تاریخ درج خبر : 1394/06/21
کد خبر : ۵۱۷۲۵۶
+ تغییر اندازه نوشته -
غریب واحدی پور

«قهر طبیعت»

سایت استان: غریب واحدی پور
منطقه سردسیری آباء و اجدادی ام بنام “دلی خلیفه ای” در استان کهگیلویه و بویراحمد حدفاصل شهرستان دهدشت و مرکز استان یعنی شهرستان یاسوج قرار دارد.قرار گرفتن بین دو کوه با پوشش جنگلی مطلوب، وجود چشمه های آب فراوان، درختان بسیار سبز بویژه گردو های سر به فلک کشیده و خرم که می توان گفت در این زمینه گوی سبقت را از” سرکان”مملوی از گردوی همدان ربوده است،بالتبع هوای بسیار خنک و آسمان پر ستاره اش ،بویژه اگر برخورداری از نعمت برق و آسفالت بخش عمده ای از جاده اصلی منتهی به آن را هم به سایر ویژگی هایش بیفزاییم، ازجذابیت ویژه ای برخوردار است.
از اینرو،سال های اخیر پذیرای بازدید کنندگان بسیاری شده است، بطریقی که حتی بسیاری از ساکنین محلی که چندین دهه جلای وطن کرد وبه شهرهای دور رفته بودند،دوباره به منطقه برگشته اند. از قضا من خود نیز از این گروه بودم.زیرا پس از چند سال به اصرار خانواده وبه اتفاق تابستان امسال به دیدار پدر که در باغ گردویش ساختمان، برق، آب چشمه لوله کشی و سایر امکانات رفاهی داشت، رفتیم. اگرچه نشنیدن صدای دلنشین جریان رودخانه بعلت کم شدن آب که بخاطر مجاورت با آلونک پدری سال ها قبل گوش دادن به آن به خصوص در شب حس شیرینی به ما می بخشید، تا آنجا که هیچ موزیکی یارای مقابله با آن را نداشت، مرا متاثر کرده بود، ولی باز آنقدر خاطره انگیز بود که در آستانه نیمه دوم شهریور 94مصادف با موسم برداشت محصول گردوها با مداد پنج شنبه12شهریور از نوآهنگ دیار را کوک کرده و با قریب به 230کیلومتر طی طریق خیلی مانده به ظهر بار و بند سفر را زیر درختان گردو بگشاییم، تا مشاهده جریان آب چشمه پدر سرمه چشم و شنیدن صدای دلنشین آن نوازشگر گوش هایمان باشد. ولی گرد و غبار سفر را هنوز از لباس خود نتکانده بودیم که پدر نومیدانه گفت، “قریب به دو هفته پیش چشمه خشک شد و…”این خبر بدجوری ما را نیز خشکاند،حتی آثار نگرانی را در سیمای نوجوان 12ساله ام که عاشق یی قرار طبیعت آن دیار شده و در سفر قبلی خشک شدن جزئی شاخه های برخی درختان گردو تا مدت ها فکرش را مشغول کرده بود، به عینه مشاهده کردم.
بگذریم که فقط چند ساعتی پس از ورود مامعصومیت نوجوانی که داوطلبانه به محیط بان مسئولیت پذیری مبدل شده است، موجب جریان یافتن دوباره آب چشمه و شادی آبادی بعد از حدود12روز گردید.اما شب هنگام در محفل شبانه خانوادگی پدر گفت؛ “چندین دهه قبل کبگی را که چندین جوجه داشت، شکار کردم، درحال پرپر زدن جوجه ها رهایش نکردند، ولی درهمین حین سرش را بریدم،بعد از مدتی به خانه رسیدم، مشغول کباب شکار خود بودم.ناگهان بچه کوچک ما در مقابل چشم من و مادرش به درون خاکستر آتش افتاد و بطرز وحشتناکی فی الفور جان داد.آن حادثه آنقدر وحشتناک بود که عمه سالخورده ام،چون خود شاهد ماجرا بوده اند، اکنون پس از گذر شاید قریب به چهار دهه از آن هنگام، باشنیدن آن بشدت منقلب شدند. ”
چندین سال قبل هم که نوجوان موصوف خودم کودکی چندساله بود، به اتفاق همدیگر مشغول قدم زدن بیرون شهر بودیم، یک مرتبه فریاد ” مار، مار”او بلند شد. در نتیجه ناخودآگاه مار را کشتیم. عصر آن روز در حادثه ای کف پای بچه بشدت خراش برداشت. تا حدی که چندین روزتحت مداوا قرار داشتند.
این حکایت ها را از بیشمار حکایت زندگی روزمره نقل کردم. تا بگویم شک نداشته باشید که بسیاری از بلاهای ریز و درشت ناشی از قهر و انتقام روح حاکم بر طبیعت است. حتی اگر ارتباط آنها برای خیلی از افراد بسادگی موارد فوق الذکر قابل درک نباشند.
پس اکنون به یمن افزایش آگاهی و دانش با خود عهد ببندیم که آگاهانه با عملکرد خود به هر طریق ممکن از قهر طبیعت جلوگیری کرده ونسل های بعدی را از لذت گوش‌دادن به موسیقی دلنشین جریان آب، حیات وحش، آب وهوای پاک، آسمان پرستاره، درختان سبز و بسیاری دیگر از مواهب خداوندی محروم نسازیم.
فراموش نکنیم که بدون از آب زندگی پژمرده می شود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • غریب واحدی پور گفت:

  باسلام ،از لطف بیکران مخاطبان عزیز بویژه قهرمان خوش ذوق جناب آقای عبدالهی ونیز دبیر محترم سایت استان جناب آقای آرام ممنون و سپاسگزارم.بی انصافی است اگرنقش الهام گونه مخاطبان در هنر آفرینی هر صاحب قلمی نادیده گرفته شود.مرحبا بر آنانکه در بذل کرم الهام گونه خود بخل نمی ورزند.
  ایام به کام

 • سید مصطفی عبدالهی گفت:

  این جهان کوه است و فعل ما ندا

  سوی ما آید نداها را صدا

  فعل تو کان زایدت از جان و تنت

  همچو فرزندی بگیرد دامنت

  پس تو را هر غم که پیش آید ز درد

  بر کسی تهمت منه بر خویش گرد …!
  جناب مهندس بسیار عالی و زیبا

 • ناشناس گفت:

  با سلام خدمت مهندس عزیز
  خیلی عالی بود

پربازديد