تاریخ درج خبر : 1394/06/18
کد خبر : ۵۱۷۰۹۰
+ تغییر اندازه نوشته -
بشارت جعفری

« دلواپسی‌های پسا توافق و دولت روحانی »

سایت استان: بشارت جعفری*

آنگونه که از ماهیت وجودی و سبقه‌ی تاریخی گروه های فشار در ایران و سایر کشورها برمی آید همچنین طبق تعریفی که از این گروه ها و اجتماعات فکری (گروه های فشار) در جامعه شناسی سیاسی وجود دارد، ذکر چند نکته که دست بر قضا از اشتراکات تحرکاتی و راهبردی این گروه ها می باشند، جهت روشن تر شدن ماهیت وجودی این کیش و منش خالی از لطف نمی باشد.
1- این گروه های فشار و هم مشربان آنها هیچ گونه برنامه مدون، چشم انداز دار، استراتژیک مشخصی جهت اداره ی یک مجموعه یا اقلیم کوچک را ندارند چه رسد به یک کشور.
ملموس ترین و نزدیکترین مثال تاریخی برای تایید این گفته احمدی نژادی های دولت نهم و دهم می باشند که ذکر مصیبت آنها در این نوشته ی اندک نمی گنجد و البته که همه از ابعاد ویرانی این زلزله 8 ساله آگاهند.
2- ماهیت وجودی اینها و تنها راه ابراز وجودی شان در آشوب خواهی و برهم زدن نظم و آرامش جامعه آن هم نه در جهت مثبت و مطلوب بلکه در جهت بر هم زدن بالانس عمومی جامعه می باشد، چراکه طبق گفته های بالا اینان هیچ برنامه ای برای تغییر به سمت مطلوب ندارند.
آنگونه که از ماهیت این جماعت فرصت طلب فصلی بر می آید در صورتی که اهرم فشاری که به ضدیت با آن دست در دست هم می دهند و زمین و زمان را به هم می بافند و با شیپورهای آخته نعره سر می دهند، را برداریم، این گروه ها هیچ ماهیت دیگری از خود برای ابراز وجود ندارند.
ذکر چند سرشاخه جهت روشن تر شدن این عرایض لازم می آید.
الف)اگر امثال هاشمی رفسنجانی ها و خ …. ها و… نباشند کی امثال رسایی ها و کوچک زاده ها و حسینیان ها مجال ابراز وجود می یابند تا جهت طی مراتب تا عالی ترین سطوح برای نشان دادن ماهیت وجودی خود (برهم زدن نظم و آرامش جامعه ) همه ی مرزهای اخلاقی و قانونی را زیر پا بگذارند تا به هدف شوم خود دست یازند.
ب) اساسا اگر آمریکا و اسرائیل وجود نداشتند اینان با کدام حربه تریبون ها را تسخیر می کردند و با فریاد وا اسلاما و تهاجم فرهنگی و غرب زدگی رقیبان خود را با ناجوانمردانه ترین شکل ممکن از بازی به درمی کردند و با شعار وا اسلاما برای کنار زدن رقیب از سر راه خود همه ی مکارم اخلاقی را زیر پا بگذارند.
اساسا به عنوان یک فرض به روز بعداز نابودی آمریکا و اسرائیل فکر کنیم که اینان دیگر چه داشته ای برای ابراز وجود دارند.
باتوجه به سابقه ی جهت گیری دلواپسان در دولت اصلاحات و همین دولت روحانی، موضوعاتی که دم دست ترین جهت جولان این گروه ها پس از توافق هسته ای تا انتخابات مجلس به نظر می رسند:
1- تخریب توافق در اذهان عمومی علی رغم حمایت های بی سابقه‌ی رهبری از تیم مذاکره کننده: البته که این گروه های فشار در شعار خود را سینه چاکان رهبری می دانند اما قطعا دم دست‌ترین حربه برای بر زمین زدن رقیب در این شاه فتحی که خود هرگز نتوانستند تا نزدیکی آن قدم بردارند تقلیل اثرات و برکات توافق و تخریب به هر شکل آن است تا شاید از این رهگذر و به زعم خود قافیه‌ی اقبال عمومی بر رویکرد دولت روحانی در انتخابات مجلس را بربایند. هر چند که اگر خود این توافق را صورت می دادند صدا و سیما به تنهایی فصلی از کتاب گینس را به نام دلواپسان می نوشت.
2- حجاب: اگر چه همه ی ما می‌دانیم که تغییر چندانی و بلکه اساسا تغییری در وضعیت حجاب(البته که موضوع اجباری بودن یا نبودن حجاب خود نیاز به بحث مفصل دارد.) در دولت روحانی صورت نگرفت، اما به نظر می رسد اینان با یک فراموشی 8 ساله (دولت احمدی نژاد) دوباره حسگرهای غیرت شان به موضوع حجاب فعال شده تا شاید از این رهگذر عقده گشایی کنند و دولت را در برابر مردم قرار دهند.
3- کلید واژه فتنه: خوب به یاد داریم در ابتدای روی کار آمدن دولت روحانی و در قضیه ی رای اعتماد به وزرای کابینه بلندگوهای دلواپسان به سبق رفتار خود در بعد از وقایع سال 88 در همکاری تنگاتنگ با صدا و سیما از آستین در آمد و چگونه به تبع آن تیغه حذف کشیدند، که البته تنهاترین مرکز ثقلی که می توانستند از آن طریق عقده گشایی کنند و رقیب را از راه به در کنند کلید واژه ((فتنه)) بود، اما با داغ شدن بحث توافق و قافیه ای که قرار بود از طریق این توافق از رقیب با تدبیر خود ببازند موضوع فتنه کاملا به محاق رفت تا پس از توافق که باز دوباره با تاکید بر آن فضای سیاسی کشور را بسته و به طبع آن مجال بحث‌های روشنگرانه و تحلیلی در جهت احقاق حقوق حقه‌ی ملت در حوزه‌ی سیاست داخلی متوقف گردد و نهایتاً علاوه بر ناکارآمد جلوه دادن دولت در به ثمر رساندن وعده های انتخاباتی خود به وسیله‌ی آن رقیب را از دم تیغ رد صلاحیت‌ها در انتخابات آینده بگذرانند.
4- تشدید تخریب چهره های شاخص جریان مقابل: این موضوع نیز از مواردی است که در بحث توافق کمرنگ تر شد اما تا انتخابات قطعا سندسازی های فراوان دیگری در جهت ربط دادن خ…. ها با آمریکا و اسرائیل صورت می پذیرد.
اما دولت روحانی:
دولت روحانی باید بدانند طبق سابقه‌ی این گروه ها در دوران اصلاحات که رئیس جمهورش از بحران‌های 9 روزه از آنها یاد می کند، اگر در حوزه‌ی سیاست داخلی دست پائین را بگیرد و به شعارهای انتخاباتی خود مبنی بر تلطیف فضای داخلی پایبند نباشد، قطعا خود را در موضع ضعف قرار می دهد و باید منتظر تک و پاتک‌های طرف مقابل باشد.
قطع به یقین شرکت در بازی مهره چین شده‌ی طرف مقابل (طبق سابقه‌ی آنها) باعث می شود قافیه‌ی انتخابات برای دولت از پیش باخته شده باشد کما این که استراتژی فتح جبهه به جبهه‌ی آنها در همیشه تاریخ فعال بوده و درصورتی که بازی اتاق فکر آنها توسط دولت و با پایبندی به شعارهای انتخاباتی خود را بر هم نزنند بدون شک انتخابات از پیش باخته‌ای را تجربه خواهیم کرد.

*مسئول کمیته سیاسی و انتخاباتحزب ندای ایرانیان شعبه استانکهگیلویه و بویراحمد

(مطلب منتشر شده نظر نویسنده محترم است و انتشار آن در سایت استان به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نمی‌باشد)

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • محمد احسانی دم طسوج گفت:

    این انشا که بیشتر بیانگر ناتوانی شما ست .
    جالب اینه که مثلا شما شورای استانی حزب ندا هم هستید. برادر من با آبروی اصلاح طلبان با نوشتن این مطالب در پیتی بازی نکنید

  • عرفان 1999 گفت:

    با سلام خدمت اقای بشارت. من به شخصه طرفدار احمدی نزاد نیستم اگه در84 یا88 میتونستم رای بدم هرگز گزینه من نبود. شما دولت احمدی نزاد را زلزله مینامید که همینطور هم بود اما دولت های قبل تر نیز دست کمی از زلزله و توفان در اقتصاد و فرهنگ و سیاست نداشتند . در ضمن توافق خالی از عیب نیست که هر کس که از ان انتقاد کند جزو تندرو ها و … مینامید.

پربازديد