تاریخ درج خبر : 1394/06/12
کد خبر : ۵۱۶۴۵۴
+ تغییر اندازه نوشته -
علی تفضلی

اتخاذ تصمیم یا اعلام موضع؟

سایت استان: علی تفضلی
سخن رئیس جمهور درباره نظارت بر انتخابات و تمایز آن با اجرا ، دال بر مسئله‌ای است که سابقه ای بیش از یک ربع قرن دارد. در همین انتخابات اخیر ریاست جمهوری نیز التهاب ناشی از آن را نیز شاهد بودیم. تا جایی که حتی پس از تایید صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری، دوتن از سرداران مجلس‌نشین(کوثری و کریمی قدوسی) در مصاحبه‌های جداگانه با خبرگزاری فارس، خبر از بازبینی تایید صلاحیت آقای روحانی می دادند. چند روز پیش نیز فرمانده سپاه به رئیس جمهور روحانی یادآور شد که ریاست شما محصول “بلند نظری” شورای نگهبان است. یعنی که نقد و ارزیابی عملکرد این شورا ممنوع است چون به زعم سردار موجب تضعیف نظام و حتی انقلاب خواهد شد.
تا اینجا چنین می‌نماید که کیفیت نظارت شورای نگهبان فقط مسئله طیفی از اصحاب سیاست است. گرچه با کمی دقت معلوم می شود که مسئله نیمی از مردم ایران هم هست. به گمانم عمق این مسئله بیشتر از آن است که فقط دامنگیر نیمی از اصحاب سیاست و حتی نیمه‌ای از مردم جامعه باشد. این مسئله چرخ و دنده رابطه دولت – ملت ایران را نیز معیوب کرده و می کند و هرچه دیرتررفع شود، آثار زیانباری که بر رابطه دولت – ملت و بنابراین بر نظام سیاسی و جامعه می گذارد، بیشتر و مخرب تر خواهد بود. یک بخش از آثار زیانبار آن همین دو مجلسی است که بعد از مجلس ششم شکل گرفته اند و بنابراین عملکرد نظارتی این دو مجلس، که عملا در هشت سال دولت اصول گرایان منفی بوده، عمدتا تجلی کیفیت نظارت شورای نگهبان است. با این وصف آیا چنان سخنی از رئیس جمهور پذیرفتنی است؟ دراین مقال و مجال پاسخی به این پرسش خواهم داد.
مردم در انتخابات ریاست جمهوری تصمیم گرفته و رای خویش را به نامزدهای مورد نظر داده و درنهایت آقای روحانی با وعده‌هایی که دادند، توانستند اعتماد اکثریت مردم را جلب نموده و به این ترتیب روانه پاستور شوند. قدرت پخش شده و اتمی بنابراین در نهاد ریاست جمهوری به شخص دکتر روحانی واگذار شد. ایشان در موقعیت ریاست جمهور بایست از این قدرت متراکم شده و مشروعیت یافته جهت حل مسایل جامعه و از جمله مسئله نظارت استصوابی شورای نگهبان طرحی دراندازد و اقدامی کند. راهش هم این است که جناب رئیس جمهور برنامه ای برای حل این معضل تدوین و با دیگر مسئولین و از جمله مسئولین شورای نگهبان درمیان گذاشته و ضرورت و اهمیت و فواید کلان و بلند مدت مترتب برحل آن را ارائه داده و از این طریق همراهی و موافقت دیگر قوا برای حل مشکل را جلب کند. درنهایت نتیجه گفتگوی متقابل و ضمانت اجرای نتایج را به اطلاع مردم برساند.
روشن است که چنین روندی براین فرض استوار است که حداقلی از همدلی و اعتماد متقابل میان مسئولین کشوراز یک سو و میان مسئولین و گروهای سیاسی از سوی دیگر وجود داشته باشد و بنابراین اگر اهداف و اهمیت طرح جناب رئیس جمهور برای طرف مقابل متقاعد کننده باشد، آنان نیز همراهی خواهند کرد. وانگهی از پیش نمی توان با فرض لجوج بودن و عنود بودن یکی از طرفین تعامل کار را به سامان رساند، اگر بعد از گفتگوها نتیجه حاصل نشد می توان و باید آن را با مردم درمیان گذاشت. بنابراین کار رئیس جمهور این نیست که چنین مباحثی را با مردم درمیان بگذارد. چون نتیجه آن از پیش معلوم است. واکنش مخالفین نیز نادرستی این روش را نشان داد. رئیس جمهور نباید کار تیم رسانه ای دولت را انجام دهد. در واقع این امر بیانگر اختلال در نظام تقسیم کار درون دولت است.
قدرتی که مردم به رئیس جمهور واگذار نموده‌اند برای اتخاذ تصمیم منتج به نتیجه پایدار در سطح اجرایی است. البته نمی‌توان انتظار داشت که این مسئله 27 ساله به سرعت و دراین دولت به تمامی رفع شود. اما انتظار تصمیم قاطع و اجرایی دارای ضمانت در حدمعمول انتظار بجا وحقی ست. تریبون رئیس جمهور نیز تریبون اقتدار است و آن هم اقتدار نهادینه شده. سخنانی که رئیس جمهور درباره نظارت استصوابی فرمودند، سخن فعالان سیاسی و تولید کنندگان و توزیع کنندگان معانی و ارزشهای سیاسی است. کار رئیس جمهور عملیاتی کردن این معانی و ارزشهاست. وانگهی این باورها و ارزشها بیش از 20سال است که در جامعه دست به دست می‌شود و همه هم آنها را می‌دانند و بخش عمده مردم و فعالان سیاسی-اجتماعی نیز آن را مطلوب و خواستنی می‌دانند و در راستای تحقق همین نوع خواسته‌ها بود که آقای روحانی را بر دیگران ترجیح دادند. همان طور که در روابط بین‌الملل سخنرانی و اعلام مواضع، کاری به پیش نمی برد، در روابط داخلی یک کشور بدون قانون دارای ضمانت اجرا و تصمیم اجرایی مسایل حل نمی‌شوند. این هم بدون مذاکره و گفتگو با آن بخش از حاکمیت که نگرانی‌هایی (بجا یا بیجا) دارند میسر نیست.
به عمل کار برآید به سخنرانی نیست.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد