تاریخ درج خبر : 1394/06/21
کد خبر : ۵۱۷۲۶۶
+ تغییر اندازه نوشته -

اقدام سوال برانگیز رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان

روز گذشته اصولگرایان در شهرستان بویراحمد برای یافتن کاندیدای واحد در حسینیه ای در یاسوج دور هم گرد آمدند.

یکی از اعضای شورای حکمیت این جریان رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کهگیلویه و بویراحمد بود.

panahi1

در همین باره ناصر کیانی کارشناس مسائل سیاسی به تحلیل این رویداد پرداخت:

کلامی با رئیس محترم شورای سیاست گذاری ائمه جمعه استان

همه ساله روز ۱۹ شهریور را به مناسبت رحلت عالم ربانی حضرت آیت الله طالقانی، اولین امام جمعه پس از انقلاب اسلامی، گرامی می­داریم. امام جمعه ای که خطبه های وحدت بخشش موجب شده بود تا فارغ از هر نوع گرایش سیاسی و دسته بندی های جناحی و فکری، آحاد امت اسلامی در صفوف به هم فشرده نماز جمعه ایشان حاضر شوند تا این فریضه الهی به نماد امت اسلامی تبدیل گردد.

اسلام همواره به نماز جمعه، نماز جماعت و حج به عنوان فرایض بزرگ اجتماعی و کنگره های عظیم مسلمین یاد می کند و از مسلمان­ها می­خواهد تا هر روز و هر هفته و هر سال با شکوه فراوان در صفوف به هم پیوسته حاضر و اتحاد و یکپارچگی خود را به نمایش گذارند. نقش نماز جمعه در حکومت اسلامی چنان برجسته است که هم حکومت عدل پیامبر اسلام (ص) از این فریضه، استفاده های سیاسی و اجتماعی نمود و هم حکومت های ظلم و جور همانند بنی امیه برای تحکیم قدرت خود از آن سوء استفاده می کردند.

نماز جمعه دارای چنان اهمیت سیاسی و اجتماعی است که در تاریخ اسلام نمونه هایی وجود دارد که خودداری از حضور در نماز جمعه به عنوان نمادی از عدم پذیرش حکومت اسلامی تلقی شده است.

به عنوان مثال، زمانی که مردم کوفه به امام حسین (ع) نامه نوشتند و ایشان را به عزیمت به کوفه و تشکیل حکومت دعوت نمودند، در نوشته های خود تاکید داشتند که مدتی است ما در نماز جمعه حاکم (نعمان ابن بشیر) شرکت نمی کنیم؛ امری که به منزله عدم مشروعیت حکومت بنی امیه نزد مردم بود. نماز جمعه در ادوار مختلف تاریخی تا قبل از استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی به اشکال مختلف، مقطعی و به تناوب وجود داشته است.

لکن نقطه عطف در نمازهای جمعه به پیروزی انقلاب اسلامی بر می گردد. امروزه به برکت جمهوری اسلامی اجتماعات وحدت بخش نماز جمعه در تمامی شهرها ی کشور برگزار می شود و مردم از این نعمت الهی به منظور حفظ وحدت و ایجاد روحیه اخوت و برادری برخوردارند. هر چند که نفس برگزاری چنین تجمعاتی آثار مثبت فراوان دارد اما در صورتیکه خدای ناکرده بزرگانی که در شهرهای گوناگون در این راستا به ایفای وظیفه می پردازنند دچار تصمیمات اشتباه شوند می تواند منتج به نتیجه ای شود که بر خلاف شان، جایگاه و اهداف اولیه و ساختاری آن باشد.

شایسته است علمایی که به عنوان خطیب جمعه منصوب می شوند و از تریبون های آن سخن می گویند، کردار و گفتار خود را به گونه ای کنترل و مدیریت کنند که کاملاً در مسیر اهداف سازمانی و در راستای وحدت عموم مردم قرار گیرد و از تفرقه و جدایی میان امت اسلامی خودداری نماید.

به عنوان نمونه روز گذشته در مرکز استان ما اتفاق ناخوشایندی رخ داد و در روزی که به مرحوم آیت الله طالقانی تعلق داشت و سزاوار بود به تحلیل شخصیت ایشان پرداخته می شد، رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه استان به اتفاق جمعی از سیاسیون جریان خاص در یک مکان مذهبی فعالیت سیاسی و جناحی نموده و اقدام به انتخاب و معرفی کاندیدای طیف اصول گرایان در انتخابات دوره آتی مجلس می نمایند.

شان، منزلت و جایگاه ائمه جمعه بالاتر و والاتر از شرکت در مجالس سیاسی صنفی و انتخاب کاندیداست و نباید این تریبون که یک سرمایه اجتماعی بوده و متعلق به عموم مردم است صرف یک گروه یا یک طیف سیاسی شود چرا که لازمه انتخاب و معرفی کاندیدا انتظار حمایت های بعدی و بعدی از وی را نیز در پی داشته و لازم می آید و سبب می شود تا:

الف) حمایت­های یکسویه جناحی با جایگاه ائمه جمعه که همانا وحدت آفرینی است منافات داشته باشد

ب) حمایت از صنف سیاسی خاص آشکارا، جریان سیاسی اسلامی دیگر را از دایره حمایت خارج می کند؛

ج) محروم کردن بخشی از جامعه از این نعمت فراگیر (حمایت تریبون نماز جمعه)، تبعیض میان برادران مسلمان را در اذهان متبادر می کند؛

د) عدم توفیق کاندیدا و شکست احتمالی کاندیدای مورد حمایت به نوعی شکست شخص حامی به علاوه شکست وی نیز تلقی شده و تبعات منفی کوتاه و دراز مدت را برای شخصیت حقوقی وی به همراه خواهد داشت.

ه) همه احتمالات در عرصه نگاه یکسو نگری و سطحی نگری به مسایل سیاسی و جناحی می تواند زیر بنای امامت جمعه را که همان اصل بنیادین عدالت است مخدوش نماید.

با این وجود، کاندیدای مورد توافق، فارغ از پذیرش یا عدم پذیرش این مسولیت و حتی فرض بر پیروزی در انتخابات، نیک می داند که با توجه به شرایط کشور و مستقر بودن دولتی مخالف با خاستگاه سیاسی ایشان، قادر به کسب موفقیت چندانی در عرصه سیاسی نخواهد بود؛ همچنانکه در دوره نمایندگیشان در دولت هم فکر خویش و علی رغم نور چشم بودن در آن دولت نیز نتوانست از مشکلات عظیم استان بکاهد.

منبع:بویرنیوز

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • ناشناس گفت:

    آقای ملاناصر…این توصیه امام راحل است که فرموده اند..نگزاریدانقلاب به دست نااهلان ونامحرمان بیفتد..

  • ناشناس گفت:

    اولاناصرکیانی خودش ی دلال سیاسی است..ونان به نرخ روزمیخورد..دوما اگه افراد مخلص وانقلابی به هرطریق آنهارا مجبوربه ورودمیدان نکنیم..خودبه خودمیدان برای اصحاب فتنه ودیگرکسان همراه واهل معامله کرسیهای حساس کشوررابه دست میگیرند..وآن وقت است که انقلاب به دست نااهلان ونامحرمان می افتد….؟؟؟؟؟؟

پربازديد