تاریخ درج خبر : 1394/06/20
کد خبر : ۵۱۷۳۱۵
+ تغییر اندازه نوشته -

ششمین نشست هم‌اندیشی دانشجویان و نخبگان استان در دانشگاه یاسوج برگزار شد

با حضور نماینده ولی فقیه در استان، استاندار، معاون سیاسی و امنیتی استاندار، رئیس دانشگاه یاسوج، معاونان و اساتید دانشگاه یاسوج و جمعی از دانشجویان و مسئولان، ششمین نشست هم‌اندیشی دانشجویان و نخبگان استان در سالن چمران دانشگاه یاسوج برگزار شد.

به گزارش سایت استان به نقل از روابط عمومی دانشگاه یاسوج، در این نشست گزارشی از فعالیت کارگروههای مختلف این کانون ارائه شد.

پنج نشست پیشین این کانون در تهران برگزار شده بود و این برنامه برای اولین بار در استان اجرا می شد.

نخبگان و اندیشمندان با نگاه فرامنطقه ای به دنبال توسعه استان باشند

نماینده ولی‌فقیه در استان در این نشست گفت: استان برای توسعه نیاز به نگاه فرا منطقه‌ای نخبگان و اندیشمندان خود دارد.

آیت‌الله سید شرف‌الدین ملک‌حسینی افزود: جای بسی خوشحالی است که اتاق‌های فکر بدون توجه به سیاسی‌کاری و سیاست‌بازی به فکر توسعه استان هستند.

وی بیان داشت: متأسفانه سیاسی‌کاری بر فضای استان غالب شده که لازم است نخبگان و اندیشمندان بدون ورود به این گونه موضوعات تنها در فکر توسعه استان باشند.

آیت‌الله ملک‌حسینی تصریح کرد: نخبگان باید با نگاه فرا منطقه‌ای و به دور از فضای نکبت‌بار سیاسی‌کاری به فکر توسعه استان خود باشند.

نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری گفت: جوامعی موفق اند که در آن انسان‌ها به دنبال پیوند زدن فکر و عقل دیگران به فکر و عقل خود بوده و مجموعه‌ای از اندیشه‌های متراکم را بسازند.

وی اظهار داشت: اگر پشتوانه عمل‌ها به فکر و اندیشه وابسته نباشد عمل‌ها به سرانجامی نخواهند رسید.

نماینده ولی‌فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد با قدردانی از کسانی که مشکلات استان را پیگیری می‌کنند، بیان داشت: از همه نخبگان استان انتظار می‌رود که برای توسعه کهگیلویه و بویراحمد به دنبال راه‌حل‌ باشند.

نگاه سیستمی به مسایل موفقیت در کارها را به همراه دارد

استاندار کهگیلویه و بویراحمد در این نشست گفت: هنگامی در کارها موفق هستیم که نگاه سیستمی و کل‌نگری به موضوعات مختلف در استان داشته باشیم.

دکتر موسی خادمی با بیان اینکه نگاه سیستمی با کلی‌نگری متفاوت است، افزود: در کل‌نگری علاوه بر کل به اجزا هم نگریسته می‌شود و تنها به یک نگاه دور اولیه اندیشیده نمی‌شود که برای مثال تنها به این فکر کنیم که 17 درصد نفت کشور از این استان صادر و یا 10 درصد منابع آب کشور متعلق به کهگیلویه و بویراحمد است.

وی افزود: در نگاه سیستمی اجزا را با هم می‌بینند و از دل آن‌ها حرفی درست در می‌آورند که به نفع توسعه استان است.

خادمی از برخی نشست‌ها در استان که به دنبال نسخه‌پیچی در راه توسعه هستند انتقاد کرد و بیان داشت: از دل این جلسات یکی دو ساعته نمی‌توان برای استان نسخه پیچید.

وی اظهار داشت: نخبگان به جای نسخه‌پیچی به دنبال ایجاد موج در جامعه باشند و از دل این موج‌ها طرحی بیرون بیاورند تا کاری اساسی صورت گیرد.

نماینده دولت در استان تصریح کرد: عیب کار ما این است که می‌خواهیم برای استان نسخه‌ای بپیچیم که اطلاعات آن را از روی دست مدیران و مسئولان گرفته‌ایم.

وی در ادامه با انتقاد از برخی اظهارات دیگر در این نشست که از کهگیلویه و بویراحمد به عنوان دومین استان از لحاظ استعداد یاد شده بود، اظهار کرد: ما هم به توانایی فرزندان خود در استان ایمان داریم اما باید به جای ارائه این آمار بررسی شود که چرا استان در زمینه کنکور و قبولی‌ها در کشور رتبه آخر را دارد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد در پایان گفت: باید با بررسی به دنیال این باشیم که محیط چه ایرادی دارد که آدم‌ها نمی‌توانند خوب کار کنند و به همین منظور نخبگان باید به جای نسخه پیچیدن‌ها روی این موضوعات کار کنند.

هم افزایی با همفکری‌های خالص به وجود می آید

رئیس دانشگاه یاسوج که میزبان ششمین نشست کانون دانشجویان و فرهیختگان استان بود در این نشست گفت: هم‌افزایی با همفکری های خالص به وجود می آید و اگر ناخالصی وجود داشته باشد ثمره ای برای استان نخواهد داشت و توسعه نیافنگی تاریخی این استان کماکان ادامه می یابد.

دکتر محمودرضا رحیمی افزود: فکر تازه می تواند به مسئولان کمک کرده و بتواند در جهت پیشبرد منافع مردم مثمرثمر باشد.

وی در کنار هم بودن و همفکری را برای توسعه استان مفید ارزیابی کرد و بیان داشت: تصمیمات این نشست ها اگر فارغ از منطقه گرایی، باندبازی، فرد گرایی و سیاسی کاری باشد می تواند منشا خیر باشد.

وی با انتقاد از کسانی که مدعی کمک به توسعه استان هستند گفت: این نشست‌ها برای درمان درد مردم استان است و وقتی در موضع درد این همایش تشکیل می شود از آن استقبال نمی شود.

دکتر رحیمی استقبال از این نشست‌ها در تهران را خوب ارزیابی کرد و گفت: دردمندانی که می خواهند در تهران برای درد استان نسخه بپیچند نمی توانند این درد را درمان کنند بلکه باید این دردها را از نزدیک و در موضع درد ببینند و آن را مداوا کنند.

وی از همه نخبگان و اندیشمندان و دردمندان هم استانی خواست برای توسعه استان هم‌فکر باشند و راهکارهای اجرایی خود را ارائه دهند.

در پایان این برنامه از 5 تن از اساتید دانشگاه یاسوج تقدیر شد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد