تاریخ درج خبر : 1394/06/22
کد خبر : ۵۱۷۲۹۲
+ تغییر اندازه نوشته -
محمد کرمی

«نهمین سمفونی بتهون؛ دهمین انتخابات مجلس»

سایت استان: محمد کرمی

سمفونی نهم
که آخرین سمفونی بتهون هست یکی از آثاری است که در تاریخ سیاست از آن استفاده شده است و درمیان هر دسته و هر ایدئولوژی ای طرفداران بسیاری دارد.انگلس می گوید: “روزی که بشر سمفونی نهم را آیین رفتاریِ خود قرار دهد آن روز بتهوون جایگاه حقیقی خود را یافته است.” وبیسمارک اعتقاد داشت که:”اگر من سمفونی نهم را بیشتر گوش کرده بودم امروز بسیار شجاعتر بودم.” به گفتهٔ هیندنبورگ:”امروز اشک های زیادی در خانواده های آلمانی می ریزد، ولی بتهوون به ما می آموزد که اگر کسی خود را در اختیار موسیقی او بگذارد نمی تواند نگون بخت بشود. او تسکین دهندهٔ رنج های ماست.” در زمان جنگ دوم جهانی آلمانی ها هر جا را اشغال می کردند، این سمفونی را می نواختند. این سمفونی برای تولدهیتلرنواخته شد. نخست وزیرزیمبابوه آن را به عنوان سرود ملی کشورش انتخاب کرد.واتیکان از این سمفونی دفاع کرد، و بالاخره “سرود شادی)Ode to Joy(“، موومان چهارم این سمفونی، به عنوان سرود رسمی اتحادیهٔ اروپاانتخاب شد. بتهوون در این سمفونیِ باکلام از اشعار جاودانه و بشردوستانهٔ یوهان فریدریش فون شیلراستفاده کرده است، که این اشعار به نوعی بازگویی مضمون شعر بلندسعدی،”بنی آدم اعضای یک پیکرند” است.

نهمین سمفونی بتهون زمزمگر عمیق ترین مفاهیم انسانی که شاید اگر ادعاشود در تاریخ موسیقی تکرارنخواهد شد حرف گزافی نخواهد بود.
واینکه در آستانه دهمین انتخابات، مردم منتظرند شورای نگهبان کدامین سمفونی را خواهد نواخت؟؟ آیا تیغ استصوابش را برای تامین منافع گروهی خاص تیز خواهد کردوزمینه ساز نقش افرینی فرصت طلبانی که در پی دستکاری تاریخ انقلابند تا به نفع خویش از هر مقدسی نردبانی بیابند وبر کرسی قدرت جلوس جاوید دهند،و به هردستاویزی چنگ زنند تا راه قدرتشان را با بدر کردن حریف هموار سازندو این
سوال آلبرکامو از تاریخ دوباره تکرار شود :آنگاه که نخبگان “انقلاب سربریده شوند،و تالران رنده بماند چه کسی دربرابر بوناپارت خواهد ایستاد؟””

((تالران دیپلمات،فرانسوی که با کشیشی آغاز کرد،درجریان اتقلاب فرانسه نماینده روحانیت مسیحی بود وباچرخش اوضاع هوادرملت شدوپس ازکودتای ناپلون بوناپارت وزیر خارخه اوبود،وپس از سقوط ناپلون وبازگشت بوربونها درهمین سمت باقی ماند،نمونه کاملی از مردان فرصت طلبی است که به هیچ اصلی پایبند نیستند و فرصت طلبی آنها بیکران است ))
یااینکه پیام مردم را ازانتخابات ریاست جمهوری درک خواهد کرد،و شامگاه خدایان را نوید خواهد داد
((شامگاه خدایان در اساطیر اسکاندیناوی زمانی است که همه خدایان درمکانی به نام وال هالا گرد می آیند ودرآتش می سوزند،چیزجز شبهه ای ازخدایان که به ملکوت اصول تبعید شدند،باقی نمی ماند وجهان به پایان میرسد))

شامگاه خدایان نوید شروع نگرشی جدید و عقلایی در سرنوشت بشراست،، و دست کشیدن از شیوهای غلط گذشته است.
…واما
انچه در انتخابات دهم رقم خواهد خورد،پایان تاریخ نخواهد بود،بلکه برگی از عملکردست که آیندگان درباره آن به قضاوت خواهند نسشت،زمستان خواهد رفت و روسیاهی به زغال خواهد ماند،، بکذاریم تا سرود شادی رمزمکر باشد،امید را القا کنیم،

چه بخواهیم چه نخواهیم بتهون سمفونی خود را مینوازد …گوش کن این این اهنگ ماندگار تاریخ را

((یاران من! این سان ــ غمین ــ نسرایید!بگذارید تا نغمه ای دیگر ساز کنیم

نغمه ای شادی افزاتر
شادی… شادی

شادی ای زیبا اخگران خدایان

ای دختِ حریم قدسیان مدهوش از آذر

تو ره می یابیم

به بارگاه اهوراییِ تو ای بارقهٔ افلاکی!

جادوی تو پیوند می دهدآنچه را که روزگار از هم گسیخته است!

آدمیان به برادری خواهند رسید!

آنجا که شهپر لطیفت سایه می گسترانَد

تمامی ساکنان مُلکِ وجوداز پستان طبیعت می نوشندهمگان

، چه پاکان و چه ناپاکان ردپای گل سرخ را می پوید

…..

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • Rmat گفت:

  براووو

 • محمد مهدی از سوق گفت:

  من شیفته این حرف زدن شما شدم

 • ناشناس گفت:

  درود برکرمی عزیز حیف که نویسند ه ای بااین سبک وبااین قلم تونا که نشان دهنده سواد وبینش است به علت مرتبط نبودن به طتاب قدرت باید به هدر برود وادمهای بیسواد برای این مردم محروم تصمیم به بگیرند

 • نسیم گفت:

  درود خدا بر شما باد آفرین به این قلم رسا وتوانا

پربازديد