تاریخ درج خبر : 1391/08/24
کد خبر : ۵۱۷۰
+ تغییر اندازه نوشته -

توهین بی سابقه به مردم بویراحمد

هنوز مدت زمان زیادی از توهین یک رئیس دانشگاه به قوم لر نگذشته که فرد معلوم الحال دیگری که از قبل رسانه های محلی قلم به دست گرفته و فحش نامه ای را در رسانه خود چاپ کرده و احساسات عمومی مردم بویراحمد را تهییج می کند.

به گزارش سایت استان، در حالی که انتشار مطالبی که باعث تفرقه افکنی و موجبات مطرح شدن مباحث قومیتی هستند از نظر قوانین ارشاد ممنوع و رهبری انقلاب اکیدا نسبت به این موضوع که قبلا نمونه آن در روزنامه ایران منتشر شد واکنش نشان دادند و دستور تعطیلی روزنامه رسمی دولت را به مدت ۶ ماه دادند، اکنون و در شرایطی که کشور بیش از همه نیازمند اتحاد و همدلی است و همواره دشمن مترصد فرصتی برای ایجاد شکاف در ملت با حربه قومیت ها می باشد که نمونه آن در کردستان و سیستان و بلوچستان  موجود می باشد، مشخص نیست چگونه و با چه هدفی این مطالب که حتما احساسات مردم استان کهگیلویه و بویراحمد و خصوصا بویراحمد را جریحه دار می کند انتشار می یابد.

برای اطلاع خوانندگان عزیز گوشه ای از این فحش نامه را علیرغم میل باطنی منتشر می کنیم تا مردم شریف خود قضاوت کنند.

آنهایی که تاریخ بویراحمد را تاریخی درخشان به حساب می آورند و به آن افتخار می کنند اگر قصدشان تحقیر و توهین نباشد قطعا از این تاریخ یا این موضوع بی اطلاعند و در حمل مفهوم و مصداق بر همدیگر به خطا رفته اند . چرا که درخشان نامیدن تاریخ بویراحمد از مقوله ی به کچل زلفعلی گفتن است !

“من در این مقاله بدون اینکه قصد نقد کتاب خاصی را داشته باشم به نقد این نوع نگرش پرداختم . نگرشی که متاسفانه عمومیت یافته است . نگرشی که به لشکرکشی های ایل بویراحمد افتخار می کند و برخوردهایی را که بین عشایر بویراحمد و دیگران بالاخص سربازان دولتی رخ داده ، مشروع جلوه می دهد . و به ستایش از یاغیان می پردازد و از انها قهرمان سازی هم می کند و به جنگ هایی چون تنگه تامرادی وگجستان مباهات می کند و تاریخ بویراحمد را پر از فتح و افتخار می داند . در حالی که می توان براحتی نشان داد که واقعیت غیر از این است و تاریخ تاریک بویراحمد و کارنامه ضعیف کلانتران و کدخدایان و یاغیان آن جایی برای هیچ گونه تفاخری باز نگذاشته است.

حتی در مقام مقایسه با کلانتران سایر ایلات ، سران بویراحمد افرادی عوام ، بی منطق و فاقد احساسات انسانی و تفکر معمولی بوده اند . از عواطف بشری بی بهره و با خردورزی و منطق انسانی بیگانه بودند . کارنامه اینان به حدی تاریک و غیر قابل دفاع است که کمتر می توان برای آن نظیری یافت . با انتشار کتاب های تاریخی و محلی که جانبدارانه و از روی احساسات قومی و از زوایه افق محلی نوشته شده اند مقوله تفاخر و قومیت ستایی بیش از گذشته رواج یافته و افکار عمومی به سمتی هدایت شده است که لشکرکشی ها و درگیریهای عشایر بویراحمد حالتی حماسه وار پیدا کند . از یاغیان چهره هایی درخشان و قهرمانانی محلی ساختند . کسانی که بویی از فضایل و ارزش های انسانی نبرده بودند تا حد قهرمانان افسانه ای تقدیس و تکریم شدند . در اینجا هدف محکوم کردن کسی نیست اما بت تراشی و بت ستایی تا کی ؟ آن هم از افرادی که تمام هنرشان گستاخی و بی باکی و بی رحمی آنها بوده است . غالبا زبان منطق را نمی فهمیده اند و همواره سوار بر سمند خیالات و احساسات خود بوده اند . افرادی عوام و فاقد دانش و بینش که همه فضیلتشان به دوش گرفتن تفنگ و غارت و تاراج و چپاول دیگران بوده است . از موارد بسیار معدودی که بگذریم اینها ارزش آن را که نامی در تاریخ از انها بماند نداشته اند .
حیف که شخصیت ها را نمی توان از تاریخ بیرون کرد . والا اینها استحقاق آن را نداشتند که نامشان در تاریخ بماند .”

باید پرسید نقش نهادهای نظارتی و امنیتی در برابر این گونه اقدامات تفرقه افکنانه که به امنیت منطقه ضربه می زند کجاست؟

منبع: بویر نیوز

 
 
 
 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • لاله گفت:

  چرا تاییدش نمیکنی

 • فاطمه گفت:

  مطمئن باشید غیرت بویراحمد سرجاشه خودتون با این حرفا اذیت نکیند
  ی مشت ادم بی …… که دوس دارن هویت بقیه رو هم خدشه دار کنن

 • لاله گفت:

  …………………..
  هنوزم که هنوزه بویراحمد سروره بفهمید
  والا من نمیدونم چرا تمام شهرای اطراف بویراحم با بویراحم دشمنه شک نکنید تاریخی بی سابقه داره

 • یک شهروند گفت:

  به نظر بنده توهین های بی سابقه به بویراحمد و مردمانش اینهاست؛
  1- نادیده گرفتن زبان و فرهنگ و تاریخ این سرزمین در نامگذاری فضاهای شهری
  2- تخریب گسترده و بی سابقه منابع طبیعی در شهرستان بویراحمد
  3- منش و روش شبکه دنا در ساخت برنامه به زبان سبه لری
  4- لباس سنتی لری بر تن مردم روستایی کردن در جشن ها و مراسمات دولتی که نشان می دهد دولت ها برای مردم بومی ارزش و احترام قایلند!
  5- وعده های دروغین به مردم خوش نیت منطقه دادن از سوی شوراهای شهر و روستا/نمایندگان مجلس/مدیران و وزرا و روسای جمهور
  6- سبد کالا!
  7- استقاده از اصطلاح “غیور” و “جان بر کف” و “همیشه در صحنه” و … برای تحریک مردم بویراحمد در زمان های حساس
  8- فقر و بیکاری مردم بویراحمد. دیدن اینکه در هر خانواده ای بیکاری و بی پولی موج می زند.
  9- شلوغی و هرج و مرجی که در پیاده روهای شهر می بینیم… با هر تنه و برخورد و تذکر و طعنه و تمسخری که میان مردمان سرزمین ما در این باریکه پیاده رو ها رخ میدهد, به درک و شخصیت ما توهین می شود
  و …
  حرف من اینست؛
  به قدر کفایت و متناسب با ارزش مساله و میزان تاثیر آن باید واکنش داد. نه اینکه آنجا که مستقیما به شعور و زندگی و آرزوها و حیثیتمان توهین می شود سکوت کنیم و آنجا که نظری درباره گذشته های دور و کم اثر طرح میشود یقه چاک بدهیم.
  و …

 • یک شهروند گفت:

  واکنش تند و به دور از منطقی در برابر نوشته مورد نظر صورت گرفته است. آنهمه کتاب در دفاع از تاریخ بویراحمد نوشته شده است. نقدهای وارد آمده نیز باید بررسی شده و مورد توجه قرار گیرند.
  ما بویراحمدی ها شده ایم زنبور وحشی! هر کس مطلبی درباره گذشته و تاریخ ما مینویسد گر میگیریم و می ریزیم روی سرش! انگار یهویی یک جایی مان را گاز گرفته باشند. بروید این بدبخت را هم به جرم ابراز غقیده اش کتک کاری کنید! آن دیگری را هم بزنید. داد و فریاد راه بیندازید و شلوغش کنید!…. که چه؟!
  یکی نقدی بر بخشی از تاریخ وارد کرده است. کسانی که به این حوزه علاقه مند هستند با ارایه مستندات به نتیجه قابل قبولی با انتقاد کننده برسند.
  تاریخ ما هر چه که باشد, فریاد و فغان و شلوغ کاری و حیثیتی نمودن این بحث ها از طرف ما هم ابلهانه است و هم ادعای نقد کننده را در ذهن مخاطب بی طرف درست جلوه می دهد.
  جای تاسف است که هر از چند گاهی این مساله تاریخ بویراحمد به این شکل خاص خود مطرح می شود و سپس دوباره فراموش می شود. انگار در مواقعی خاص دارند ذهن و فکر مردم را بازی می دهند و از مساله های مهم روز به دور نگه می دارند.

 • پیرقلم زن مقم تهران گفت:

  آقایان خواهش می کنیم با کلمه های قلمبه ذهن مردم را مخدوش نکنید خیلی راحت بگوید که با شعورمردم دارید بازی می کنیم وگرنه همه بزرگان می دانند که طرفداری از نام [….] فقط به خاطر منافع شخصی خودتان است پس بگذارید لااقل حالا که مردم این استان فقط یک تاریخ دارند .به اسم تنها یک ایل تمام نشود .وکمی هم به فکر مردم باشید .

 • سارا گفت:

  اگه دوست دارید یک نگاهی هم به سایت زیر بیندازید
  http://af.samta.ir
  درصفحه نخست این سایت بر روی استان کهگیلویه وبویر احمد در نقشه ایران کلیک کنید
  وبعد در بند 5-تاریخی وسیاسی برروی دوره پهلوی دوم کلیک کنید

 • مهمان در پاسخ ه مهمان خارج از استان گفت:

  اقای مهمان خارج از استان، اولا زحمت نکش و خودت رو خارج از استان نبر شما توی استانی و نه خارج از آن، همچنین چرا فکر میکنی که فقط بویر احمد در جنگ 8 ساله شرکت داشت؟ پس بقیه چیکار می کردند؟کل کشور و استان پشت جبهه تدارکات و فقط بویر احمد در خط مقدم بود؟ همه در جنگ شرکت وتا پای جان پایداری نمودند. لطفا اینگونه خط کشی ننمائید. این تفکر خطرناکی است ….

 • مهمان گفت:

  ما ازمردم بهبهان به خاطر سوء تفاهمی که در شهرت آقای تقوی بوجود آمده عذر میخواهیم همه میدانیم که مردم بهبهان مردمی زحمت کش با فرنگ خیر با ادب مومن وهمسایه ای با وفا بوده اند وهیچگاه مشکلی برای کسی نداشته اند البته لازم به ذکره که دیگراز آن بهبهان قدیمی خبری نیست و تقریباً توسط ….. تصرف خریداری مالک نماینده شده واست نوش جانشان زحمت کشیدن

 • فرزند دنا گفت:

  کسانی که این توهینها و اراجیف را مینویسند. متاسفانه به دلیل قرار گرفتن در انزوا و کمبود مسائل عاطفی و حسادتهای قومی قبیله ای دچار اضمحلال فکری شده اند و شروع به یاوه گویی کرده است تا شاید خودی نشان دهد. تاریخ بویراحمد تاریخی 7 هزار ساله است و شاید در صده های اخیر مبالغه گویی هایی نیز بوده. ولی اکتفا کردن به تاریخ صدساله و کوبیدن محاسن و رشادتها و تاثیر گذاریهای این خطه در سیاست کلی نظام بی انصافی و کوته فکری است.

 • به قول مدیر کل قبل گفت:

  به قول مدیر کل قبل …
  اگر این مجاهدت ها نبود خیلی ها هنوز گاپان بودند قلم به دستانی که امنیت شان از نوک برنوی این قوم به وجودآمده است

 • ارمان گفت:

  بابا به کی بگیم این اقا اسمش سید عبدالحمید تقوی بهبهانی است و تنها نام بهبهان و مردم مومن و مذهبی و همیشه دوست برادران لر را یدک میکشد.ایشون متولد چرام و بزرگ شده چرام هستند.هیچ رگ و ریشه ای هم از بهبهانی ها ندارند. و 100 % لر هستند.شما بجای توهین به اقوام دیگر اول مطمین شین که کجایی هستند.ایشون همشهری و هم ولایتی همین اقای …. صاحب سایت هستند.

 • بویراحمدی گفت:

  درسایه همین رشادت هااست که … مثل تو احساس امنیت کرده و به مفاخر این استان اهانت و بی احترامی می کند .قطعا بی پاداش نیستی.

 • اگر این قهرمانان نبودند هنوز اسمی از کهگیلویه و بویر احمد نبود بدبختی مالرها این است که ااگر کمی اتحاد داشتیم الان حداقل سه وزیر در کابینه داشتیم دشمنان این قوم همانند انگلیسیها تفرقه انداز هستند . یا مگویند فلانی گرمسیری است یا بحمانی …. است . چون منافع خودشان در خطر است و پول نفت این استان یا در …..خرج میشود یادر تهران ویا در ……

 • .... گفت:

  حرف حقی است . چه تاریخ پرافتخاری در زمان خوانین ما داریم که بخواهیم به ان مباهات کنیم . کدام مدرسه و کار عمرانی را خوانین انجام دادند . بغیر از یاغی گری و چپاول و….

 • سی سختی گفت:

  کاملا صحیح است …. و …..که افتخار ندارد ولی بسیار جای تاسف دارد که چندین نفر در کتابهایشان اینها را مایه افتخار استان ذکر کرده اند.

 • محسن گفت:

  اینجانب هم به عنوان یک هم استانی با این نوشته های نویسنده بهبهانی موافقم متاسفانه در استان ما عده ای تلاش های زیادی جهت قهرمان سازی یاغی گری های گذشته استان انجام داده اند.

 • مهمان خارج از استان گفت:

  آن کس که به تاریخ بویراحمد شک دارد پس بداند آیت اله ملک حسینی زاده این استان است آنکس که شک دارد ورقی بر تاریخ 8سال دفاع بدون مزد ایل بویر احمدی بزند آنکس که شک دارد همین حالا به مرزهای ایران سربزند . مرز هر کشور نقطه حساس قدرت آن سرزمین است که بیش از نیمی از سربازان و دلاوران مرزبان ایران لر می باشند. لر تاریچه ایران است . ما از مسولین می خوتهیم برای ثبات هر چه بهتر اشخاصی که قصد تفرقه افکنی را دارند را بازخواست کنند

 • ناشناس گفت:

  این که حرف دل همه است . … با حزب باد هستند .

پربازديد