تاریخ درج خبر : 1394/06/16
کد خبر : ۵۱۶۹۴۰
+ تغییر اندازه نوشته -
واکنش رستاد به اتفاقات شورای شهر دهدشت

نگرش‌های قومیتی نتیجه‌ای جز عقبگرد برای جامعه ندارد

درپی اتفاقاتی که در انتخابات هیئت رئیسه شورای شهر دهدشت رخ داد لطیف رستاد از چهره های اصلاح طلب استان به این اتفاقات واکنش نشان داد.

رستاد در بخشی از بیانیه خود آورده است: تعصب و اصرار برنگرش‌های قومیتی در ساختار مدیریتی، سیاسی، فرهنگی و …جامعه جزء عقب گرد نتیجه ای در بر نخواهد داشت.

DSC_0863

متن کامل بیانیه این فعال سیاسی در پی می‌آید:

فلسفه شکل‌گیری انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا تقویت بنیادهای مردم سالاری و شایسته سالاری و ایجاد بستری جهت تمرین مشارکت مردم در قدرت سیاسی و اجرایی کشور بود.
با این حال در طول سال های حیات این نهاد ارزشمند در مواردی و بویژه در شهرهای کوچک شوراها از مسیر اصلی خود که همانا خدمت رسانی می باشد خارج و اسیر حواشی و موضوعات نامرتبط گردیده‌اند.
از جمله معضلات شوراها می توان به وجود نگاه و نگرش قومیتی در عملکرد شوراها اشاره کرد. هر چند پدیده شوم قوم گرایی تنها مختص شوراها نیست و این موضوع امروز در همه بخش های جامعه بوضوح مشاهده می‌گردد و مستمسکی است برای عده ای فرصت طلب و کاسب کار تا با تشدید این موضوع منافع فردی و ضد توسعه‌ای خود را تامین نمایند.
نکته تاسف برانگیز در این میان سکوت و بعضا همراهی نخبگان جامعه با نگرشهای قومیتی است. قومیت اگر چه هویت و ریشه تاریخی را در درون خود دارد اما تعصب و اصرار بر آن در ساختار مدیریتی، سیاسی، فرهنگی و …جامعه جزء عقب گرد نتیجه ای در بر نخواهد داشت.
مداقه در این رفتارها و حکایت سال های اخیر وضعیت رشد و توسعه استان به خوبی نشان می‌دهد قوم گرایی هرگز مرهم هیچ کدام از درد ها و مشکلات جامعه نبوده است و نه تنها به حل بحران اجتماعی و شهری کمکی نکرده است که اتفاقا عامل اصلی معضلات امروز شهر دهدشت از جمله توسعه نیافتگی، امنیت و مهاجرت همین تعصبات قومی است.
در این میان شورای اسلامی شهر ظرفیت بالایی است تا با ارایه راهکار و برنامه اولاً: از حاشیه و درگیری های بی سبب و بی نتیجه روزمره پرهی نماید و
ثانیاً: در جهت توسعه و رشد شهر حرکت کند.
متاسفانه در دو سال عمر شورای چهارم مردم هر روز به جای خروج تصمیمات کارشناسی از اتاق شورا شاهد اخبار نگران کننده و بحث های نامرتبط هستند که نتیجه ی آن جزء ناامیدی و دلسردی مردم و در ادامه تشدید بحران مهاجرت از این شهر چیز دیگری نخواهد بود.
اینک نیز در آستانه انتخابات هیئت رئیسه شورای شهر دهدشت و در آغاز سال سوم فعالیت آن این حواشی به اوج خود رسیده است و در این میان باز هم هیچ خبری از نگاه کارشناسانه و دغدغه مند دیده نمی شود. از سوی دیگر برخی اعضای محترم به جای تمرکز بر امر خدمت رسانی و پیگیری مطالبات مردم در پی فرافکنی و متهم کردن دیگران به دخالت در کار شورا هستند. به گونه ای که در روزهای گذشته و در شبکه های مجازی از جمله اینجانب متهم به دخالت و لابی در مسائل شورای شهر دهدشت گردیدم که در اینجا وظیفه خود می دانم؛ اعلام دارم بنده تاکنون هیچ گونه فشار و دخالتی در امورات شورا و شهرداری دهدشت نداشته و نخواهم داشت و اساسا جایگاه شورا را محلی برای تصمیمات و طرح های کارشناسانه شهری و مهندسی می دانم و باور دارم نگاه‌های قومی و محفلی و تصمیمات غیر کارشناسی سم مهلکی برای این نهاد می‌باشد.
البته به عنوان یک شهروند که متعلق به مردم آن شهر و منطقه می باشم اگر در جهت توسعه شهر و منطقه کمکی از دستم بر آید در مقام طرف مشورت هرگز اهل مضایقه نبوده و نیستم. نیک بر همگان واضح است که ریشه ی بسیاری از این تخریب ها به موضوع انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی و به قصد ایجاد دو دستگی در جریان ریشه دار اصلاحات در کهگیلویه بزرگ بر می‌گردد که یقینا و با توجه به همدلی و انسجامی که در این جریات در سطح کشور و استان کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد این طرح ها و برنامه های تفرقه افکنانه ره به جایی نخواهند برد.
در پایان امیدوارم که اعضای محترم شورای شهر دهدشت که همگی برای خدمت نمودن و کمک به رفع مشکلات شهری پا به عرصه خدمت گذاری گذاشتند و مردم به آنان اعتماد و آنها را انتخاب نمودند در تصمیمات پیش رو و با توجه به اتفاقات تلخ گذشته و نصب العین قرار دادن وعده های انتخاباتی خود و در نظر گرفتت مطالبات به حق مردم به گونه‌ای عمل نمایند که فضای نشاط ،همدلی و وفاق بر فضای شورا حکمفرما گردد و از خلال این فضا بستری جهت رشد و توسعه شهر و منطقه مهیا گردد.
لطیف رستاد

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناشناس گفت:

  برادر من شنیده ام که راهنمایی های شماهم بدون تاثیر نیست درواقع حق ضایع شده از عضو شورای شهر بدون تاثیر در سرنوشت کنونی شورا نیست.سیاسیون شهرستان کهگیلویه از سیاست جز اختلاف وتخریب آن چیزی نیاموختند.در شهرستان ما ودر کلیه جلسات و نشست ها گاها مشاهده می شودکه افرادی که درراس کار قرار دارند افراد باتجربه ای نیستند وبا رفتار خود فقط اختلاف درست می کنند.

 • محمد قاسم مرادی گفت:

  رود بر مهندس اسیب شناس و خوش قلب که به حق نماینده دو دوره پیش مجلس بودند و با اندکی همت اصلاح طبان حتما نماینده اینده خواهد بود. انصافا بحق واقعیات رو گفتند و اسیب شناسی کردند .رستاد از ادمهایی است که حتی با کسانی که باهاش دشمنی و عناد می ورزند دوستی میکنه و خداوند هم اجرش رو روزی بهش خواهد داد.از اقای منطقیان و ۹۰ درصد رای دهندگان به سید قادر که به این فرزند راستین اصلاحات عنایت دارند تقدیر میشود.رستاد بیکار ننشسته تا جاییکه من اطلاع دارم دنبال حل مشکلات مردم حتی مخالفانش هست.تخریب رستاد جوان یعنی تخریب کل اصلاحات چراکه رستاد متعلق به کل اصلاحات و همه مردم هست.دنبال بت شدن هم نیست

 • ناشناس گفت:

  جناب رستاد اگر در مورد همه چیز با شما مشورت بشود خوب است برای شما خوب است شما مهم می شوید

 • ناشناس گفت:

  همه از قومیت گرایی بد گویی می کنند
  اما همه هم انجامش می دهند
  شدیم مثل پیامهای واتساپ
  همه می نویسیم ایرانی ها اینطورندومردم المان اینطور نیستند
  مگه ما خودمان ایرانی نیستیم
  مگر آقای رستاد قوم گرایی نمی کند
  مگر آقای رستاد اهل فامیل بازی نیست

 • محمد جلیل فر گفت:

  متاسفانه باید گفت در استان ما قومیت سالاری و نگاه قومیتی اهمیت و جایگاه زیادی پیدا کرده است. “قومیت یعنی آگاهی از تفاوت ، برجستگی ذهنی آن تفاوت و بسیج بر پایه تفاوت” قومیت به آن دسته از تفاوتهای فرهنگی مانند زبان تاریخ و نیاکان و … گفته میشود که موجب تمایز و جدایی گروهها میگردد. اگر از رهیافت کهن گرا به آن نگریسته شود قومیت امری باطنی و متاثر از تعلق خاطر اولیه افراد نسبت به یک گروه و یا یک فرهنگ است اگر از رهیافت ابزارگرا به آن نگریسته شود قومیت یک ابزار سیاسی است که منافع افراد را تعقیب میکند اگر از رهیافت ساختارگرا بررسی شود قومیت امری تصادفی و تغییرپذیر است که ساختارهای سیاسی اجتماعی فرهنگی و اقتصادی باعث انعطاف پذیری آن میشود. امروزه وجه ابزاری قومیت سم مهلکی برای توسعه استان و بویژه کهگیلویه شده است متاسفانه بیشتر انتصابها و انتخابها مخصوصا شورای شهر و روستا بر اساس قومیتها عمل میشود این گزاره مختص امروز نیست در ادوار گذشته شوراها نیز مبنا چنین بوده است مسئولین فرهنگی استان و همچنین متصدیان برگزاری انتخاباتها باید چاره ای بیندیشند. اما برای دستیابی به منافع ناچیز دنیوی نباید از اعتبار نخبگان و بزرگان جامعه هزینه کنیم درست است که هر کدام از نخبگان سیاسی اجتماعی ریشه در ایل و تبار و طایفه دارد اما مبنای عمل آنها خاستگاه قومیتی نیست و نباید باشد. آقایان منطقیان لاهوتی و رستاد که از برجسته ترین نیروهای اصلاح طلب کهگیلویه هستند در قالب یک قوم یا طایفه تعریف نمی شوند آنها نیروهای منطقه ای شهرستانی و استانی هستند سطح عملکردی آنها را تا شورای شهر تقلیل ندهیم احترام آنها را پاس بداریم و از آنها در راستای توسعه استان و منطقه برنامه و کارهای کلان بطلبیم جلیل فر پانزدهم شهریور 94

 • بلادشاپور گفت:

  نگرشهای قومیتی ، اگر چه هویت و ریشه تاریخی را در درون خود دارد اما تعصب و اصرار بر آن در ساختار مدیریتی، سیاسی، فرهنگی و …جامعه جزء عقب گرد نتیجه ای در بر نخواهد .ولی جناب رستادنگاه مدیریتی استاندار شما ونماینده شهرستان وحتی خود شما جزء این نمی باشد.چراهیچ یک از نیروهای اصلاح طلب طرفدار لاهوتی درکابینه اقای استاندار یا درادارات دهدشت جایگاهی ندارد

 • حبیبی پاتاوه گفت:

  جناب رستاد
  رد پای شما در اتفاقات شورای شهر دهدشت مشهود است. تماس های روزانه شما با بعضی از اعضا احتمالا فقط یه احوالپرسی و خوش و بش بوده

پربازديد