تاریخ درج خبر : 1394/06/09
کد خبر : ۵۱۶۳۸۲
+ تغییر اندازه نوشته -
امید نوروزی اصل

«به بهانه‌ی جشنواره ادبی – هنری حسین پناهی»

سایت استان: امید نوروزی اصل

یادمان حسین پناهی پیش شماره ای بود بر جشنواره ادبی هنری حسین پناهی، که قرار است اواخر اسفند هر سال، با فراخوان آثار جدید ادبی و هنری اصحاب قلم و هنر از سراسر کشور، در دهدشت انعقاد یابد. اداره فرهنگ و ارشاد، کمیته ای موقتی متشکل از تعدادی فعال فرهنگی شهر، تشکیل داد و تصمیم سازی اولیه برای مقدمات کار فراهم شد. نماد جشنواره در همین یادمان فوق الذکر رونمایی شد. به دنبال آن اساسنامه تدوین می شود و ذیل آن تصمیمات برای چگونگی اجرایی کردن آن گرفته خواهد شد. هدف غایی و آرمانی آن تبدیل شدن به جشنواره ای ملی و قابل اعتناست به گونه ای که آفرینندگان ادبی و هنری، آن را در تقویم فعالیت های فرهنگی خود جای دهند و به عنوان برندی معتبر از آن نام ببرند. رسیدن به این مقصود، که دراز راهی تا وصول آن فاصله دارد، برای متولیان نوسفر آن آسان نیست و خود به صعوبت مسیر واقفند اما به بدرقه ی همت و سخت جانی خود نیز، امیدوار. به دور از خوشبینی مفرط، باور دارم ظرفیت های موجود کفاف رسیدن به این هدف را خواهند داشت:
* نام حسین پناهی پشتوانه ای قابل، برای چنین مطلوبی است. قریب به اتفاق فعالین فرهنگی کشور نه تنها نامش را می شناسند بلکه یادش را گرامی می دارند. حسین پناهی با این که پیمانه عمرش تا لبریز شدن فاصله فراوان داشت ولی هر آنچه می باید را ناتمام نگذاشت. کارنامه هنری پربار به میراث گذاشت، اشعارش را سرود و نوشت و آنچه از آنها لازم بود را دکلمه نمود تا جاودانگی صدا و شعرش تضمین شود. آثارش چنان ظرفیتی دارند که محدود به قید زمان و مکان نباشد و تاویل و تفسیر آنها هنوز آغاز نشده است. غلظت مفاهیم فلسفی در اشعارش بالاست و آنها را حامل لایه های متکثر نموده است و همین باعث می شود گذشت زمان گرد فراموشی بر آنها نپاشاند.
* با اینکه شیب نمودار شتاب مهاجرت منفی -به خصوص افراد توانمند و طبقه متوسط پای کار- تند بوده، همچنان جوانان خوش ذوق تعدادشان کم نیست و خود دامنه و قلمروشان را بسط می دهند. اونهایی که به مهاجرت خواسته و ناخواسته تن دادند در موقع مقتضی به قدر مقدورشان از صرف وسع و توانشان دریغ نخواهند نمود.
* هر چند خود به عنوان کسی که نا اطلاع از فضای فرهنگی شهر نیست بر چیزی که در ذیل می نویسم آگاهم اما لازم است اشاره نمایم تعداد کثیر جوانان علاقمند و مطلع علوم انسانی شهرمان برای هر ناظر خارجی رشک برانگیز است. در همین یادمان، دکتر حکمت بارها اشاره اش رفت به این واقعیت، و بدون تعارف، شگفت زدگی اش را در محافل خصوصی بیان کرد. به نظرش این تعداد کثیر جوان علاقمند به علوم انسانی که آشنایی خوبی با ادبیات منظوم و منثور دارند در شهری دورافتاده، در غیاب بسیاری ملزومات، تعجب آور است. بارها گفتند در زادگاهش شهر ری در هیچ دوره ای چنین چیزی را به دیده ندیده و بسیار مایل بود علت را از زبان میزبانانش بشنود.
* خیلی مایلم – ضمن احترام و ارادت به اعضای سابق و لاحق همه انجمن های ادبی – هنری شهرستان – اذعان نمایم، موفقترین این انجمن ها، انجمن شعر بوده است. من که خود عضو یکی از این انجمن ها بوده و هستم، بارها در جمع گفتم و یک بار دیگر می گویم: انجمن شعر در دهدشت به یک نهاد مستحکم تبدیل شده است و الگوی مناسبی است برای فعالیت و تداوم عمر سایر انجمن ها فرهنگی – هنری.
این انجمن بیش از دو دهه است به فعالیت خود بدون هیچ توقف و سکته ای استمرار می بخشد. مثل بقیه انجمن ها فراز و فرودهای سیاسی و اجتماعی کشور و تغییر مدیران اداره ارشاد را تجربه نموده اما بر خلاف آنها پای رفتنش همواره به پیش می رفت و از حرکت باز ننشست. با اینکه چندین نسل – اینجا فاصله میان نسلی را پنج ساله می گیرم، بر خلاف نگاه تخصصی جامعه شناسان – تا کنون آمدند و جای خود به دیگران دادند و پوست اندازی های متعدد در هیات امنا و اعضایش صورت گرفت اما اختلالی در فعالیت هایش ایجاد نشد. همچنان جلسات هفتگی اش دایر است چون پنج سال پیش، ده سال پیش، بیست سال پیش. همین سنتی که بر جای گذاشتند پشتوانه قدرتمندی است برای تداوم و ارتقای سال به سال جشنواره فوق الذکر.
* بارها مسئولین نگرانی خود را از موج مهاجرت منفی بیان کرده اند. یکی از راهکارها کمک به اشاعه ی فعالیت های فرهنگی است. اگر می خواهید همچنان بر همان مدار حرفهای تکرای و کلیشه ای بچرخید، بچرخید! اگر هم عزم بر اراده تغییر دارید این گوی و این میدان! همه مدیران موظف به همراهی هستند و گفتار و شعار درمانی علاجی بر این درد مزمن نخواهد بود بلکه از قضا سرکنگبین، صفرا و روغن بادام، خشکی خواهد فزود.
* از همه دوستان اهل خرد و بزرگان اهل تمییز انتظار همکاری می رود. در ارایه ی ایده های سازنده و نقدهای مهیب خود دریغ نورزید. نقدهای شما هر چه کوبنده تر، سازنده تر خواهد بود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • بلادشاپور گفت:

    چرا درسوق یک نفر از اهالی سوق بر قبر حسین پناهی حاضر نشد ودران مراسم شرکت نکرد.وجودتیغهای شکسته برقبر پناهی چه معنی داشت

پربازديد