تاریخ درج خبر : 1394/06/16
کد خبر : ۵۱۶۹۴۱
+ تغییر اندازه نوشته -
جلسه شورای شهر دهدشت با فرماندار کهگیلویه

پوزش: ایجاد تنش محصول ناهمگونی شورای شهر و شهرداری است

فرماندار کهگیلویه ناهمگون بودن مجموعه شورای شهر و شهرداری را باعث ایجاد تنش‌ها خواند و از اعضای شورای شهر دهدشت خواست در دو سال باقی‌ مانده از عمر شورا به فکر خدمت به شهروندان باشند.

در حالی که دو روز از بلاتکلیفی هیئت رئیسه شورای شهر دهدشت می‌گذرد و هنوز اعضای شورا به توافق نهایی برای انتخاب رئیس و نائب رئیس نرسیده‌اند فرماندار با برگزاری دومین نشست هم‌اندیشی با شورا و شهردار برای رفع مشکلات حوزه شهری بحث و تبادل نظر کرد.

در این نشست که برای دومین‌بار در زمان تصدی مدیریت شهرستان توسط پوزش برگزار شده بود مسائل و مشکلات حوزه شهر و چگونگی ارائه خدمات به شهروندان مورد نقد و بررسی قرار گرفته و فرماندار نکات لازم جهت بهبود وضعیت را به شهردار و اعضای شورا گوشزد کرد.

هر چند به خاطر بلاتکلیفی هیئت رئیسه شورای شهر و اتمام مهلت قانونی سال دوم از شورای چهارم در این شرایط تصمیم‌گیری شورای شهر به فرماندار تفویض شده و مصوبات از سوی شورا وجهه قانونی ندارد اما پوزش بررسی مشکلات شهر تا زمان تعیین هیئت رئیسه جدید دوام نیاورده و با تشکیل این جلسه مباحث لازم را مطرح و خواستار رسیدگی هر چه بهتر به وضعیت موجود شد.

در ابتدای نشست که با هدف بررسی مشکلات حوزه شهری و چگونگی اجرای مصوبات جلسات مرتبط با این مشکلات عنوان شده بود فرماندار کهگیلویه وضعیت نامطلوب کشتارگاه را یادآور شد و گفت: با وجود وعده‌های داده شده در رفع مشکلات موجود اما بازدیدها حاکی از آن است هنوز خدمات قابل توجهی ارائه نشده است.

وی افزود: سیستم فاضلاب و سردخانه کشتارگاه هم‌چنان به همان روال گذشته است و ناظر شرعی هنوز مستقر نشده و بر کشتار نظارت ندارد.

پوزش با بیان اینکه عدم معدوم‌سازی و امحاء احشام شرایط بهداشتی کشتارگاه را نامناسب کرده است، تصریح کرد: کوره لاشه‌سوز خراب است و ماشین حمل گوشت مناسب نیست.

وی در ادامه به بررسی خدمات شهری پرداخت و با اشاره به وضعیت نابسامان بازار روز دهدشت گفت: این بازار به عنوان مرکز خرید شهروندان و محل پرتردد در مرکز شهر وضعیت مطلوبی ندارد و باید ساماندهی شود.

پوزش واگذاری حق امتیاز مغازه‌های بازار روز را از معضلات موجود و باعث تضییع حقوق شهروندان خواند و تاکید کرد: جلوی این اقدامات ناحق باید گرفته شود.

فرماندار کهگیلویه با استناد به نامه‌های مردمی مبنی بر تبعیض در خدمات‌رسانی از جمله آسفالت خیابان‌ها و معابر شهر افزود: به گفته شهروندان خیابان‌هایی که ساکنان خودیاری پرداخت کرده‌اند آسفالت نشده و در دیگر خیابان‌ها با وجود پرداخت نشدن خودیاری آسفالت صورت گرفته است.

جواد تخشا نبود درآمد مالی پایدار را از مشکلات اساسی شهرداری خواند و با بیان اینکه شهرداری با شرایط موجود و با وجود درآمد 80 میلیون تومانی، ماهانه 380 میلیون تومان حقوق پرسنل پرداخت می‌کند، افزود: به خاطر جمعیت بالای 50 هزار نفر مشمول دریافت کمک‌های سازمان شهرداری‌ها نیستیم و همین بار مشکلات را بیشتر می‌کند.

شهردار دهدشت تصریح کرد: به شهرداری دیشموک یک میلیارد و 350 میلیون تومان از سازمان شهرداری‌ها اختصاص یافته در حالی که سهم شهرداری دهدشت تنها 700 میلیون تومان بوده است.

وی با اشاره به خدمات ارائه شده در کشتارگاه، سیستم فاضلاب را نیازمند شبکه‌بندی دانست و گفت: تا زمان طراحی وضعیت، شهرداری به صورت سنتی کار نظافت این واحد را انجام می‌دهد و به خاطر سیستم غیرمهندسی ساختمان، بدون پیش‌بینی اعتبارات لازم نمی‌توان کاری انجام داد.

شهردار دهدشت اختصاص 120 میلیون تومان به کشتارگاه را یادآور شد و تصریح کرد: این اعتبار صرف خرید تجهیزاتی از جمله کوره لاشه‌سوز، آسفالت و یکسری تجهیزات شد.

تخشا طبق معمول رفع مشکلات بهداشتی کشتارگاه را ظرف یک هفته آینده عنوان و تصریح کرد: هزینه‌های خارج از قرارداد باید با تصمیم شورا صورت گیرد و امید است شورای شهر در این زمینه یاریگر شهرداری باشد.

ادامه مباحث این نشست به چالش‌های اخیر مجموعه شهرداری و شورا رسید و اعضای منتقد مباحثی را در این زمینه مطرح کردند.

محمدعلی موسوی‌امجد اختلافات و اتفاقات پیش آمده طی دو سال اخیر در شهرداری و شورا را مورد اشاره قرار داد و گفت: انتقادات سازنده‌ای مطرح شد که می‌توانست به توسعه شهر کمک کند اما متاسفانه از دید دیگران براندازی و سنگ‌اندازی نام گرفت.

عضو شورای شهر دهدشت تصریح کرد: عده‌ای فکر می‌کردند طیفی که از آن‌ها انتقاد می‌کند کینه و دشمنی دارند در صورتی‌ که انتقادات در جهت اصلاح امور و کمک به شهر بود.

وی با بیان اینکه اگر مشکلات را نپذیریم نارضایتی عمومی بیشتر می‌شود اختلافات در هر مجموعه‌ای را طبیعی خواند و افزود: اما باید روی حقوق مردم منافع مشترک داشته باشیم.

عضو منتقد شورای شهر دهدشت استفاده بهینه از نیروی انسانی را کمک به رفع مشکلات موجود در شهرداری دانست و با اشاره به 140 نیروی مازاد در این مجموعه خاطرنشان کرد: چرا وضعیت ساماندهی نیرو طوری است که راننده آتش‌نشانی به جای ارائه خدمات در حوزه حساس کاری خود در جای دیگری مشغول به فعالیت است؟

وی از فضای سبز و نیروهای به کار گرفته شده در خدمت پیمانکار انتقاد کرد و گفت: بلاتکلیفی کارگران فضای سبز نفع کلان برای پیمانکار و فاجعه مالی برای شهرداری به بار آورده است.

ایراندخت اکبرنژاد در پاسخ به انتقادات وارده به شهرداری با بیان اینکه به عنوان یک شهروند و نه عضو شورای شهر طی این مدت اذیت شدم، گفت: جو روانی ایجاد شده در زمینه بازرسی تبعات وسیع اخلاقی به بنده و خانواده‌ام وارد کرده است.

عضو شورای شهر دهدشت تصریح کرد: نحوه انتقاد، ادبیات صحبت کردن و رعایت انصاف می‌تواند باعث نزدیکی دل‌ها شود و فکر می‌کنم دوباره آمدیم تا در کنار همدیگر برای حل مشکلات همکاری کنیم.

اکبرنژاد با بیان اینکه اظهار نظر احساسی خیانت به مردم است، رسانه‌ای شدن تخلفات شهرداری را یادآور شد و گفت: چرا رسانه قبل از هیئت رئیسه شورا از تخلفات شهرداری خبردار می‌شود؟ اعضای شورا همدیگر را محرم نمی‌دانند.

در ادامه حمیدرضا داورپناه رئیس سابق شورای شهر خواستار تعامل و همفکری در جهت رفع معضلات شهر شد و تصریح کرد: به جای پرداختن به مسائل تکراری در راستای برنامه درازمدت برای شهروندان فکر کنیم.

داورپناه با ابراز امیدواری از تغییر روند موجود افزود: با انتخاب هیئت رئیسه جدید و ورود به شرایط جدید با دوری از تنش و چالش اشکالات و ایرادات را در فضایی صمیمانه با شهردار مطرح و نسبت به رفع آن‌ها اقدام خواهد شد.

علی پوزش در پایان جلسه نکاتی خطاب به اعضای جلسه داشت و از آن‌ها خواست سوای از گذشته با در نظر گرفتن شرایط شهر و حساسیت پیش‌ رو به بهبود وضعیت موجود کمک کنند.

فرماندار کهگیلویه پررنگ شدن طایفه‌گری را سم مهلک در شورای شهر دانست و با بیان اینکه همه مسائل و مشکلات به نبود بودجه بر نمی‌گردد، افزود: بسیاری از امورات با همدلی و همزبانی انجام می‌شود اما به دلیل اختلافات شورا و شهرداری از امکانات موجود استفاده نمی‌شود.

پوزش با تاکید بر اینکه همواره به دور از طایفه‌گری و معامله با کسی کار کرده و دنبال چنین مسائلی نیستم، خاطرنشان کرد: هدف ما کمک به شهرداری است، مجموعه با هم ناهمگون هستند و همه اعضای شورا باید با همدیگر محرم باشند، اگر این طور باشد قطعا به سمت حل مشکلات پیش خواهید رفت.

وی با بیان اینکه با این اقدامات سرعت تخلیه شهر را بیشتر می‌کنیم، تاکید کرد: انتظار دارم شورا و شهرداری بادی به هر جهت نباشند، در دو سال باقی‌مانده با دوری از کینه و نفاق با تعامل و همدلی کارها را پیش ببرند.

منبع:فارس

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد