجود دارد. اول اینکه هاشمی برای انتخابات خبرگان اعلام نامزدی کردند و سپس این حملات شروع شد. دوم اینکه دلخوری که جناح راست و تندروها از آقای هاشمی دارند و این دلخوری بخاطر موفقیت توافق وین هست. این توافق یک شکست سنگینی بود برای تندروها. آنها آقای هاشمی را خیلی دخیل می دونند که خط اعتدالی و میانه روی توانست درجریان هسته ای پیروز شود.

*توافق هسته‌ای چه تاثیری برحوزه های مختلف اجتماعی ایران در آینده دارد؟

** از نظرسیاسی، اجتماعی واقتصادی دربلندمدت بسیار مثمرثمر خواهد بود.

* آقای زیباکلام یکی ازنمایندگان  استان شما را جاسوس موساد خطاب کرده؟

** سخن از این صحیح تر نمی تواند باشد! تعجب می کنم من و موساد! با این همه زرنگیمون چگونه تونستیم ردپا بگذاریم و این ها تونستن بفهمند؟ اگر قرار باشه نمایندگان مجلس به این راحتی بفهمند که جاسوسای موساد کیا هستند، چه فایده ای داره، موساد را با یک بحران بزرگ مواجه خواهند کرد و یک شکست بزرگی اینها به موساد وارد کرده اند!

*نظرتان در مورد ممنوع التصویرکردن رئیس دولت اصلاحات چیه؟

**یک کارغیرقانونی است و معلوم نیست بر اساس چه قانونی صورت گرفته است.

* آقای زیباکلام به عنوان یک تحلیل گر مسائل سیاسی، راه کار شما برای اتحاد بین اصلاح طلبان کهگیلویه بعد از بیست سال اختلاف و دودستگی چیست؟

** به نظر من چند راه حل وجود دارد. اول اینکه از بیرون استان باید به چهره ها و شخصیت های اصلاح طلب فشار وارد شده تا به وحدت رسیده و یکی به نفع دیگری کنار برود.

دوم اینکه اگر این اتفاق نیفتاد، رهبران اصلاح طلبان در سطح کشور مانند رئیس دولت اصلاحات، هاشمی رفسنجانی، موسوی لاری و یا سیدحسن خمینی یک بیانیه دسته جمعی بدهند که آقای الف یا آقای ب مورد تایید ما هست و از مردم کهگیلویه بخواهند که هر کس ما را قبول دارد، به این فرد رای بده.

راه حل دیگر این است که باید خود اصلاح طلبان، جوانان اصلاح طلب، دانشجویان،و افراد تاثیرگذار روی یک فرد سومی توافق کرده و اعلام کنند ما به شما دو تا دیگه کاری نداریم و این فردسوم که همه در خصوص آن به اجماع رسیدند گزینه ما در انتخابات مجلس هست.

وقتی افراد حاضر نیستند به نفع اصلاحات کنار بروند خود مردم اینها را کنار بگذارند و نفر سومی را برای جریان خودشان انتخاب کنند.

گفتگو : مسعود آرام

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • صداقت گفت:

  هاشمی،بزرگترین سیاست مدارانقلاب اسلامی ایران بوده وهست،بزرگواری وهدایت خواه بایدخاطرات هاشمی بخونندتا بفهمندسیاست چیست.

 • حسن گفت:

  زیباکلام درموردحزب توده درست گفته حزبی نبودکه ازبالاتوسط حکومت تشکیل شده باشدبرخلاف حزبهای پایداری،وندای ایرانیان که ازبالاتوسط حکومت تشکیل شده.

 • محمد گفت:

  خیانت کارها امثال ……………… و ……………. هستند که میلیاردها دلار پول نفت مملکت را بین دوستانشان تقسیم کردند و درامد کشور را مانند غنایم جنگی بذل و بخشش کردند و حالا هم طلبکار هستند.

 • مینا گفت:

  آقای زیباکلام اگرحاملگی ازاجنبی باشدمثل کودتاه 28مردادویه بچه …….مثل محمدرضاشاه بخوادبیاره،بله میشه جلوش گرفت.

 • اصلاح طلب گفت:

  هرکسی که مخالف فکری ستارهدایت خواه باشه میشه روشنفکرغرب زده،یاجاده صاف کن آمریکاهرکسی موافق احمدی نژادباشه میشه مجاهد………توش موندم که هدایت خواه چه تفکری دارد.

 • فردین جعفرزاده گفت:

  درودبرسه سیدفاطمی ،خمینی،خامنه ای ،خاتمی

 • رضا گفت:

  درجواب محسن،چه خیانتی حرف حق خیانت است به نظرشما،مابایدبه فکرخودومنافع ملیمون باشیم،کاسه لیسان کسانی هستندکه ازتحریم نفع می برندوبه فکرمنافع خودهستندتامنافع ملی

 • اصلاح طلب گفت:

  درودبرآیت الله هاشمی رفسنجانی مبارز،انقلابی،درودبرسیداصلاحات،درودبرسیدحسن خمینی،درودبرزیباکلام

 • موسی معصومی گفت:

  درودبرآقای آرام،اگربراتون امکان پذیرگفتگوباافرادسیاسی،فرهنگی واقتصادی،اجتماعی وهنری ،ازهرطیف وسلیقه رادراستان افزایش دهید،

 • محسن گفت:

  خیانتهای زیباکلام بعدها مشخص میشه..ننگ بر وطن فروشان و کاسه لیسان آمریکا

پربازديد