تاریخ درج خبر : 1394/06/14
کد خبر : ۵۱۶۷۹۷
+ تغییر اندازه نوشته -

چوب وچماق در فرهنگ ایلات وعشایر

مرد گله دار چماق بردوش٬کوچ بهاره عشایرقشقایی درمسیر ییلاق های شهرستان اقلید استان فارس.

unnamed

تا نیم قرن پیش غالب افراد ایلیاتی  کلاهی برسر داشتند و چوب٬ شلاق٬ ترکه ویا چماقی در دست.  نبودن کلاه بر

سر رفتاری ناپسند و زشت بود و نبودن چوب دستی در دست بی احتیاطی و عیبی بزرگ محسوب می شد٬نداشتن چوب دستی احتمال قرار گرفتن در خطر گاز گرفتگی سگ ها٬نیش زدن خزندگان٬هجوم سایر حیوانات ویا همنوعان مهاجم را باعث می شد.

 شکل و فرم کلاه روی سر و چوب و چماق در دست از شاخصه های شناخت ایلات وطوایف محسوب می شد. امروزه نشان کلاه بر سر افراد ایلیاتی واقوام ایرانی کمتر دیده می شود اما چوب دستی با تغییراتی در نوع واندازه آن  هنوزکاربرد بسیار دارد و به کار گرفته می شود.

چوب دستی ها را از ساقه های درختانی که جنس سخت و مقاوم دارند همانند درخت ارزن  تهیه می کنند  آنها را با حنا رنگ می کنند تا خوش رنگ شود و گاه با پوشاندن قسمت های از بدنه و گرفتن مقابل آتش موجب ایجاد سوختگی های سطحی و پیدایش نقش و نگار در آن می شوند.

بلندی٬ صافی٬ خوش دستی٬ رنگ و وزن از جمله شاخصه های ارزشی  چوب دستی برای یک ایلیاتی محسوب می شود و غالبا کاربرد دفاعی درمقابل حیوانات وحشی وکنترل وفرمانبری احشام مورد استفاده قرار می گیرند.

* چماق گونه ای چوب دستی است که در انتهای یک طرف دسته برآمدگی داردکه گاه مزین به میخ و پونس می شود وبیشتر کاربرد دفاعی و محافظت دارد بخصوص در زمان کوچ و چرای دام در مناطق ناامن.

* عکس نوشته‌ی حسن غفاری که در سایت انسان شناسی و فرهنگ منتشر شده است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • ناشناس گفت:

    چه نیازی به این یاداوری داشت.کاشکی بیشتر توضیح میدادی که الان خیلی ناپسنده.تا مسولین احساس قدرت نکنن با چماق لری!!!!!

پربازديد