تاریخ درج خبر : 1394/06/14
کد خبر : ۵۱۶۶۸۸
+ تغییر اندازه نوشته -
دکتر چمن در مراسم تجلیل از پزشکان:

بستری ۱۰۰ هزار بیمار از زمان آغاز طرح تحول/ ویزیت ۷۰۰هزار نفر در کلینیک‌های دولتی/ در شاخص‌های سلامت از متوسط کشوری عقب نیستیم

مراسم گرامیداشت روز پزشک در یاسوج در شرایطی برگزار شد که دکتر چمن این بار صراحتا مسائل و مشکلات پیش روی حوزه سلامت را تشریح نمود و تاکید کرد اینگونه نیست که عده ای فکر می کنند با آغاز طرح تحول بودجه به سمت حوزه سلامت سرازیر شده است، بلکه ما در بخش بودجه جاری با کسری جدی مواجه هستیم.

مراسم روز پزشک ساعت ۹ شب گذشته(سه شنبه) در سالن ستاره شهر یاسوج و باحضور جمعی از مسئولان استانی از جمله استاندار و همچنین مدیران کل استانی و حضور پررنگ پزشکان، دندانپزشکان و داروسازان برگزار شد.

بخش مهم این برنامه صحبت های شفاف دکتر چمن، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان بود که واقعیت هایی از حوزه تحت مدیریت خود را ارائه نمود و ضمن تقدیر از اطلاع رسانی رسانه ها و نقدهای صورت گرفته در این مدت تاکید نمود: حوزه بهداشت و درمان استان کهگیلویه و بویراحمد در سرآغاز فصل رو به توسعه قرار دارد و همه تلاش خود را می کنیم تا این مدار توسعه همچنان حفظ شود.

تقدیر از همراهی رسانه ها/ نقد رسانه ها خیرخواهانه است

دکتر رضا چمن؛ همراهی و همیاری خبرنگاران و رسانه ها را در تحقق اهداف حوزه سلامت ستودنی عنوان نمود و ضمن تاکید مجدد بر رشد و توسعه حوزه سلامت در این سال ها اظهار نمود: بارها از ما گلایه کردند که چرا عملکرد و خدمات ارائه شده در حوزه سلامت را به مردم اطلاع رسانی نمی کنید؛ این انتقاد بر حوزه ما وارد است و منبعد سعی می کنیم موفقیت ها را بیشتر از گذشته به اطلاع مردم دوست داشتنی استان برسانیم.

وی مجددا نقد رسانه های مجازی و مکتوب و همچنین صدا و سیمای استان را به جا و خیرخواهانه عنوان نمود و تاکید کرد: از همه این عزیزان تشکر می کتم؛ چرا که بیان مشکلات و حتی بزرگ نمایی آنها منجر می شود تا دانشگاه علوم پزشکی استان، دفاع جانانه تری از حوزه سلامت داشته باشند.

دلسوز تر از ما به حال سلامت مردم در کهگیلویه و بویراحمد پیدا نمی کنید

رئیس دانشگاه علوم پزشکی با عنوان اینکه بخشی از مشکلات نظام سلامت در کهگیلویه و بویراحمد را قبول داریم و شاهد هستید که با همه کمبودها و مشکلات اعتباری درصدد رفع آنها می باشیم، اظهار نمود: مردم عزیز استان یقین داشته باشند؛ دلسوز تر از ما به حال سلامت مردم در کهگیلویه و بویراحمد پیدا نخواهید کرد.

دکتر چمن با بیان اینکه برخی مشکلات زمان بر بوده و نیازمند قدری سعه صدر و صبوری است تا مرتفع شوند، ادامه داد: «اما اگر دردها و مشکلاتی نیز وجود دارد که گاها به چشم می آید، نه از سر این است که خدای ناکرده غفلتی وجود دارد، بلکه بالاخره گذر زمان نیاز است که این مشکلاتی که از بدو تاسیس بعضی از بیمارستان ها وجود داشته، به مرور حل شود».

نظر دکتر چمن در باره جمله سرازیر شدن بودجه به سمت بهداشت و درمان

این متخصص اپیدمیولوژی که اخیرا در همایش بین المللی مطالعات میان رشته ای در پکن مورد تجلیل قرار گرفت، خواستار آن شد که به وضعیت خدمت رسانی حوزه سلامت در کنار مشکلات موجود که با آن دست به گریبان هستند، توجه کنند و ادامه داد: این روزها مرتب می شنویم که بودجه حوزه سلامت به مدد طرح تحول نظام سلامت چند برابر شده است! در حالی که این بودجه طرح موفق و بزرگ دولت یازدهم در سرفصل های کاملا مشخصی از جمله هتلینگ بیمارستان ها، کاهش پرداخت از جیب مردم و بهبود نظام پرداخت پرشکان و پبراپرشکان بیمارستان ها هزینه می شود و نمی توان این سرفصل ها را در حوزه های دیگری هزینه کرد.

بستری ۱۰۰ هزار بیمار از زمان آغاز طرح تحول/ ویزیت ۷۰۰هزار نفر در کلینیک های دولتی

وی حاصل هزینه درست این مبالغ را کاهش پرداخت از جیب مردم و رساندن آن به کمتر از ۶درصد عنوان نمود و تاکید کرد: تاکنون و از زمان اجرای طرح تحول بالغ بر ۱۰۰هزار نفر در بیمارستان های استان بستری شده و همچنین ویزیت بیش از ۷۰۰هزار نفر در کلینیک های دولتی استان صورت گرفت که در یاسوج به تنهایی روزانه ویزیت ۲۵۰۰ بیمار انجام می شود مع این نشان دهنده حجم بالای فعالیت و خدمات روزانه زحمت کشان حوزه سلامت را بیشتر از گذشته نشان دمی دهد که باید آن را باور داشته قدردانی نمائیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اضافه کرد: در همین بیمارستان های استان با وجود همه کمبودها و کسری ها، پرسنل به مردم خدمات ارزنده ای ارائه می دهند که از رسانه می خواهیم که زحمات این عزیزان را ببینید.

کسری ۲۰ میلیارد ریالی ماهانه حقوق کارکنان دانشگاه

وی سپس تاکید نمود: اما استاندار محترم نیز اینجا تشریف دارند و من ضمن تشکر از حمایت های همیشگی وی از حوزه سلامت مجددا اعلام می کنم که دربخش جاری وضعیت ما نسبت به سال های گذشته اصلا خوب نیست و هر ماه نزدیک به ۲۰میلیارد ریال برای پرداخت حقوق کارکنان دانشگاه کمبود داریم.

دکتر چمن با عنوان اینکه علی رغم همه این کمبود و کسری ها همکاران ما نهایت تلاش خود را برای خدمت رسانی می کنند، اظهار داشت: باور داشته باشم که کار سختی است وقتی در بیمارستانی که ۹۵ تخت برای آن پیش بینی شده است، هم اکنون به ۲۵۰ تخت سرویس بدهند و ان هم با این کمبود شدید فضای فیزیکی که نتیجه آن می تواند امکان خطا، مشکل، آسیب و افت کیفیت باشد.

وی تقویت بخش خصوصی را از انتظارات جدی خود از حوزه درمان دانشگاه عنوان نمود و ادامه داد: بنابراین یکی از راه های برون رفت از این مشکل ورود بخش خصوصی به این عرصه است تا شرایط رقابت در ارائه خدمت نیز مهیا شود.

در شاخص ها از متوسط کشوری عقب نیستیم

دکتر چمن با تاکید بر اینکه در بحث شاخص های بهداشت و درمان و سلامت استان از متوسط کشوری عقب نیستیم و اتفاقا در تعدادی از شاخص ها وضعیت مطلو ب تری داریم، به مشکلی که در حوزه سلامت کمتر دیده می شود، اشاره نمود و تصریح کرد: باید بگویم که مشکلی اصلی ما در دانشگاه فاصله فصل آموزش دانشگاه از متوسط کشوری است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ادامه داد: در شاخص هایی که معیارهای آموزشی یک دانشگاه است از کشور فاصله داریم؛ بنابراین تلاش خود را معطوف به اخذ مجوز در دو رشته تخصصی جراحی و زنان و زابمان گذاشته و موفق به دریافت این مجوزها شدیم تا بتوانیم کمکی به توسعه دانشگاه نموده و در بین دانشگاه علوم پزشکی کشو،ر حرفی برای گفتن داشته باشیم.

وی نقش آموزش در ارتقاء کیفیت خدمات بهداشتی، درمانی و آموزشی را مهم دانست و گفت: دانشگاهی که بیش از ۲۰سال دانشجوی پزشکی تربیت می کند، بایستی حداقل در چهار رشته تخصصی اطفال، داخلی، جراحی عمومی و زنان و زایمان هم بتواند متخصص تربیت کن؛ بنابراین اگر نقصی وجود دارد باید برطرف شود.

دکتر چمن، سپس عنوان نمود که این دانشگاه در نسبت عضو هیئت علمی به دانشجو از متوسط کشوری عقب تر هست و اظهار نمود: متوسط عضو هیئت علمی به دانشجو، در استان یک به ۱۵ است، درحالی که متوسط کشوری یک به ۱۳ است.

وی تصریح کرد: بنابراین در بحث آموزش و توسعه نسبت استادیار، دانشیار و استاد تمام به هیئت علمی، نیازمند توسعه بیشتری است و برنامه های نفصلی هم در حال اجرا داریم.

وی یادآور شد: همچنین درصدد هستیم تا فضاهای فیزیکی آموزشی را گسترش دهیم، که در این زمینه تلاش ما جدی است و جدای از برنامه تحول نظام سلامت باید دنبال تحول در استان می باشیم.

فقدان بخش خصوصی فعال در حوزه سلامت استان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اظهار داشت: یکی از خلاء هایی که در استان ما وجود دارد فقدان بخش خصوصی کارآمد و توسعه یافته و همچنین عدم سرمایه گذاری در بخش خصوصی در بحش بهداشت و درمان استان است.

تقدیر از همراهی آیت اله ملک حسینی؛ نمایندگان و استاندار استان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان با اشاره به رای زنی های صورت گرفته در زمینه خرید دستگاه های سی تی اسکن و MRI برای سه شهرستان بویراحمد، گچساران و کهگیلویه، از همراهی و همکاری حضرت آیت اله ملک حسینی، سه نماینده استان در مجلس و همچنین استاندار تقدیر نمود و یاد آور شد: با تلاش های صورت گرفته، توانستیم از محل بند ” ط” برای خرید این وسایل ۱۰ میلیارد تومان اعتبار جذب نماییم که به زودی شاهد ورود آنان به مدار خدمت به مردم عزیز استان خواهیم بود.

در پایان این برنامه از ۶۰ پزشک، دندانپزشک و داروساز نمونه تجلیل شد.

گزارش تصویری از این مراسم:

عکس: مسعود آرام

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • جلال الدین هاشمی از گچساران گفت:

  جناب آقای دکتر چمن
  خواهش دارم توجه فرمائید مدت چند ماهی است که حشرات ریزی به نام ساس گرفتار خانواده ام شده که موجب آزار و اذیت به طوری که نه شب ونه روز هیچگونه خوبی آرامشی نداریم هرروز تعداد آنها بیشتر بیشتر می شود واز تمام سموم استفاده کرده ایم که هیچ فایده ای نداشته وبه همه اد ار ات مربوطه مراجعه کرده ام از جمله اداره کشاورزی بهداشت ودرمان دامپزشکی ودر آخر هم بهفرمانداری گزارش داده ام حرفشان این است که هیچ درمانی ندارد در صورتی که در مرکز شهر قرار داریم که احتمال دارد به همسایه ها سرایت کند لذا از آن مقام محترم استدعا دارم دستور بفرمائید تا درصورت امکان اقدامی صورت گیرد که از شر این حشرا

 • دانشی گفت:

  آقایان نمایندگان مجلس و همینطور مدیر کل سازمان برنامه و بودجه و آقای استاندار محترم همه و همه وظیفه دارند که این بهترین دستگاه خدمت رسان به مردم را حمایت کنن تا وقفه ای در خدمات بهداشت و درمان استان پیش نیاد و با همین شدت موفقیتهاشون ادامه داشته باشه. بنظر من استاندار باید به عوض این جلسات بی خاصیت وقتشو بزاره برای پیگیری اینجور مشکلات و نماینده ها هم به عوض سرکشی و فاتحه خوانی بیفتن دنبال حل مشکلات دستگاههای اجرایی در مرکز کشور و ازبرنامه های توسعه استان حمایت کنن نه از هیچ فرد و باندی.

 • کریم زاده گفت:

  با توجه به شکل گیری شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در سطح ملی و جدی‌تر شدن شکل‌گیری و برگزاری جلسات آنها در کشور و استان این امکان وجود دارد در نهایت مکانیزم طراحی شده از سوی این شورا به اختلافات احتمالی جریان اصلاح‌طلب پایان داده و موفقیت هایی برای آنها در استان به همراه آورد.

 • کریم زاده گفت:

  که تا کنون پاسخی به این درخواست از جانب وی داده نشده است.
  ج) حوزه کهگیلویه
  آنچه مسلم است رقابت نفسگیر لاهوتی و منطقیان طی دوره‌های گذشته باعث استهلاک نیروهای جریان اصلاحات و هدردادن فرصت ها شده است. گر چه هنوز هم هر دونفر از کاریزمای بهتری نسبت به بقیه کاندیداهای بالقوه برخوردارند اما به نظر می رسد این رقابت منفی، نگاه جدیدی در شکل گیری جریان های جدید با محوریت چهره های دیگری رقم خواهد زد.
  از میان چهره هایی که برای این حوزه مطرح هستند و در صورت توافق این دو نفر از شانس بهتری برخوردارند می توان از لطیف رستاد، حجت الاسلام صدوقی، دارا کریمی نژاد، گنجی پور و … نام برد.

 • تقوی گفت:

  درود بر شخصیت های علمی که از تمام توان و تجربه شون برای خدمت به همنوعان استفاده می کنن دعا می کنم که آقای دکتر چمن و همکارانشان با عنایت پروردگار متعال درکارشون همیشه موفق باشن

 • محسن گفت:

  انصافا اگر بخواهیم یک مدیر که تمام معیارهای علمی و اجرایی را برای مسولیت های کلان دارد کسی نیست بجز دکتر چمن که بسیار باسواد و با شهامت مدیریت می کنه و متاسفانه ما به مدیریت های سطح پایین و سفارش پذیر بیشتر عادت کردیم و قدردان شخصیت هایی که بزرگ فکر می کنند کمتر هستیم .

پربازديد